Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

DaeMen zářili na festivale nového cirkusu v Bratislavě

Česká centra, 22. května 2015

První festival nového cirkusu na Slovensku se uskutečnil ve dnech 20. – 24. 5. 2015.  Formát je poněkud atypický. Vyhledává produkce na pomezí cirkusu, divadla, akrobacie, one-man show. Představení se uskutečnilo v Medické zahradě v Bratislavě. Díky iniciativěa s podporou  Českého centra Bratislava slovenské publikum zhlédlo divadelně akrobatické představení s názvem Loser(s) z dílny DaeMen.

České centrum Bratislava se postupem doby stalo vyhledávaným kulturním místem na Slovensku. Je vyhledávaným partnerem desítek slovenských kulturních subjektů a podle Jany Polívkové  tvoří neoddělitelnou součást většiny velkých festivalů a přehlídek, které se na Slovensku odehrávají. Na svém kontě má desítky kulturních akcí zasahujících všechny obory: knižní prezentace, literární besedy, úspěšná filmová představení, navazující debaty s filmovými tvůrci, výstavy výtvarného umění. Nemalý počet akcí, které se zde ročně uskuteční, spadají do oblasti divadla a scénických umění. Konec května patřil českému cirkusovému umění, a to v poměrně netypickém formátu. První festival nového cirkusu s názvem  „Cirkul'art, festival nového cirkusu“ tady jedním slovem zabodoval.  Také cesta umělců na Slovensko byla zkrátka přímá. „Vítězové soutěže ‚Česko Slovensko má talent‘ - akrobatické duo DaeMen, oslovilo další performery z řad tanečníků a akrobatů tak vznikl nový divadelně akrobatický projekt Loser(s), který zazářil například v rámci minulého ročníku Letní Letná“, uvedla Polívková. Koncept prezentací cirkusového umění je novinkou programovou novinkou „V letošním roce jsme zaměřili svou pozornost na nový cirkus,“ vysvětluje Polívková a dodává: „ Naším cílem bylo propojení programového okruhů Plzně 2015, kterým je nový cirkus v kombinaci s kvalitní českou účastí na Cirkul‘artu, kde převládá tento druh dramatického umění a návštěvností přesahuje 10 tisíc diváků.

Jana Polívková dále uvedla, že největší ovace sklízela akrobacie Petra Horníčka a další šestice akrobatů, choreografií Jarka Cemerky a v neposlední řadě hudbou Ondřeje Havlíka alias umělce En.dru.

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030    
E: jungwirthova@czech.cz                                               

 


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: