Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

MAKE CITY – Festival architektury a urban designu v Berlíně

Česká centra, 8. června 2015

Od 11. do 28. června se v Berlíně koná mezinárodní festival architektury a  městských alternativ. Festival nabídne možnost nahlédnout do města „od sklepa až po půdu“. Snaží se odpovědět na otázky typu: mrakodrapy ze dřeva, stavby budoucnosti? Ohlédne se zpět za Elektropolisem a přiblíží  možné formy spolubydlení pro všechny věkové kategorie.

Na festivalu se podílí více než 100 zakládajících partnerů z městského a kreativního průmyslu, kteří festival podporují finančně a zároveň jsou spoluautory programu. Partnerem rozsáhlé akce je také  České centrum Berlín.

SÍLA MAKE CITY

MAKE CITY vychází ze současné změny paradigmatu v Berlíně a usiluje o to, aby se z hlavního města stala po dobu tří týdnů mezinárodní a mezidisciplinární laboratoř.Nový vzhled a nové strategie v architektuře budou kombinovány s participativními a občansko-společenskými změny v městské tvorbě. Na téma nová strategie v oblasti urbanismu zde budou diskutovat odborníci se světovým renomé: Massimo De Angelis, Fran Tonkiss, Indy Johar, Dan Hill nebo Adam Greenfield, Aristide Antonas a Richard Sennett.  

V BERLÍNĚ O ARCHITEKTUŘE

České centrum Berlín vytváří rozsáhlou platformu pro debaty, diskuse, výměny názorů odborníků. Právě tato budova představující  brutalistický betonový kolos na Wilhelmstraße, je pro akci tohoto typu ideálním místem. Monika Štěpánová, ředitelka Českého centra Berlín uvedla: „Když bylo Československé velvyslanectví v Berlíně podle projektu Věry a Vladimíra Machoninových roku 1978 dokončeno, stala se budova ‚výkladní skříní‘ nejlepší soudobé československé architektury, technologie  designu.“ Aktuální stav však příliš uspokojivý není. „Dnes je výjimečný interiérový design a unikátní architektura v rozporu s možnostmi využití kapacity, limitovanými zastaralou, zčásti nefunkční technikou s vysokými nároky na energii“, dodává Monika Štěpánová. Podle ředitelky berlínského centra se budova nachází na jednom z nejzajímavějších míst přímo   v centru Berlína ztělesňuje i další otázky, typické pro střední a východní Evropu: jak zacházíme s architektonickým dědictvím komunismu a – což je neméně zajímavé – jaké kroky přitom volíme? 

Český příspěvek do urbanistické diskuze bude letos na Make City více než značný: Do budovy centra přijdou diskutovat české osobnosti z oblasti architektury jako např. kritik architektury Adam Gebrian; architekt a programový ředitel festivalu Re_Site Osamu Okamura a řada dalších hostů. Architekt Michal Froněk představí pražský projekt městského mobiliáře Pro lepší město. Festival také podpořilo několik českých sponzorů – např. Nábytkářská firma TON a.s., která vyrobila také původní nábytek podle návrhu manželů Machoninových, vybavila prostory Českého centra nejnovějším designem židlí. 

ARCHITEKTURA, CESTA K PROPOJENÍ

Je důležité, aby evropské metropole spolu vedly rozhovor a učily se jedna od druhé. Pro Berlín a Prahu to již platí: Festival Make City probíhásouběžně s oslavami 20letého jubilea městskéhopartnerství a na zahájení festivalu v Berlíněpromluví také primátorka hlavního města PrahyAdriana Krnáčová.

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center

M: 725 890 030    
EM: jungwirthova@czech.cz            

 


 

ČESKÁ CENTRA jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: