Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České divadlo zabodovalo v Budapešti

Česká centra, 16. května 2015

Tři dny, šest akcí a dlouhé skandované potlesky. České divadlo se na víkend přestěhovalo do Budapešti a před zaplněným hledištěm maďarského Divadla Józsefa Katony sklidilo obrovský úspěch. 

Druhý ročník festivalu Csekkold! zahájila v pátek 15. května 2015 ředitelka Českého centra Budapešť  Lucie Málková spolu s hercem Jánosem Bánem, kterého v Čechách není třeba představovat.  Jejich proslovy, ve kterých hovořili řečí toho druhého, vzbudily nadšení  a pozitivní naladění publika. To divákům zůstalo až do samého konce festivalu, v rámci něhož byly uvedené tři inscenace a dvě scénická čtení současných českých her.

Diváci nás přijali vřele, Miláčka sledovali pozorně a touto cestou jim děkujeme za příliv potlesku, kterým nás odměnili,“ zhodnotil páteční hostování umělecký šéf Městského divadla Kladno Daniel Přibyl. Podobně vnímala účast na festivalu i divácký ohlas  umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková. „Uvádění činohry v zahraničí je vždy velkou sázkou, ale budapešťské publikum doposud vždy prokázalo velkou míru porozumění a souznění. O tom svědčí mimo jiné i dlouhé, skandované potlesky. Jsem ráda, že jsme před diváky tak kvalitního divadla, jako je Katona, obstáli a velký dík patří i organizátorům - jmenovitě Lucii Málkové, jejíž entuziasmus s elegancí překonává všechny možné, i potenciální, svízele.“ Navzdory tomu, že jsou tvůrci Jiří Voskovec a Jan Werich v Maďarsku téměř neznámí, silná a obrazivá inscenace Jana Mikuláška Korespondence V+W rezonovala s maďarským publikem  a mnohé dojala k slzám.

O poznání lehčí, i když tematicky neméně zajímavý, byl program posledního festivalového dne. Na malé scéně probíhalo před zaplněným hledištěm scénické čtení dvou českých her – Blackout Martina Glasera a Olgy Šubrtové a Dabbing Street Petra Zelenky. Prvně jmenovaní autoři se čtení, které zaznělo v maďarštině a bylo nastudováno herci ze souboru Divadla Józsefa Katony, osobně zúčastnili. „Ačkoli jsem nerozuměl ani slovo, díky skvělým hercům a režii  jsem přesně věděl, kde v ději jsme. Potěšilo mě, že maďarské publikum reagovalo úplně stejně jako to české a že se celou dobu dobře bavilo,“ vyjádřil se bezprostředně poté Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.  Zájem o hru Blackout projevilo zájem několik dramaturgů a můžeme tedy doufat, že se po přečtení nadchnou natolik, že ve svých divadlech uvedení hry prosadí.

Závěrečné představení Přísně tajné aneb Hrubá nemravnost libereckého Divadla F.X. Šaldy se věnovalo osobě Alana Turinga a příznačně se hrálo ve stejný den, kdy se v Budapešti konaly protesty a happeningy v rámci Mezinárodního dne proti homofobii.  Úryvek z maďarské kritiky od Judit Szászové hovoří za vše: „Scény režiséra Braňa Holička, předloňského držitele ceny pro objev roku, realizovali herci s neuvěřitelnou intenzitou, nasazením, humorem, energií, talentem. Všichni mladí, sotva třicetiletí a geniální.“

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030    
EM: jungwirthova@czech.cz        


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 

Česká centra v oblasti scénických umění: 

  • Podporují mezinárodní spolupráci českých divadel, tanečních a pohybových souborů, pantomimy i loutkového divadla.
  • Iniciují českou účast na přehlídkách mezinárodní divadelní tvorby a významných veletrzích v zahraničí formou ukázek vystoupení (tzv. showcase).
  • Využívají zahraniční akce ve veřejném prostoru pro prezentaci českých umělců.
  • Přinášejí bezprostřední pohled na soudobou českou divadelní scénu prostřednictvím scénických čtení českých divadelních her.
  • Podporují překlady současných divadelních her.

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: