Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Jiří Trnka se představí v Maďarsku

České centrum Budapešť, 21. listopadu 2012

Výstava Jiřího Trnky a nové české snímky na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anilogue 2012 v Budapešti

České centrum  Budapešt ve spolupráci s Mezinárodním festivalem animovaných filmů Anilogue uspořádají v maďarském hlavním městě výstavu ilustrátorského a filmového díla Jiřího Trnky „Ve službách imaginace“. V rámci festivalu uvidí diváci Trnkovy animované filmy Zasadil dědek řepu (1945), Vášeň (1962), Ruka (1965) a Sen noci svatojánské (1959). Výstava se koná od 22. listopadu do 2. prosince 2012.

Michal Černý, ředitel Českého centra Budapešť:   „V Maďarsku je český animovaný film pojmem, ale v obecném povědomí žije spíš v podobě populárních figurek ze známých dětských pořadů. Ve spolupráci s pořadateli festivalu se České centrum snaží tento obraz rozšířit. Předloni zde měl maďarskou premiéru Švankmajerův film Přežít svůj život (teorie a praxe), v roce 2011 Alois Nebel Tomáše Luňáka, letos se zase vracíme k trnkovským kořenům české animace, které jsou mezi maďarskými filmovými diváky poměrně málo známé. “

Putovní projekt Jiří Trnka - Ve službách imaginace připravila Česká centra s kurátorkami Lucií Vlčkovou a Michaelou Mertovou při příležitosti 100. výročí narození tohoto průkopníka českého animovaného filmu. Díla byla vybrána, aby podala přehled o rozmanité práci umělce a zároveň připomněla jeho svérázný umělecký projev.

 Mezinárodní přehlídka Anilogue se každoročně koná v Budapešti a ve Vídni, letošní ročník potrvá od 21. do 25. listopadu. V kině Uránia po celý týden poběží evropské animované filmy. Úvodem diváci zhlédnou španělský soutěžní snímek Vrásky (Ignacio Ferreras, 2011), na programu je také estonský animační workshop nebo přehlídka oceněných středoevropských filmů Cartoon d´Or, do které byl zařazen i film Michaely Pavlátové „Tramvaj“.

Před zahájením výstavy se pod titulem „Caution! Freshly Animated!“ uskuteční přehlídka nových českých a polských krátkých filmů. Z dílny českých autorů uvidí diváci v cyklu „Other Vision of Czech Animation“ snímky určené spíš pro monitor než pro filmové plátno, často jen experimentální šoty bez klasické filmové stavby, ukazují nejrůznější směry, kterými se současná česká animace ubírá.

Více informací: 
www.czechcentres.cz; www.czechcentres.cz/budapest

Kontakty:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace
komunikace@czech.cz
 
Ivana Síglerová  – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029
 
Petra Jungwirthová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 237
M:+420 725 890  030
 
České centrum Budapešť
Michal Černý – ředitel
IP: +420 234 668 535
 

Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: