Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Český multižánrový festival v Londýně

Česká centra, 30. října 2014

Londýnští návštěvníci multižánrového festivalu Made in Prague organizovaného Českým centrem budou mít po celý listopad příležitost se seznámit se současným českým filmem, hudbou, divadlem a výtvarným uměním. Režiséři Andrea Sedláčková, Petr Václav, Miroslav Krobot a Zdeněk Jiráský zde uvedou své nejnovější celovečerní filmy, zatímco legenda českého undergroundu DG 307 se představí v britské premiéře při příležitosti 25. výročí Sametové revoluce. Toto výročí připomíná i anglický křest knihy Michaela Žantovského Havel: Život, řada dokumentárních filmů či představení Antiwords české Spitfire Company, která převádí Havlovu Audienci do jazyka pohybového divadla.

 „Made in Prague se letos rozšířila nejen napříč žánry, ale i napříč Londýnem. České filmy našly nový domov v  ICA, hudba se rozezní v jazzových klubech v Sohu i v kryptách kostelů v jižním Londýně. Těší nás zejména velké množství diskusí mezi českými a britskými umělci, novináři a samozřejmě diváky,“ uvedla ředitelka Českého centra Londýn, Tereza Porybná.  

MADE IN PRAGUE: FILM

Výběr toho nejlepšího ze současné české filmové produkce za uplynulé dva roky představí filmová část programu v Institutu současného umění (ICA) a v kině The Gate. Diváci budou moci zhlédnout  sedm hraných filmů a pět filmů dokumentárních doplněných o debaty s tvůrci.

Režisérka filmu Fair Play Andrea Sedláčková tak bude v debatě  nazvané Politika ve sportu hovořit s Michele Verroken, specialistkou na antidopingové programy a ředitelkou organizace Sporting Integrity, a Patem Butcherem, bývalým atletickým korespondentem z deníku The Times,  Herec, divadelní a filmový režisér Miroslav Krobot uvede svůj filmový debut Díra u Hanušovic a v diskusi se zaměří na vztah mezi divadlem a filmem. Tematika holocaustu a jeho filmového zpracování pak bude předmětem debaty s režisérem Zdeňkem Jiráským, který uvede svůj film V tichu, zatímco herečka Anna Geislerová bude diskutovat s diváky o závěrečném filmu z trilogie zabývající se tématem viny a odpuštění režiséra Jana Hřebejka Líbánky, ve kterém ztvárnila hlavní roli.

Jako speciální bonus festival České centrum připravilo na svých webových stránkách ve spolupráci s internetovým portálem DaFilms.cz streamování dokumentárního filmu Dobrý řidič Smetana zdarma.


MADE IN PRAGUE A SAMETOVÁ REVOLUCE

Téma Sametové revoluce zpracovává časosběrný dokument od Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel, tak také snímek Sametoví teroristé Petra Kerekeše, Pavola Pekarčíka a Ivana Ostrochovského zachycující osudy třech mužů, kteří se rozhodli proti socialismu bojovat se zbraní v ruce, či dokument Olgy Sommerové věnovaný Martě Kubišové Magický hlas rebelky.

25. výročí Sametové revoluce je silně zastoupeno i v dalších žánrech festivalu. Dlouholetý přítel Václava Havla a jeho bývalý tiskový mluvčí Michael Žantovský pokřtí v londýnském Frontline Club svoji knihu Havel: Život, která vychází najednou ve 13 zemích,  v rámci diskuse s Edwardem Lucasem, šéfredaktorem časopisu The Economist a specialistou na oblast střední a východní Evropy.

Příznivci divadla a tanečního umění se s Václavem Havlem a jeho tvorbou budou mít možnost seznámit prostřednictvím představení Antiwords skupiny Spitfire Company, která se ve svém představení nechala inspirovat jeho jednoaktovkou Audience.

Oslavou 25. výročí je také britská premiéra skupiny DG 307 založené legendami českého undergroundu Mejlou Hlavsou z The Plastic People of the Universe a básníkem-disidentem Pavlem Zajíčkem.

MADE IN PRAGUE: HUDBA

Do hudební části programu festivalu Made in Prague patří také vystoupení Tomáše Dvořáka (aka Floex) s populární skotskou skupinou The Hidden Orchestra prezentující elektronický jazz. Moderní jazz zastoupí Inner Spaces ve složení Štěpánka Balcarová, Luboš Soukup a Vít Křišťan, kteří vystoupí v Londýně s britským bubeníkem Lloydem Hainesem a basistou Adamem Kingem  v rámci London Jazz Festival.

MADE IN PRAGUE: VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Festival uzavře zahájení výstavy K: Kafka v Komiksu věnované komiksové reprezentaci Kafkovi tvorby hudebníkem a výtvarníkem Jaromírem 99. 

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí    
M: +420 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

 

ČESKÉ CENTRUM LONDÝN
Renata Clarková, České centrum Londýn
T: 234 668 318
E: clarkova@czechcentre.org.uk

Tisková zpráva ke stažení zde:
 
 


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: