Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Ztracený svět Jiřího Barty na Fest Anča 2015

Česká centra, 19. června 2015

Od 25. června 2015 bude v Povážské galerii umění v Žilině k vidění dnes již ikonická výstava českého animátora, výtvarníka a loutkáře Jiřího Barty. Výstava slibuje vzácný náhled do tvořivého procesu této dnes už světoznámé osobnosti evropského animovaného filmu. Slovenskému publiku se představuje vůbec poprvé, a to díky iniciativě Českého centra Bratislava. České centrum Bratislava se pravidelně zasazuje o českou účast na vyhledávané přehlídce animovaného filmu v Žilině  – Fest Anča 2015. Letošní ročník je však opět trochu jiný. Kromě tradičního představování novinek ze světa animovaného filmu se letos představí osobnost českého animovaného filmu Jiří Barta.

„Rozhodli jsme se na letošní mezinárodní festival animovaných filmů Fest Anča navrhnout organizátorům festivalu jako speciálního českého hosta Jiřího Bartu právě pro jeho mistrnost v loutkové a kreslené animaci, která tvoří jeho dílo, charakteristické zejména mícháním technik loutkové a kreslené animace s živým herectvím, inovováním výtvarných postupů a detailní propracovaností loutek a rekvizit, které se těší velkému ohlasu nejen u festivalové kritiky, ale zejména mezi diváky“, vysvětluje Jana Polívková z Českého centra Bratislava.

ZTRACENÝ SVĚT

Návštěvníci uvidí množství vzácných materiálů z archivu tvůrce – výtvarnou přípravu, obrázkové scénáře, loutky, dekorace nebo fotografie. Výstava však není to jediné, nač se mohou těšit návštěvníci.

Připravena je i beseda Jiřího Barty a producenta Michala Podhradského. Oba aktéři hodlají představit genezi vzniku výstavy a ucelený pohled na Bartovu tvorbu.

„Ačkoliv film Na půdě tvoří větší a atraktivnější část expozice, rozhodl jsem se vytvořit představu i o dalších projektech, které neměly takovou publicitu a z archivních materiálů zůstalo jen pár zaprášených obrázků či fotek. Ztracený svět, to není jen film Na půdě, jsou to i ostatní práce nalezené na půdě – na místě odložených vzpomínek. Z toho důvodu jsem zvolil pro koncepci výstavy formu otevřených sešitů, které obsahují spíše zápisky a záznamy, než ucelenou a přehlednou zprávu o mojí filmové práci z let 1976 až 2012,“ říká o výstavě Jiří Barta.

Koncepce výstavy počítá s doprovodným programem sestávajícím z   projekcí vybraných autorových krátkometrážních filmů promítaných přímo v expozici Povážské galerii umění. Ztracený svět Jiřího Barty nám umožní sledovat jednotlivé kroky vzniku filmu od námětu až po hotové dílo. Návštěvníkům nabídne mimořádně komplexní obraz fascinující tvorby renomovaného autora.

ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI

Výstavu finančně podpořilo Ministerstvo kultury SR, Výstavu organizuje České centrum v Bratislavě, Povážská galerie umění v Žilině ve spolupráci s Mezinárodním festivalem animovaných filmů Fest Anča. Jiří Barta ji do Žiliny přijde osobně uvést.

www.czechcentres.cz
www.festanca.sk
www.pgu.sk

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová,  tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030 
EM: jungwirthova@czech.cz


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.


                                         


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: