Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Tata Bojs završí filmový festival v Pusanu!

Česká centra, 3. října 2014

Ve dnech 2. – 12. října 2014 probíhá 19. ročník největší filmové přehlídky v Asii. Pusanský mezinárodní filmový festival se řadí k deseti nejvlivnějším světovým filmovým přehlídkám na světě.  Zásluhou Českých center se zde poprvé v historii představí česká rocková kapela Tata Bojs, která na turné vystoupí společně s populárním korejským dívčím klavírním triem Ahn Trio. Tata Bojs plánují celkem tři koncerty, z toho dva odehrají přímo v Pusanu. Hlavním bodem programu je koncert na závěrečném ceremoniálu Mezinárodního filmového festivalu. Je to vůbec poprvé, kdy přímo v závěrečném programu vystoupí hudební hosté ze zahraničí.

V KOREJI NEJVÝZNAMNĚJŠÍ

Busan International Film Festival (BIFF) je díky počtu profesionálních návštěvníků a filmových fanoušků považován za nejrozsáhlejší a nejprestižnější filmovou přehlídku na světě. Pravidelně se tady představí stovky filmů, desítky premiér z více než padesáti zemí světa, návštěvnost zde nikdy neklesá pod 100 000 návštěvníků. Mezi festivalovými hosty se objevují tvůrci zvučných jmen, v nedávné minulosti například Oliver Stone, Carlos Saura, Abbás Kiarostamí či Juliette Binoche. BIFF je všeobecně považován za největší každoroční kulturní akci v Korejské republice. Českou republiku letos zastupuje film režisérky Andrey Sedláčkové Fair Play, česko-německý koprodukční film Schmidtke nebo film režiséra Zdeňka Jiráského V tichu. Zdeněk Jiráský navštívil BIFF již před dvěma lety, kdy se svým snímkem Poupata vyhrál v soutěžní kategorii Flash Forward.

Vedle toho se v Asii uskuteční turné české rockové kapely Tata Bojs a dva koncerty zazní přímo na pusanském festivalu 10. října
a 11. října 2014. V loňském roce festival ve svém doprovodném programu představil francouzského jazzového kytaristu Stephane Wrembela, jenž se podílel na soundtracku k filmu Woodyho Allena Midnight in Paris. Z populárních českých hudebních kapel koncertovali v Koreji již také Gipsy.cz, kteří zahráli v roce 2008 na mezinárodním hudebním festivalu v Ulsanu. Jejich píseň Romano Hip Hop se dokonce objevila v korejské reklamě na americký zmrzlinový řetězec Baskin Robbins. 

Letos je to však zcela poprvé, kdy přímo v programu závěrečného ceremoniálu vystoupí hosté ze zahraničí. 

TATA BOJS V PUSANU

Zásluhou Českých center se na letošní filmové přehlídce představuje česká rocková skupina Tata Bojs. V první polovině října odehrají tři koncerty v Jižní Koreji, kde se znovu shledají s klavírním dívčím Ahn Triem, s nímž pracovali na akustickém albu „smetana“ (psáno s malým „s“). Dva koncerty proběhnou v rámci pusanského festivalu – první 10. října na pláži Häundä
a druhý, den poté, na závěrečném ceremoniálu v hlavní festivalové hale, jež pojme až čtyři tisíce diváků. 

Počátek spolupráce s Českými centry  spadá do roku 2013. Zástupci Českého centra Soul oslovili skupinu Tata Bojs a zároveň začala série jednání s organizátory BIFFu. Konečné rozhodnutí o vystoupení české skupiny padlo v červenci letošního roku.

 PROČ ZROVNA ROCK?

Výběr byl původně založen na unikátnosti spolupráce Tata Bojs s Ahn Triem: čeští rockeři a americko-korejské hvězdy klasické hudby. Podobné těleso na naší scéně neexistuje. „Tata Bojs jsou sice rockeři, ale ve spojení s Ahn Triem mají naprosto neotřelý nadžánrový zvuk. O Pusanském festivalu je potřeba uvažovat jako o zásadní kulturní události v asijském regionu, jako takový si také přítomnost hudebníků ze dvou různých kontinentů na jednom pódiu může dovolit“, uvedla Petra Hovorková z Českého centra Soul. Vedle samotného zajištění vystoupení české skupiny na festivalu se České centrum Soul zasadilo také o produkci českých filmů na filmovém festivalu. Programová koncepce korejského českého centra do budoucna počítá s častějším vysíláním českých hudebníků na mezinárodní festivaly. „Rádi bychom zásobili některý z početných korejských jazzových festivalů našimi vynikajícími hudebníky“, uzavírá Petra Hovorková.

 

Kontakt pro novináře:

Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz
 

Tisková zpráva ke stažení zde:
 


 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová

 

 

 

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: