Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České sklo zářilo na Stockholm Design Week

Česká centra, 11. únor 2014

Začátkem loňského roku zhlédli návštěvníci mezinárodního veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem premiéru unikátní výstavy organizovanou Českými centry Brilliant by Design. Letos pokračuje rozsáhlá zahraniční prezentace. Tvorba českých designérů doslova zářila na Stockholm Design Week (3. – 9. 2. 2014). Během konání veletrhu přilákala česká expozice více než 600 návštěvníků. Ze Švédska putuje Brilliant by Design do dalších evropských zemí. V průběhu nadcházejících měsíců ji zhlédnou návštěvníci Muzea designu v Gentu, hosté Dnů kultury v Oděse. Chybět nebude ani na designové přehlídce v Bukurešti či Bienále skla v Sofii.

Prezentace českého designu ve světě patří k programovým prioritám Českých center. Výstava „Brilliant by Design“ iniciovaná a organizovaná Českými centry zdůrazňuje kvalitu i rozmanitost práce českých designérů, kteří se těmto komoditám věnují. Přehlídka, jejíž vznik iniciovala Česká centra, ukotvuje moderní designérská díla do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Prezentace na Stockholm Design Week odstartovala letošní „skleněné turné“.

FENOMÉN „SKLO“
Výstava prezentuje designové sklo a porcelán vyráběné současnými českými výrobci. Na příkladech úspěšných, nadčasových vzorů z posledních zhruba stovky let demonstruje kontinuitu těchto výrob u nás. Historické artefakty jsou zobrazeny na fotografiích; návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazený do kontextu vývoje českého skla a porcelánu, včetně výrobně technologických postupů.

„Česká centra výstavu iniciovala jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat špičku současné české výroby skla a porcelánu. Tradice a především kontinuita vysoce kvalitního designu i provedení nám pomáhají prosazovat české sklo a porcelán i v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů,“ uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center.

ČESKÝ DESIGN OSLNIL ŠVÉDSKO
Výstavu českého skla a porcelánu v rámci Stockholm Design Week zhlédlo více než 600 návštěvníků. Česká expozice zaujala odborníky i širokou veřejnost. Atraktivní prosklená galerie So Stockholm v centru přilákala významné osobnosti, což dokazuje přítomnost Margarety Björk, předsedkyně městské rady a Ingegerd Råman, která se řadí mezi největší ikony skandinávského designu. Vernisáž zahájila Jana Hynková, velvyslankyně České republiky ve Švédsku spolu se Stefanem Nilssonem, majitelem Trendgruppen. Nilsson je ve Švédsku uznávanou osobností. Moderuje odborné diskuse zaměřené na oblast designu a zároveň vede etablovanou Designgalleriet. Slavnostní zahájení proběhlo za účasti renomovaných českých designérů Michala Froňka, Ronyho Plesla a Martina Žampacha. České centrum Stockholm oslovilo švédského umělce Satyu Möllera, který poskytl své „streckgubbar“, tedy panáky v životní velikosti vyrobené z jabloneckého skla. Přehlídka neunikla pozornosti odborných novinářů. Na tiskové konferenci nechyběli zástupci prestižních titulů Sköna Hem či Allt i hemmet.

BRILLIANT BY DESIGN
Kurátorem výstavy je Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost - hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež je i hlavním partnerem výstavy; architektem výstavy je známé studio Olgoj Chorchoj. Vystavené exponáty jsou díly následujících návrhářů: František Vízner, Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj, Martin Žampach, Matěj Chabera, Vanda Mocová, Martin Fait, René Roubíček, Arik Levy, Rony Plesl, Zdeněk Lhotský, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa a Daniel Piršč.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Česká centra pro český design ve světě

  • podporují účast českého zastoupení na významných přehlídkách a veletrzích v zahraničí;
  • realizují doprovodné programy s designéry;
  • jsou partnery řady významných českých designových soutěží, např. Nový (Z)boží, CzechGrand Design, Bienále Brno; 
  • vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže;
  • organizují výstavy, press-tripy pro novináře, kurátorské cesty, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě. 


Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení:

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: