Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká móda a design na prodejní přehlídce v Bruselu

České centrum Brusel, 23. listopadu 2012

České centrum  Brusel, Zastoupení Jihomoravského, Pardubického a Plzeňského kraje zvou na první Czech Fashion & Design Weekend, který se uskuteční ve dnech 30. listopadu až 2. prosince 2012 v prostorách Plzeňského domu v Bruselu. Během tří dnů nabídnou mladí čeští návrháři a designéři k prodeji dámskou a pánskou módu, doplňky a šperky. Pořádající kraje k účasti přizvaly především regionální zástupce.

Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu zajistilo účast kvarteta mladých návrhářek, ve složení Lada Vyvialová, Petra Pluháčková, Denisa Adolfová a Markéta Martišková. Následný budoucí přínos akce pro kraj okomentovala vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu Karolína Brennerová: „Letošní ročník události můžeme označit jako pilotní projekt, úspěch akce bude znamenat její opakování v dalších letech, tudíž šance na vytvoření pěkné stopy Pardubického kraje v Bruselu. Z toho důvodu jsme oslovili k účasti i naši Střední školu uměleckoprůmyslovou v Ústí nad Orlicí, která se již nyní připravuje na svou příští účast.“

Lada Vyvialová je držitelkou titulu Výtvarník sezóny z veletrhu STYL  pro rok 1998 a ceny redakce časopisu Elle. Návrhářka založila v roce 2010 značku l´idée, pod kterou prezentuje autorskou tvorbu. Petra Pluháčková se do podvědomí publika dostala kolekcí nesoucí název SECOND SKIN a je mimo jiné držitelkou ocenění Dobrý studentský design v rámci soutěže Národní cena za studentský design. O doplňky se postará návrhářka Denisa Adolfová, která studovala návrhářství v Paříži a nyní dokončuje studium oboru brašnářství v Bruselu u profesora Mohameda Benelcaida, který pracuje pro módní dům DELVAUX. Hned se svou první kolekcí bot “Coccinelle et demoiselle” se dostala do finále soutěže mladých návrhářů organizovanou francouzskou pobočkou obuvní firmy Baťa. Markéta Martíšková studuje prestižní školu Royal Academy of Fine Art v Antverpách a mimo jiné vyhrála New Fresh Style na Prague Fashion Weekend v roce 2010.

Víkendu se zúčastní také Střední odborná škola obchodu, umění a designu z Plzně. Zástupce Plzeňského kraje Zbyněk Prokop k tomu dodává: “Škola představí v Bruselu zejména své umělecké obory a do Bruselu přijedou studenti nabídnout své šperky, hračky, interaktivní objekty, grafické práce – tiskoviny, knihy, ilustrace, kresby a také uměleckou grafiku – hlubotisky, linoryty a serigrafie. Škola patří k velmi progresivním a úspěšným v rámci kraje a jsme rádi, že umožní svým studentům získat zkušenosti i ze zahraničí, které jim nepochybně pomohou při hledání následného uplatnění praxi. Věřím, že jim v tom pomůže i to, že se po dobu akce postaví po bok zástupců zkušených a renomovaných firem.“

Plzeňský dům, ve kterém sídlí Zastoupení Jihomoravského, Pardubického a Plzeňského kraje, kde se bude první Czech Fashion & Design Weekend konat, byl otevřen v červnu tohoto roku. Dům, který se nachází nedaleko evropských institucí, slouží nejen jako zázemí pro Zastoupení, ale ožívá též kulturními, prezentačními a společenskými akcemi, které pomáhají k propagaci krajů v Bruselu.

Eliška Buzková ze Zastoupení Jihomoravského kraje pozvala Barboru Divínovou, Vendulu Chalánkovou a Love Music. K akci dodává: „Doufám, že víkendová prodejní výstava děl českých návrhářů a designérů přispěje k dobrému renomé pořádajících regionů a české tvorby v Bruselu a že budou hosté odcházet s krásnými a nápaditými vánočními dárky pro sebe i své blízké.“

Oděvní ateliér Nová róba Barbora Divínová založila v roce 2007. Ateliér se zaměřuje na nová střihová řešení, originální kombinaci látek a hru s tvarem a detaily. Hlavním cílem je podpořit osobnost zákaznice vhodným typem oděvu. Designérka a majitelka brněnského obchodu LoveMusic Kateřina Pletichová do Bruselu přiveze zábavné a originální zboží, zaměřené především na ženy, ale dárek je tu možné nalézt i pro muže. Nášivky, náušnice a tak trochu jiné hračky přijede představit Zvrhlý vkus. Autorka Vendula Chalánková vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně a její práce si mimo jiné můžete prohlédnout v Národní galerii v Praze, ale také v Amsterdamu nebo Berlíně. Co dodat, co kus to originál!

České centrum  Brusel oslovilo prodejní galerii Harddecore, kterou založila v listopadu 2006 mladá módní návrhářka Josefína Bakošová. Experimentální showroom v centru Prahy prezentuje nezávislé firmy, módní návrháře a designéry jak začínající, tak již známé u nás i ve světě.  Své originální sukně přijede představit i značka Akari, která má na českých módních akcích již zavedené jméno. A z módního průmyslu poslední Klára Krchová, která představí své originální balónové sukně.

Více informací: 
www.czechcentres.cz; www.brussels.czechcentre.cz;

Kontakty:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace
komunikace@czech.cz
 
Ivana Síglerová  – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029
 
Petra Jungwirthová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 237
M:+420 725 890  030
 
České centrum Brusel
Lenka Zenklova
GSM: 0479 372 336
zenklova@czech.cz
 
 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: