Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Noc literatury 2013 na Letné a kouzlo knih v dalších evropských městech

Česká centra, 7. května 2013

Projekt se koná pod záštitou Bohuslava Svobody, primátora hl. města Prahy a Marka Ječménka, starosty Městské části Praha 7

Lapidárium, kostel sv. Klimenta, architektonický ateliér ARCHIP, atrium AVU na okraji Stromovky, pavilon EXPO 58… Tady všude a ještě na dalších 13 místech si návštěvníci v podání známých hereckých osobností mohou poslechnout ukázky z nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů. Kromě Prahy se ve spolupráci se Svazem knihovníků bude číst také v devíti dalších městech České republiky a jako vždy i v zahraničí. K unikátnímu projektu Českých center prezentujícímu netradičním způsobem současnou literaturu široké veřejnosti, se díky grantu z programu Evropské unie Kultura letos v roli partnerů připojí Brno, Bukurešť Dublin, Lisabon, Vilnius, a Vratislav.

15. května od 18 – 23 hodin bude Praha a řada dalších českých i evropských měst patřit literatuře. Již 7. ročník literárního happeningu Noc literatury, který pořádají Česká centra, zavítá na Letnou. Na celkem osmnácti místech se představí osmnáctka nových překladů současné evropské literatury v podání známých hereckých osobností. Zpestřením letošního ročníku je bibliobus Oskar, který bude speciálně umístěn v parku na Letné již od 14 hodin. Kromě Prahy proběhnou letošní čtení již tradičně v řadě metropolí sítě Českých center, například v Bratislavě, Kyjevě, Mnichově, Sofii, Londýně, Amsterdamu, Varšavě.

Zcela poprvé se tento typ akce představí také ve švédském Malmö, Bruselu nebo Paříži. Iniciátorem a organizátorem této masové literární události jsou Česká centra. „Dvaadvacet zahraničních zastoupení Českých center každoročně organizuje desítky akcí, které pomáhají české literatuře dostat se k zahraničním čtenářům. A jedna z těchto aktivit, Noc literatury, proběhne letos ve více než dvaceti světových metropolích“, uvedla generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová a dodává: „Velkým povzbuzením pro nás je skutečnost, že se Českým centrům podařilo získat grant z programu EU Kultura na rozšíření projektu Noci literatury do pěti dalších evropských zemí.“

NOC LITERATURY V PRAZE
Čtení budou na všech místech probíhat paralelně a v pravidelných třicetiminutových intervalech. Stejně jako během minulých ročníků, i letos zazní ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům akce se představí Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová a řada dalších známých hereckých osobností. Zazní ukázky nových překladů čerstvě vydaných románů současných evropských autorů, např. T. Glavinice, P.Esterházyho, A. Japina, M.Witkowského, D. Machada a J. Barnese…

Do Prahy v této souvislosti zavítají známí spisovatelé: Noci literatury se letos osobně účastní Catalin Dorian Florescu ze Švýcarska a Wilhelm Genazino z Německa.

Záštitu projektu poskytl Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy: „Po roce Praha opět prožije svou Noc s literaturou, tentokrát na Letné. Prostřednictvím známých herců se seznámíte nejen s čerstvě vydanými knihami předních evropských autorů, ale poznáte i místa, o nichž jste možná dosud ani pořádně nevěděli. Díky rozmanitosti míst se vám Praha ukáže netradičně a v jiném světle a já věřím, že vás okouzlí stejně jako vybrané knihy…“. Díky spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy se letos podařilo zajistit masovější propagaci a oslovit tak větší část veřejnosti. Významným partnerem je také Městská část Praha 7: Starosta Prahy 7 Marek Ječmének dodává: „Velice si cením toho, že takto zajímavá a úspěšná akce, jakou je bezesporu Noc literatury, si letos za své centrum vybrala právě Letnou. Jsem přesvědčen, že podobné originální kulturní projekty mají v této čtvrti, historicky vnímané jako jakýsi pražský Montmartre, své tradiční místo. Pevně věřím, že letošní ročník Noci literatury bude úspěšný, a že si ho příznivci kvalitní evropské literární tvorby rozhodně nenechají ujít.“

SPOLUPRÁCE S MĚSTSKOU KNIHOVNOU
Hlavní organizátoři Noci literatury – Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví, letos přizvali ke spolupráci Městskou knihovnu v Praze v rámci společného projektu Praha - město literatury. S programem akce, novinkami i zajímavostmi se zástupci tisku a médií mohou seznámit o den dříve, v rámci neformálního setkání 14. května ve 14 hodin. V parku na Letné, přímo za metronomem, bude posledním tahem dokončena literární stezka s ukázkou z románu Jaroslava Rudiše: Potichu.

Letenský park se tak stává součástí „literární mapy večera“. Do letošního ročníku se však aktivně zapojila i řada knihoven České republiky. Díky tomu se na Noc literatury mohou 15. 5. 2013 od 18 hodin těšit návštěvníci městských knihoven v České Lípě, Hradci Králové, Chebu, Kroměříži, Kutné Hoře, Liberci, Táboře a ve Vsetíně.

LITERÁRNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY LETENSKÉHO PARKU
Noc literatury na sebe upozornění již 15. května 2013 odpoledne. Přímo v parku na Letné, v prostoru za metronomem, bude pro všechny čtenáře i návštěvníky parku připraven poskytnout své služby nový mini bibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze. V mini bibliobusu si čtenáři Městské knihovny v Praze mohu půjčit knihy a ti kteří dosud služby knihovny nevyužívají se zde samozřejmě mohou do knihovny zapsat. Mini bibliobus bude stát přímo u nové literární stezky s textem z knihy Jaroslava Rudiše – Potichu.

LETOŠNÍ NOC LITERATURY JE SOUČÁSTÍ EVROPSKÉHO PROJEKTU
Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006 nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v ostatních Evropských zemích. I díky tomu se Českým centrům podařilo pro jeho další rozvoj získat finanční podporu z programu Evropské unie Kultura a realizovat evropský projekt European Literature Nights 2012 – 2014. K evropským městům, kde Noc literatury již zapustila kořeny, se letos připojí významné organizace, jako jsou Dublin UNESCO City of Literature z Irska, International Cultural Programme Centre z Vilniusu, Lisabonský British Council Portugal, Vratislavský Impart 2016 a Bukurešťský Institutul Cultural Roman. K inovativnímu způsobu prezentace literatury v těchto městech přispěje brněnské nakladatelství Větrné mlýny, jež brněnskou Noc literatury okoření např. o videomapping na budovu radnice, promítání krátkých filmových básní, literární kabinety, koncerty, čtení poezie z městského rozhlasu a další doprovodné akce.

Organizátoři:
Noc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2013 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se koná v předvečer zásadní české literární akce roku, jímž je největší knižní veletrh v zemi – Svět knihy. Generálním partnerem je Zastoupení Evropské komise v ČR.

Více na:
http://www.literaturenights.eu
http://www.czechcentres.cz
http://prague.czechcentres.cz/
www.prahamestoliteatury.cz
www.mlp.cz.
www.facebook.com/noci.literatury

Kontakt pro novináře:
ČESKÁ CENTRA - ÚSTŘEDÍ
Petra Jungwirthová, odd. komunikace
M: +420 725 890 030
E:jungwirthova@czech.cz

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Noc literatury
15. května 2013 18:00 – 23:00
Program
Alfred ve dvoře
. Ladislav Mrkvička. Julian Barnes: Vědomí konce. Velká Británie
ARCHIP. Pavel Kikinčuk. Dinis Machado: Co tvrdí Molero. Portugalsko 
Bio OKO. Vojtěch Kotek. Juan Marsé: Kaligrafie snů. Španělsko
Club Avion. Lukáš Hlavica. Thomas Glavinic: Láska Carla Haffnera k remízám. Rakousko
Divus Prager Kabarett. Jaromír Nosek. Ričardas Gavelis: Paměti mladého člověka. Litva
Havas Worldwide 
Prague EXPO 58. Luboš Veselý. Wilhelm Genazino: Deštník pro tento den. Německo
Husův Sbor. Miloslav König. Erwin Mortier: Marcel. Belgie – Vlámsko
Kostel sv. Klimenta. Filip Čapka. Catalin Dorian Florescu: Jacob se odhodlá milovat
Lapidárium. David Prachař. Péter Esterházy: Harmonia caelestis. Maďarsko
Metro Vltavská. Jiří Štrébl. Michal Witkowski: Královna Barbara. Polsko
Moderní galerie AVU. Roman Zach. Alexis Jenni: Francouzské umění válečné. Francie
Národní technické muzeum. Jaromír Meduna. Jonas Jonasson: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Švédsko
Ouky Douky Coffee. Martin Písařík. Gib I. Milhǎescu: Ruska. Rumunsko
Pidivadlo. Vanda Hybnerová. Elena Ferrante: Dny opuštění. Itálie
Studio Alta. Otakar Brousek ml. Arthur Japin: Černoch s bílým srdcem. Nizozemsko
Studio Hrdinů. Karel Dobrý. Jean-Philippe Toussaint: Koupelna. Belgie/Valonsko/Brusel
Studio Kostelní. Petr Vodička. Gaute Heivoll: Než shořím. Norsko
Veletržní palác. Marko Igonda. Dominik Tatarka: Písačky pre milovanú Lutéciu. Slovensko

Partneři 7. ročníku Noci literatury 2013
Hlavní organizátor:
Česká centra
Spoluorganizátoři: Ministerstvo kultury ČR, Evropská komise, EUNIC
Projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie/ program Kultura.
Generální partner sítě Českých center: Staropramen
Hlavní partner projektu ČSOB
Hlavní mediální partner: Hospodářské noviny
Partneři: Labyrint Revue, Nakladatelství Academia, Svět knihy, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Městská část Praha 7, Městská knihovna/ Praha – město literatury Magnesia, Národní divadlo, Magistrát hlavního města Prahy, Seznam.cz Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
Mediální partneři: Český rozhlas, Radio 1, Art Antiques, Radio Classic FM, Radio Express, Revolver Revue, ArtMap, Literární noviny, Xantypa, Česká pozice, 5 + 2 dny, City Bee

Tisková zpráva ke stažení:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: