Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká účast na 8. ročníku Nuit Blanche v Bruselu

České centrum Brusel, 5. října 2012

České centrum Brusel se podílí na přípravě dvou českých projektů: Archifon II. od Tomáše Dvořáka a Dana Gregora a Treenimal Escape od Lindy Čihařové. Dvě video-instalace mladých umělců budou k vidění na letošním 8. ročníku „Nuit Blanche“ 6. a 7. října 2012. Tohoto kulturního projektu se celkem zúčastní přes 40 umělců z Belgie, Francie, Velké Británie a dalších zemí.

Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra  Brusel:
„Jsem moc ráda, že se nám podařilo prosadit českou účast na tak známém projektu města Brusel, který každý rok navštíví několik tisíc lidí. Navíc oba vybrané projekty podle mě skvěle představují současné české multimediální umění.“

 „Nuit Blanche“ je v překladu z francouzštiny „bílá noc“ a znamená to také probdělou noc. Kulturní projekt „Nuit Blanche“ se během jedné noci snaží oživit určitou část města uměleckými projekty a spojit tak umění s městem a jeho běžnými zákoutími. Poprvé byl odstartován v Paříži v roce 2002 a v Bruselu byl poprvé uveden v roce 2005. Cílem bruselského vydání je znovuobjevení zákoutí Bruselu díky jinému pohledu umělce. „Nuit Blanche“ chce také ukázat noční město a využít i místa, která jsou  běžně pro veřejnost uzavřená.

Do projektu se mohou přihlásit umělci z celého světa a zástupci města Brusel vybírají sami projekty pro čtvrť, která v daném roce zažije Nuit Blanche. Z letošní desítky přihlášených Čechů získali možnost účasti právě Tomáš Dvořák a Dan Gregor s projektem Archifon II. a Linda Čihařová s Treenimal Excape.

Archifon II. je obří virtuální hudební nástroj, který návštěvníci mohou rozehrávat pomocí laserových ukazovátek. Jednotlivé architektonické prvky prostoru jsou světelně a zvukově zmapovány a spouštějí se dotykem laserového paprsku. Hybnou silou je interakce jednotlivých účastníků instalace. Způsob a významy jednotlivých částí nástroje jsou volné asociace autorů a jsou inspirovány architektonickou situací v daném prostoru. Projekt bude představen v Chapelle Royale, protestantském kostele sousedícím s královskou knihovnou.

Tomáš Dvořák je mladý český umělec, který je především známý jako hudebník pod jménem Floex, ale zabývá se i multimediálními projekty (http://www.floex.cz/). Dan Gregor (http://www.initi.org/) je jedním z průkopníků mappingu v Česku. V roce 2010 si se svou skupinou The Macula (http://themacula.com/) pohrál s Pražským orlojem, což otevřelo dveře k zahraničním projektům jako je otevření muzea v Liverpoolu nebo 100leté oslavy tamní Liver building.

Druhý projekt se jmenuje Treenimal Escape a přijede ho představit autorka Linda Čihařová. V této video-instalaci se Linda zamýšlí nad tím, jak se cítí rostliny, keře a stromy v městském prostředí, kde je jim „přikázáno“ jak a kam mají růst a kam už nemohou. Jedná se o večerní venkovní video-instalaci, která využívá živého keře s kultivovaným tvarem nebo jiného zeleného lidmi upravovaného porostu jako projekčního plátna.

Linda Čihařová (1982) žije a pracuje v Praze, kde vystudovala Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou. I když má její tvorba široké rozpětí a kombinuje nová média s klasickým, jednotícím prvkem. Hlavním inspiračním zdrojem zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.

Z aktuální programové nabídky:
Českého centra Brusel společně se Zastoupením Plzeňského kraje v Bruselu zve na vernisáž „Babylonská věž,“ která proběhne dne 9. října 2012 v parku na náměstí Jamblinne de Meux, na kterém též sídlí Zastoupení Plzeňského kraje. Jedná se o sochu ze dřeva,  kterou navrhli a následně zrealizovali studenti Ústavu umění Západočeské univerzity v Plzni. Autory projektu jsou Vojtěch Soukup, František Dvořák, Jakub Šik a Jakub Hanzl, studenti ateliéru sochařství na Západočeské univerzitě v Plzni. Objekt bude v parku instalovaný do do konce listopadu 2012.

České centrum Brusel spolu s literárním domem Passa Porta zvou na setkání s českým spisovatelem, dramaturgem a scénáristou Jaroslavem Rudišem. Hlavním tématem večera bude autorova nová kniha Konec punku v Helsinkách, která byla přeložena do francouzštiny a získala mnoho pozitivních ohlasů. Setkání se uskuteční v Passa Portě v pátek 12. října 2012. Večer bude probíhat v českém jazyce s překladem do angličtiny.

 

Více informací:
www.czechcentres.cz; www.brussels.czechcentre.cz;
http://2012.nuitblanchebrussels.be/en/home/
 
Kontakty:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace
komunikace@czech.cz
 
Ivana Síglerová  – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029
 
Petra Jungwirthová
T: +420 234 668 237
M:+420 725 890  030
  
České centrum Brusel
Kristina Prunerová – ředitelka
GSM: 0479 490 493
email: prunerova@czech.cz
 
 
 
 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: