Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká centra pro Designblok 2014

Česká centra, 7. října 2014

Do 16.  ročníku Designbloku pravidelně organizovaného spol. Profil Media  se opět zapojují Česká centra. Návštěvníkům nabídnou hned dvě výstavy konané v rámci této nejvýznamnější přehlídky designu ve střední Evropě. Pozoruhodné přehlídky zaměřené na módu a design  VOYAGE FROM LONDON  a WOLPERTINGER RUNAWAY jsou k vidění ve výstavních prostorách v Rytířské 31 od 7. 10. 2014. Organizátory těchto výstav jsou Česká centra.

VOYAGE FROM LONDON

Na prestižní přehlídce International Fashion Showcase (IFS), která probíhala současně s London Fashion Week, se letos na jaře představilo celkem čtrnáct tvůrců ze střední Evropy.  Ambicí projektu s názvem  Voyage Through Central Europe bylo přiblížit světové veřejnosti mladé tvůrce ze „zemí za bývalou Železnou oponou“.  Česká republika se v této míře a rozsahu prezentovala na IFS vůbec poprvé. O výraznou českou účast se zasadilo České centrum Londýn ve spolupráci s Czech Fashion Council pod kurátorským vedením Olo Křížové, zakladatelky této rady, která pro londýnskou přehlídku vybrala díla šestice mladých českých návrhářů, jejichž tvorba se pohybuje za hranicí vizuálního umění a fashion designu. Jednotící tvůrčí linií tvorby Petry Ptáčkové, Hany Frišonsové, Jany Mikešové, Pavla Berkyho a skupiny Awkward (Lucie Jelínková a Monika Nováková) je neotřelost kombinací tradičních materiálů s moderními technologiemi, podtrhující styl a osobní příběh každého z návrhářů. Všichni dnes patří k uznávaným osobnostem mladé české módní scény. „Stěžejním instalačním prvkem výstavy bude vedle modelů i obrazová dokumentace. Premiérově se představí film Jakuba Jahna z IFS 2014 v Londýně“, uvedla Olo Křížová.

Doprovodný program doplní pop-up shop s módními produkty vystavujících designérů a celou instalaci bude provázet pásmo filmů vybraných z posledního LONDON FASHION FILM FESTIVALU.

 S Olo Křížovou se mohou návštěvníci Designbloku 2014 setkat v galerii Českého centra Praha na vernisáži výstavy v úterý 7. října 2014 v 19.00 nebo na debatě o módě v rámci cyklu FASHION TALK ROOM ve čtvrtek 9. října 2014 v 17.30.

WOLPERTINGER RUNAWAY

Studijní obor Šperku a užitého umění na mnichovské Akademii výtvarných umění přitahuje studenty z celého světa. Putovní výstava WOLPERTINGER RUNAWAY představuje umělecký vývoj sedmi absolventů a studentů v jejich domovských zemích. Před prezentací v Českém centru Praha ji bylo možné zhlédnout v roce 2013 v galerii Gallery Baum v Jižní Koreji a ve Vice Versa Gallery ve švýcarském  Lausanne.

Výstava představuje novou generaci šperkařů z několika zemí, které spojuje společné působiště v Mnichově. Toto bavorské město se v posledních desetiletích stalo centrem současného šperku na světové úrovni, a to díky každoročně pořádané výstavě "Schmuck", kvůli níž sem přijíždějí nejdůležitější kurátoři, galeristé a sběratelé z celého světa.
Mnoho ze světových šperkařů se v Mnichově usadilo a vytvořilo unikátní uměleckou scénu. Na výstavě WOLPERTINGER RUNAWAY bude díky tomu možné poznat nejnovější tendence současného šperku v mezinárodním kontextu.

Kurátorkou WOLPERTINGER RUNAWAY je korejská umělkyně Eunmi Chun. Ve své domovině studovala nejprve matematiku, potom šperk a kov. Později přijela do Mnichova, kde pod vedením profesora Otta Künzliho dokončila studia na Akademii výtvarných umění. Při výrobě šperků pracuje se zvířecí kůží i lidskými vlasy. Pro její práci je typická kombinace asijského smyslu pro detail a jemné řemeslo s koncepčním směřováním Evropy.

Martin Papcún, jeden z pořadatelů výstavy a zároveň jeden z vystavujících umělců, vysvětluje název výstavy: „Vychází z bavorského mystického zvířete Wolpertinger, což je něco jako zajíc s parůžky a dalšími genetickými anomáliemi. Wolpertinger touto výstavou symbolicky utíká z Mnichova do světa. Je to taková metafora na šperkaře, kteří v Mnichově žijí a touto výstavou představují svoji práci (a práci svých kolegů) v zemích, odkud do Bavorska přišli.“

 Vystavující umělci: Alexander Blank, Babette Boucher, Eunmi Chun, Junwon Jung, Martin Papcún, Nicola Scholz, Mirei Takeuchi.

 

Otevírací doba v době DESIGNBLOKU

PO  - SO          11 – 18
NE                    11 - 17

VSTUP VOLNÝ

Adresa: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030 
EM: jungwirthova@czech.cz        

Úvodní foto: autorkou šperku je EUNMI CHUN

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

                                    


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť Českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 

 

Česká centra pro český design a módu 

  • podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizujeme doprovodné programy s designéry.
  •  jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, CzechGrand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištujeme zahraniční rezidenční stáže.
  • organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: