Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Jiří Menzel v Budapešti rozdával filmová ocenění a vyhlásil filmovou soutěž k hrabalovskému centenáriu 2014

Česká centra, 15. dubna 2013

Český oscarový režisér se v uplynulém týdnu zúčastnil v Budapešti jako předseda poroty XX. Mezinárodního filmového festivalu Titanic a při této příležitosti oznámil vypsání filmové soutěže k nadcházejícímu centenáriu slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala.

Hlavní cenu festivalu získal v sobotu 13. dubna 2013 australsko-německo-britský snímek režisérky Cate Shortlandové Lore. Úspěšně si na přehlídce vedly i české tituly: zvláštní cenu tříčlenná porota udělila slovensko-českému filmu absolventky pražské FAMU Miry Fornayové Můj pes killer a cenu publika si odnesly Lidice Petra Nikolaeva - jeden z šesti snímků, kterými se na festivalu z iniciativy Českého centra v samostatné nesoutěžní sekci představila nová česká filmová tvorba. Dále byly v této sekci promítnuty filmy Příliš mladá noc (Olmo Omerzu), Neplavci  (Jakub Šmíd), Poupata (Zdeněk Jiráský), Rodina je základ státu (Robert Sedláček) a Českými lvy ověnčený thriller Ve stínu (David Ondříček).

Ve čtvrtek 11. 4. 2013 Jiří Menzel během vystoupení v budapešťském Design Center WAM vyhlásil filmovou soutěž, kterou připravilo České centrum Budapešť ve spolupráci s maďarským festivalem krátkých filmů BUSHO  k nadcházejícím stým narozeninám Bohumila Hrabala v roce 2014.

Do soutěže s maďarským titulem HRABAL HABBAL (česky: Hrabal s pěnou) nebo anglickým HRABAL PUBLISHED se mohou hlásit profesionálové i amatéři s krátkometrážními snímky inspirovanými  motivy z Hrabalova života a díla - v kategoriích fikce, animace, experimentální, hudební, video, dokument. Uzávěrka soutěže bude v lednu 2014, vyhodnocení zaslaných prací provede mezinárodní porota složená z překladatelů a filmařů ve dvou kolech.

Vyhlášení vítězů se uskuteční souběžně s prezentací projektu Hrabaliana 28. března 2014 v Budapešti.

Hlavní cena soutěže je dotována částkou 1000 eur. Kromě toho vítězové obdrží ceny věnované agenturou Czech Tourism a Staropramenem.

Jiří Menzel při příležitosti vyhlášení soutěže mimo jiné uvedl, že Hrabal je podle jeho soudu v Budapešti ještě populárnější než doma. „My Češi mluvíme skromně o Hrabalově světě, zatímco v Maďarsku má mistr celou galaxii“, řekl Menzel v narážce na výstavu zvanou Momentky z Hrabalovy galaxie, která už několik let putuje po maďarských městech.

Podmínky soutěže, jakož i formuláře přihlášek lze nalézt v angličtině na stránkách festivalu krátkých filmů BUSHO: www.busho.hu  

Tisková zpráva ke stažení:

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz

Česká centra v oblasti filmové tvorby
- Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách.
- Zprostředkovávají spolupráci a  vytvářejí síť dlouhodobých partnerství se zahraničními  filmovými organizacemi.
- Jsou stálým partnerem prezentace české filmové tvorby v zahraničí.  
- Podporují účast  českých filmů na mezinárodních festivalech.
- Propagují filmy prostřednictvím širokého spektra zahraničních kontaktů, na webových stránkách, e-newsletterech, sociálních sítích.

 

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí        
Petra Jungwirthová, odd. komunikace         
M: 725 890 030           
E: jungwirthova@czech.cz      

České centrum Budapešť
Robert Gál
M: +420 725 890 030           
IP: + 420 234 668 536
E: galr@czech.cz

Busho
Tamás Gábeli
T: +36 1 422 1083
E: busho@busho.hu

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: