Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká literatura na veletrhu v Bukurešti

Česká centra, 14. května 2015

Ve dnech 20. až 24. května 2015 proběhne v Bukurešti mezinárodní knižní veletrh, zřejmě nejprestižnější knižní akce v Rumunsku. Hlavním hostem veletrhu bude Česká republika, kterou reprezentují renomovaní autoři Kateřina Tučková, Kateřina Rudčenková, Tomáš Zmeškal, Martin Vopěnka, Roman Ráž a Tomáš Míka. Národní prezentaci připravily společně Ministerstvo kultury České republiky, České centrum Bukurešť a Velvyslanectví České republiky v Rumunsku. Bukurešťský veletrh navštíví každoročně zhruba sto tisíc lidí.

 Během pěti dnů proběhne více než dvacet akcí věnovaných české literatuře: autorská čtení, diskuse a knižní křty. Uvedeny budou nové překlady zastoupených autorů, mimo jiné úspěšný román Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové, Rážova novela Faust umírá dvakrát, Vopěnkovy Nebarevné vzpomínky nebo Milostný dopis klínovým písmem Tomáše Zmeškala. Návštěvníci veletrhu se seznámí s antologií současné české poezie, kterou uspořádal překladatel Dan Duță. Proběhnou diskuse o životě a díle klasiků české literatury Milana Kundery, Bohumila Hrabala a Václava Havla, kterých se zúčastní vrcholné osobnosti současné rumunské literatury a kultury. Diskutovat se bude i o stavu rumunské bohemistiky a trendech současné české literatury. Bude prezentován výbor z díla Jana Husa, česko-rumunská řada komiksových alb nakladatelství Jumătatea Plină  a nakladatelství Curtea Veche, které se soustavně věnuje vydávání titulů z české literatury v rumunštině.

Nabídku čestného hostování České republiky na veletrhu v Bukurešti nešlo odmítnout,“ říká Radim Kopáč z Ministerstva kultury. „Jednak proto, že Rumunsko chová k české literatuře a kultuře vřelé sympatie, jednak z důvodu, že česká literatura po roce 2000 má přirozeně nadnárodní tah – stylem i tématy. Dokazují to nejen díla autorů, kteří budou na veletrhu osobně přítomni, ale i desítky dalších titulů, které byly v poslední době do rumunštiny přeloženy.“

Ředitel Českého centra v Bukurešti František Zachoval doplňuje: „Přestože si čeští autoři vytvořili mezinárodní renomé, nejlepším způsobem, jak přiblížit zahraničnímu publiku česká specifika, stále zůstává zprostředkující a interpretační role lokálních odborníků. Proto jsme na akce o české literatuře pozvali takové osobnosti, jako jsou bývalý prezident Emil Constantinescu, filozof Gabriel Liiceanu, historik Adrian Cioroianu a spisovatelé Ioana Pârvulescu, Vlad Russo, Mircea Cărtărescu nebo Filip Florian.“


Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030    
EM: jungwirthova@czech.cz        


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: