Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Katici, ty to zvládneš

Česká centra, 13. října 2014

Galerie Českého centra Praha, Rytířská 31

15. 10. – 30. 10. 2014

Velvyslanectví Švédska ve spolupráci s Tensta konsthall Stockholm, Českým centrem Praha, IQ Roma servis Brno a Muzeem romské kultury pořádají v České republice výstavu ilustrací autobiografické knižní série o dětství a dospívání romské holčičky Katici od švédské autorky Katariny Taikon začne ve středu 15. října v Českém centru Praha, které se na realizaci výstavy podílí v roli spoluorganizátora.

Kurátorky Marie Lind a Angelika Ström se rozhodly představit fenomén dětské literární postavy Katici švédské autorky Katariny Taikon. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Příběh se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Výstavu v Českém centru Praha tvoří knižní vydání z různých zemí s originálními ilustracemi Björna Hedlunda a plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici. Pražskou výstavu doplní fotografie slovensko-izraelské umělkyně a kurátorky Tamary Moyzes z cyklu „Rodinná pohoda“.

Prezentaci doplňují zápůjčky z Muzea romské kultury v Brně. Díky tomu zde bude k vidění soubor kreseb romských dětí z první třídy ZŠ ve slovenských Jarovnicích. Žáci této školy doprovodili svými ilustracemi i české vydání prvního dílu série o Katici z roku 1999.
Další díly v češtině zatím publikovány nebyly.

Doprovodný program počítá s prezentací dětské literatury od českých romských autorů. Pro tyto účely je v galerii Českého centra Praha připraven interaktivní čtenářský koutek.

V souvislosti s výstavou vyhlásilo velvyslanectví Švédska na začátku září literární soutěž pro žáky druhého stupně základních škol na téma „Cítit se jiný“. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším autorům proběhne na vernisáži v Českém centru 14. 10. v 18 hodin.

Z Prahy putuje výstavy do Brna. Návštěvníci IQ Roma servisu si ji mohou prohlédnout od poloviny října do prosince letošního roku.

 

Informace o výstavě

www.czechcentres.cz

www.swedenabroad.se/praha.

Úryvek z českého překladu uslyšíte na YouTube.

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030 
EM: jungwirthova@czech.cz                                                
 
Velvyslanectví Švédska
Helena Stissová
referentka pro informace a kulturu
M: 724 365 401
EM:  helena.stiessova@gov.se

 


 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť Českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: