Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Ve Varně se blýsknou Zlatá šedesátá

Česká centra, 4. června 2015

Divadelní představení Zlatá šedesátá Divadla Na Zábradlí zastoupí české divadlo v letošním ročníku Mezinárodního divadelního festivalu Varna Summer. Představení se uskuteční v pondělí 8. června 2015 v městském divadle ve Varně jako součást mezinárodního programu festivalu, který se letos bude konat po dvacáté třetí. České zastoupení na přehlídce s dlouhou tradicí je výsledkem systematické a dlouhodobé práce Českého centra v Sofii v oblasti divadla.

PŘEHLÍDKA ZAHÁJENA!

Ve Varně právě odstartoval 23. ročník mezinárodního divadelního festivalu. Představí se na něm již tradičně nejzajímavější letošní bulharská představení i hostující divadla z celé Evropy. Speciálně pro zahraniční profesionály je připravena bulharská show case, na které se během 2-3 dnů zájemce může seznámit s novými divadelními kousky, které mají šanci uspět u mezinárodního publika. Festival každoročně akcentuje kamenná divadla, činoherní soubory bez stálé scény i představení na pomezí fyzického divadla a tance.

KDO Z ČESKÉ REPUBLIKY?

Českou republiku zastoupí v letošním ročníku Divadlo Na Zábradlí s představením Zlatá šedesátá režiséra Jana Mikuláška. Představení získalo ocenění Inscenace roku na Cenách Alfreda Radoka 2013, Divadlo Na Zábradlí pak v letošním udílení divadelních cen posbíralo celkem 8 ocenění.

ČESKÉ CENTRUM SOFIE PRO DIVADLO

České centrum v Sofii již třetím rokem podporuje dobré a pravidelné kontakty divadelních profesionálů z Bulharska a České republiky. Zástupci varnenského festivalu tak mohli navštívit festival Divadlo Plzeň nebo pražskou přehlídku Malá Inventura. A právě v Plzni si ředitel mezinárodního bulharského festivalu vytipoval pro hostování představení ze života českého filmového tvůrce Pavla Juráčka. "Zlatá šedesátá jsem si vybral poté, co jsem je viděl v Plzni na festivale. Na DVD jsem pak představení ukázal i ostatním členům festivalového vedení a domluvili jsme se na jeho podpoře i s Českým centrem v Sofii. Jakmile jsem získal od všech podporu, stalo se uvedení tohoto představení společným projektem festivalu a Českého centra“ komentuje způsob výběru představení Nikolaj Jordanov, ředitel Nadace ITF Varna Summer.

S POMOCÍ PARTNERŮ

Finančně náročné představení se uskuteční díky podpoře ze strany Ministerstva kultury ČR, festivalu, Českého centra v Sofii a sponzorů. Vystoupení v zahraničí vyžaduje též překonání jazykové bariéry, které v tomto případě bude zajištěno bulharskými a anglickými titulky, promítanými během představení. Hraní v zahraničí je ale spojeno i s očekáváním samotného divadla. Takto popisuje náladu v souboru před hostováním v zahraničí Alexandra Poláková, produkční divadla:Přestavení Divadla Na zábradlí Zlatá šedesátá se ve Varně představí vůbec poprvé zahraničním divákům. Jsme proto plni očekávání, jak bude bulharské publikum na příběh české filmového režiséra Pavla Juráčka reagovat. Máme za sebou již mnohá mezinárodní hostování, ale vždy nás dokáže překvapit (i potěšit) jak zahraniční publikum vnímavě reaguje.“

ĆESKÉ DIVADLO TADY VÍTAJÍ

Pro bulharské publikum bude toto setkání s českým divadlem jedním z řady dalších. Takto komentuje ředitelka Kateřina Churtajeva dlouhodobé úsilí Českého centra v Sofii: „Ve Varně se před dvěma lety představilo divadlo Handa Gote, stejné léto pak v Burgasu cirkusový průvod divadla Vosa, v Sofii Spitfire Company a interaktivní dětské taneční představení Báry Látalové Tanec zvířat. V loňském roce hostovalo v Sofii Divadlo Drak, jehož představení Poslední trik Georgese Mélièse doplnila krásným způsobem velká výstava loutek. Nyní se těšíme na Divadlo Na Zábradlí a na podzim by se v Plovdivu mělo objevit představení Informátoři Farmy v jeskyni. Představit v zahraničí divadlo patří k náročným výzvám a my jsme rádi, že se nám v posledních letech bulharskému publiku daří kontinuálně připomínat kvality a rozmanitost české divadelní a taneční scény.“

Že letošním rokem tento bohatý program, nabízený zahraničnímu divákovi, nekončí, je jasné již nyní. Vyplývá to i z komentáře Adriany Světlíkové, ředitelky festivalu Malá Inventura, kterého se zástupci varnenského mezinárodního divadelního festivalu letos jako pozorovatelé též zúčastnili. "13. ročník festivalu nového divadla Malá inventura letos zprostředkoval téměř 30 hostování českých projektů v zahraničí. Jedním z důvodů byla letošní velmi kvalitní spolupráce s Českými centry. A tak například díky Českému centru v Sofii je dohodnuta vzájemná spolupráce  festivalů ve Varně a Malé inventury a  prezentace představení Korekce v Bulharsku v roce 2016." dodala ředitelka festivalu Adriana Světlíková  s tím, že v další dramaturgii festivalu by Bulharsko nemělo chybět. 

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030    
EM: jungwirthova@czech.cz


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.
Divadlo na Zábradlí: Zlatá šedestátá
(rež. Jan Mikulášek)
Divadlo na Zábradlí: Zlatá šedestátá
(rež. Jan Mikulášek)


Zahájení festivalu (1. června 2015). V popředí
Nikolaj Jordanov, ředitel Mezinárodního divadelního
festivalu Varna Summer


 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: