Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Český stánek na varšavském knižním veletrhu

Česká centra, 17. května 2015

17. 5. 2015 vyvrcholil čtyřdenní mezinárodní Knižní veletrh ve Varšavě, největší polský trh na knihy. Přišlo 72 tisíc návštěvníků. Kromě 850  polských vystavovatelů a 800 pozvaných autorů tu byl i český stánek, který  už tradičně vedlo nakladatelství Knižní klimaty (Ksiazkowe klimaty). Stánek patřil mezi největší zahraniční zastoupení. Třebaže letošek nepřinesl žádný velký objev, na popularitě české literatury v Polsku se to neprojevila. České knihy jsou u Poláků vyhledávané, oblíbené.

Z českých autorů stánek prodal především Jaroslava Rudiše, v Polsku populárního,  a rovněž  hodně dětských knih. Svého malého „Průvodce Žižkovem“ v polštině tu představil autor, polonista Pavel  Trojan. Nakladatelství rovněž distribuovalo 12-tistránkový sešit o autorech, které vydávají, několik stran věnovali českým (sešit vyšel jako příloha renomovaného týdeníku Tygodnik powszechny).

Vedle velkého českého stánku otevřelo svůj i nakladatelství Afera překladatelky  a vydavatelky Julie Róźewicz (nositelky ceny za překlad „Umělohmotného třípokoje“ P.Hůlové), která tu měla velký úspěch s Lichožrouty (prodávala je pod šńůrou s visícími barevnými ponožkami) a s Žítkovskými bohyněmi. Představilo se tu i nakladatelství Něžný barbar (Czuly barbarzyńca), které vydalo v minulosti téměř kompletního Hrabala, a letos přišlo s novým překladem Pábitelů. Nakladatelství  WAB prezentovalo sebrané vydání děl Milana Kundery, každoročně vydává jeho  dvě až tři knihy, poslední je „Svátek bezvýznamnosti“. K vidění byl i stánek nakladatelství „Důkazy existence“ novináře Mariusza Szczygiela, autora mj. „Gottlandu“, který tu představil svou novou edici českých autorů, které sám vybírá, pojmenovanou“Stehlík“, a její dva první svazky: Čapkovu „Továrnu na Absolutno“ a Kohoutovu „Katyni“.

Český stánek patřil k významnějším,  rozměry ho předčily pouze Francie, Německo a Rusko. Ostatní srovnatelné země nic podobného neměly.

Zvláštním hostem letošního veletrhu byla Francie,  svoji účast pojala ve velkém, měla zdaleka největší stánek. Přivezla několik známých autorů (P.Asssouline, Schmidt…), organizovala řadu doprovodných akcí včetně pro děti, paralelně s veletrhem běží festival  nových francouzských filmů (vyprodaný), kde například běží i několikaminutová reklama na Francouzský kulturní institut. Příští rok bude hostem Maďarsko.

České centrum Varšava se na skvělé prezentaci české literatury zasadilo významnou měrou, počínaje vyjednáním podpory ze strany Ministerstva kultury České republiky konče organizací a logistikou akce.

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030         
EM: jungwirthova@czech.cz                 

        


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: