Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Evropská noc literatury s Jáchymem Topolem a Martinem Reinerem

Česká centra, 14. května 2013

České centrum pořádá již 5. ročník Evropské noci literatury v Londýně. Akce tradičně probíhá v Britské knihovně, kde se během jednoho večera představí osm evropských spisovatelů vybraných odbornou porotou z více než 70 nominací z 23 evropských zemí. Českou literaturu bude reprezentovat Jáchym Topol. Ve stejný den proběhne i literární noc v Edinburghu, zde za přítomnosti českého autora Martina Reinera. Obě literární události mají za cíl prostřednictvím diskuse a autorského čtení představit britským čtenářům, nakladatelům a médiím tvorbu významných evropských spisovatelů.

JÁCHYM TOPOL, EVROPSKÁ NOC LITERATURY
15. 5. 2013, Britská knihovna, Londýn
Podle ředitelky Českého centra Londýn Terezy Porybné je Evropská noc literatury v Londýně: „oblíbenou událostí a tím pádem i jedinečnou příležitostí, jak přesvědčivě upozornit na kvalitní literaturu v překladu, která jinak tvoří jen tři procenta knižního trhu ve Velké Británii.“

Výběr evropských spisovatelů bude již popáté hostit Britská knihovna. Z českých autorů se - po Petře Hůlové, Miloši Urbanovi a Tomáši Sedláčkovi - letos britskému publiku představí Jáchym Topol, jehož román Chladnou zemí vydává pod názvem The Devil´s Workshop nakladatelství Portobello Press. Brilantní anglický překlad Alexe Zuckera pomohl této znamenité knize k získání ceny anglického PEN klubu za vynikající literaturu v překladu za rok 2013.

Jáchym Topol se na pódiu setká se slovinským spisovatelem Mihou Mazzinim, Erwinem Mortierem z Belgie, Frankem Westermanem z Nizozemí, tureckou spisovatelkou a novinářkou Ece Temelkuran, Norbertem Gstreinem z Rakouska, německou autorkou Birgit Vanderbeke a Jordi Puntím zastupujícím španělské Katalánsko. Během diskuzního večera moderovaného Rosie Goldsmith, respektovanou a populární reportérkou rádia BBC, představí autoři vybraná díla a přečtou z nich krátkou ukázku. Večer doprovodí autogramiáda autorů.

Jáchym Topol se do Velké Británie vrátí 25. 5. 2013, aby knihu Chladnou zemí představil také na literárním festivalu v Hay on Wye. Jáchym Topol je prvním polistopadovým českým spisovatelem, který byl na tento prestižní britský literární festival pozván.

MARTIN REINER, EVROPSKÁ NOC LITERATURY
15. 5. 2013, The Bongo Club, Edinburgh
Paralelně s akcí v Londýně se již podruhé uskuteční Evropská noc literatury v Edinburghu. Spisovatel Martin Reiner bude číst z povídky Anděl zkázy a diskutovat o své tvorbě s bulharskou spisovatelkou Kapkou Kassabovou a překladatelkou z maďarštiny Anikó Szilágyi. Akce vznikla ve spolupráci s Českým centrem Londýn a Edinburgh UNESCO City of Literature.

Evropská noc literatury je organizovaná Českým centrem Londýn ve spolupráci se sítí EUNIC (European Union National Institutes for Culture), jejímž cílem je společná propagace evropské kultury v zahraničí. Londýn se tak připojuje k dalším evropským velkoměstům, ve kterých simultánně probíhají Noci literatury. Tento mezinárodní projekt vznikl díky iniciativě Českých center v Praze. Britská část je podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Evropskou komisí v Londýně.

NOC LITERATURY SE ZRODILA V PRAZE
Projekt Noc literatury vznikl v Praze, kde se v roce 2012 zúčastnilo čtení na 20 místech více než 100 000 lidí. Akce měla velký úspěch i v jiných evropských městech. Letos se Noc literatury koná ve více než 20 evropských městech.

Tisková zpráva ke stažení: 

 

Kontakt pro novináře:
ČESKÁ CENTRA - ÚSTŘEDÍ
Petra Jungwirthová, odd. komunikace
M: +420 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

ČESKÉ CENTRUM LONDÝN
Renata Clarková, České centrum
T: +420 234 668 318,
E: clarkova@czechcentre.org.uk

www.czechcentre.org.uk
www.czechcentres.cz

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Česká centra pro oblast literatury

  • Pořádají veřejná čtení spisovatelů, prezentujeme knihy vydané v cizích jazycích ve spolupráci s místními institucemi a partnery. 
  • Podporují českou účast na mezinárodních knižních veletrzích. 
  • Iniciují překlady české literatury do cizích jazyků. 
  • Realizují literární projekty s mezinárodní účastí.

Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: