Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České patro na Bratislava Design Week

Česká centra, 3. června 2015

České centrum Bratislava prezentuje tvorbu mladých českých designérů na slovenském DesignWeek v Bratislavě. Hodlá zde představit  novinky designu s přesahem do jiných druhů umění. Jednou z hlavních událostí je České patro. Expozice představí výběr koncepcí a autorských programů ze současné české designérské scény. Výstava vznikla v úzké spolupráci s Českým centrem Bratislava.

Rozsáhlá část expozice označená jako České patro, odkazuje na sedmipatrové studio, kde celé patro v hlavní výstavní centrále bude patřit Čechům: Jan Plecháč a Henry Wielgus, Klára Šumová a Dirk Wright, Dechem, Sofya Samareva, Local Icon cz. Zároveň se zde představuje studio Dechem, současní držitelé prestižního ocenění GRAND DESIGNERI ROKU 2014 z Czech Grand Design, jejichž tvorba je silně propojena se sklem a světlem. Jejich kolekce jsou malé příběhy, jemné i tajemné, nasáklé fragmenty vzpomínek a asociací.

Dvojice Jan Plecháč a Henry Wielgus v získala mezinárodní pozornost. V různorodé tvorbě často originální pracují s například citací, ale umí být i poeticky minimální.

Tvorba Klára Šumové a Dirka Wrighat je charakteristická jemným nostalgickým nábojem. V kolekci Oáza navazuje na dekorativizmus
i okouzlení orientem jak ho nastavilo art deco, ale zároveň ho zbavují potíže a dopřávají mu lehkou Snivost.

O návratu do minulosti o výzkumu ale i o budoucnosti je česká platforma Local Icon, která vznikla teprve nedávno, ale zaujala precizním kurátorským výběrem, i progresivním zpracováním témat kultovních lokálních výrobků, které se z nějakého důvodu vytratily a na které chce znovu upozornit.

Sofya Samareva prorazila loni extravagantní sérií nepřehlédnutelný sochařských klobouků. Klobouky jako extravagantní účesy evokují fantasy svět, éru rokenrolu.

Nejmladší generaci zastupuje duo Viktorka a Veronika, jejichž tvorba je na hranici mezi šperkem a funkčním bytovým doplňkem.

Výběr doplňuje český výrobce - značka TON, která představuje příklad odvážného propojování domácího výrobního potenciálu s mezinárodně etablovanými tvůrci - designéry jako způsob oživení výroby a posílení značky na trhu s vysokou konkurencí.

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030         
EM: jungwirthova@czech.cz    

Úvodní foto: Kristína Hrabětová


 ČESKÁ CENTRA

 Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

Česká centra pro český design a módu 

  • podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a  realizujeme doprovodné programy s designéry
  •  jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, CzechGrand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištujeme zahraniční rezidenční stáže
  • organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: