Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

CABANI / 20 LET PRÁCE PRO MFF KARLOVY VARY

Česká centra, 10. června 2015

Česká centra se v rámci 13. ročníku Pražského Quadriennale podílejí na prezentaci scénické show s názvem Cabani / 20 let práce pro MFF Karlovy Vary. Galerie v Rytířské nabídne od 12. 6. do 17. 7. 2015 návštěvníkům pohled do zákulisí příprav jedinečných vystoupení, která  již 20 let doprovázejí zahajovací i závěrečné ceremoniály prestižního filmového festivalu.  Prostory elegantního domu v Rytířské 31 – pražské pobočce rozsáhlé sítě Českých center – ožijí v letních měsících dynamickou koláží nápadů, které byly pro festival každoročně puncem kvality. 

SLAVNÁ DVOJICE V ČESKÉM CENTRU PRAHA

Univerzální divadelní, filmoví a televizní tvůrci – Michal Caban (režisér, choreograf, scénárista, ceremoniář) a Šimon Caban (architekt, scénograf, režisér) společně založili v roce 1980 Baletní jednotku Křeč, jeden ze souborů proslulé Pražské pětky. Od té doby pracují s vlastním souborem a s dalšími divadelními, tanečními i hudebními skupinami. Tvorba Cabanů je mnohooborová. Jednotícím prvkem jejich především autorské tvorby je smysl pro atmosféru, rytmus, dynamiku a asociaci. Cabani dnes patří k renomovaným profesionálům. Od roku 1990 pracují pro divadla (Národní divadlo, Státní opera, Městské divadlo Brno, Karlínské hudební divadlo, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Městské divadlo (?) Hradec Králové aj.) a muzikálové scény (Divadla Kalich, Broadway, Hybernia, Studio Dva), účastní se  televizních a filmových produkcí (Pražská pětka, Kouř, Don Gio, Dune, Children of Dune, Mazaný Filip). Spolupráce s rakouským operním projektem ARBOS (1992-1995) ovlivnila vlastní operní realizace, např. Lišku Bystroušku v Národním divadle  a Candide ve Státní opeře Praha.  

V ČEM JSOU JEDINEČNÍ? 

Ve filmové tvorbě otevřeli Cabani dveře postmodernistické volnosti autorským celovečerním filmem Don Gio, který reagoval na proměny pražské porevoluční kulturní společnosti na základě mozartovsko-faustovského mýtu. Realizují hudebně taneční produkce: autorský film – KusPoKusu je složený ze sedmi pohybově  výtvarných vizí a získal zvláštní uznání “Screen Dance” Kolín nad Rýnem 1999 a zvláštní cenu na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 1999. Cabani se profesně pohybují v žánrovém rozpětí, jakým je dnes již téměř kultovní událost – Fešnšou ze sekndhendu (atypická módní přehlídka, jejíž záznam byl mnohokrát reprízován v ČT) – a zahajovacími večery na oficiálním fóru Mezinárodního Filmového festivalu v Karlových Varech. Tomuto festivalu spolu s grafikem Alešem Najbrtem a fotografem Tonem Stanem vytvářeli také každoroční image od roku 1994 do roku 2002.  Od roku 2004 pokračují ve spolupráci s MFF na slavnostním zahájení a zakončení festivalu.

FILMOVÉ STOPY  ĆESKÝCH CENTER
Filmové prezentace jsou letitou součástí propagace Českých center, takže v případě rozsáhlé prezentace tvorby bratří Cabanů se jedná o logické pokračování spolupráce s filmovými produkcemi
a festivaly. Návštěvníci Anifestu mají v živé paměti výstavu Evropské pexeso, kterou připravila Česká centra, další výstava „Pět statečných Famáků“ doslova procestovala svět, putovní výstavy Jiří Trnka, Jan Švankmajer tvoří již tradiční zlatý fond kinematografických výstav Českých center.  Nová výstava Cabani / 20 let práce pro MFF Karlovy Vary se koná v rámci dlouholeté spolupráce Českých center a Pražského Quadriennale. České centrum Praha se od svého vzniku na programu PQ podílí, jedním z velkých úspěchů byla například výstava ruského scénografa Davida Borovského v roce 2007 nebo výstava nejlepších českých scénografů s názvem Přesahy konaná o čtyři roky později. Pražské Quadriennale bylo v minulosti opakovaně propagováno prostřednictvím mnoha českých center v zahraničí,“ říká Zdeněk Lyčka, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center a ředitel Českého centra Praha.

Více na:

www.cabani.cz
http://prague.czechcentres.cz/novinky/cabani-20-let-prace-pro-mff-karlovy-vary/

 

Otevírací doba Českého centra Praha

PO – PÁ         11–18
SO                   11–17

(během prázdnin jen ve všední dny)

VSTUP ZDARMA

Adresa: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030 
EM: jungwirthova@czech.cz                                               

 


 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: