Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Dana Kyndrová: Žena mezi vdechnutím a vydechnutím

Česká centra, 12. únor 2014

Více než sto velkoformátových fotografií Dany Kyndrové zhlédnou návštěvníci petrohradského Státního muzea a výstavního centra fotografii ROSFOTO. Tvorba přední české fotografky zachycuje životní pouť ženy v plné rozmanitosti. Pozoruhodný cyklus černobílých fotografií bude k vidění v sálech Státního muzea do 20. 4. 2014. V květnu pokračuje přehlídka Jekatěrinburgu. Rozsáhlou přehlídku připravilo České centrum Moskva ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v Sankt Petěrburgua Generálním konzulátem České republiky v Jekatěrinburgu.

ŽIVOT V HLEDÁČKU OBJETIVU
Výstavu tvorby Dany Kyndrové Žena mezi vdechnutím a vydechnutím mohou obdivovat návštěvníci petrohradského Státního muzea a výstavního centra fotografie ROSFOTO od 7. 3. 2014 do 20 4. 2014. Autorka v sérii černobílých fotografií bravurně postihuje zdánlivě obyčejné, přesto však silné momenty lidského života a bez kýčových gest vybízí diváka k přemýšlení. Kyndrové fotografie mají společné  téma: ženy z různých zemí Evropy v různých fázích jejich životů. Od porodu přes dospívající cvičenky až po dívky anarchistky opásané řemeny na street party.

ŽENA MEZI VDECHNUTÍM A VYDECHNUTÍM
Výstava fotografií Žena mezi vdechnutím a vydechnutím, patří k nejvýznamnějším projektům Dany Kyndrové. Fotografie vznikaly v období dvaceti let v celé řadě evropských zemí, včetně České republiky,  Slovenska, Francie, Švýcarska, Německa či Ruska. Výstava je rozdělena do sedmi oddílů – dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika, víra a stáří. Snímky postihují zejména základní životní hodnoty a obecně platné principy ženství a ženského údělu. Celý projekt byl poprvé představen v roce 2003 na pražské Staroměstské radnici, od té doby dosáhl řady ocenění doma i v zahraničí.

OSOBNOST DANY KYNDROVÉ
Dana Kyndrová patří mezi nejvýznamnější české dokumentární fotografky současnosti. Fotografování se začala věnovat již počátkem70. let, kdy jí během jejích častých cest do zahraničí uchvacovala nová, doté doby neznámá místa (z tohoto období je nejvýznamnějším cyklem soubor fotografií pořízený v polovině 70. let v Togu). Na dráhu profesionální fotografky se Dana Kyndrová vydala až roku 1992, kdy po 12 letech výuky francouzského a ruského jazyka na katedře jazyků ČVUT a Akademii múzických umění v Praze definitivně opustila dosavadní kariéru profesorky cizích jazyků a dala se na dráhu fotografky na volné noze. Stěžejní motiv její tvorby představuje „člověk". Dana Kyndrová má na svém kontě více než 60 autorských výstava a je držitelkou řady prestižních ocenění.

ORGANIZÁTOŘI
České centrum Moskva
Generální konzulát České republiky v Sankt Petěrburgu
Generální konzulát České republiky v Jekatěrinburgu.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů.Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz

Kontakty pro novináře
Česká centra – ústředí:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwithova@czech.cz
T: + 420 725 890 030

České centrum Moskva:
Kateřina Bělská, ředitelka Českéhocentra Moskva
E: belska@czech.cz
IP: 234 668 513

Tisková zpráva ke stažení:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: