Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká věda bojuje s viry!

Česká centra, 15. července 2015

V sobotu 11. července 2015 byla v českém pavilonu na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně oficiálně zahájena výstava „Česká věda bojuje s viry/Czech Science Fighting Viruses“ věnovaná vědci Antonínu Holému.  Výstava vznikla z iniciativy Českých center a ÚOCHB AV ČR ve spolupráci s NTM v Praze, Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a výtvarníkem Jáchymem Šerých.

Výstava vychází z organické struktury a představuje jedinečné momenty ze soukromého i pracovního života významného vědce, chemika Antonína Holého. Neopakovatelné amatérské i profesionální záběry provádějí návštěvníka pestrým vědeckým prostředím, ve kterém profesor Holý pracoval a kde učinil své průlomové objevy při vývoji nových preparátů pro léčbu virových onemocnění (AIDS, hepatitida B a další). Expozice přibližuje Antonína Holého nejen jako člověka a vědce, který proslul mnohaletou mravenčí prací, ale také jako člověka, který měl to štěstí potkat správné lidi ve správný čas.

Trojrozměrný model o průměru 2,8 m ve tvaru fotbalového míče symbolizuje fulleren – molekulu uhlíku, jejíž stěny hravě a vtipně podávají výpověď o životě a vědeckých objevech Antonína Holého. Svět laboratoří je skvěle dokreslen chemickou aparaturou, kterou zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze.

Pozoruhodný projekt by jen stěží vznikl bez Ireny Krumlové z ÚOCH, která vedla pracovní tým a Ivany Lorencové, autorky textů a editorky obrazové části exponátu.
 
Vernisáž zahájil generální komisař české účasti Jiří F. Potužník. Poté se slova ujal bývalý kolega prof. Holého pan Zdeněk Havlas z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB AV ČR). Výstavou účastníky brilantně provedl její umělecký autor Jáchym
Šerých. O dalším putování výstavy pohovořil Zdeněk Lyčka, ředitel Úseku strategie a rozvoje Českých center a Radka Neumannová,
ředitelka Českého centra Milán.
 
Světová premiéra výstavy v Miláně se konala za účasti předních českých osobností. Pozvání přijal Tomáš Zima, rektor Karlovy univerzity, Zdeněk Hostomský, ředitel ÚOCHB AV ČR AV ČR, Karel Ksandr, ředitel Národního technického muzea.

Výstava vznikla z iniciativy Českých center a ÚOCHB AV ČR ve spolupráci s NTM v Praze, Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR a výtvarníkem Jáchymem Šerých. Je koncipována jako putovní a po milánské premiéře se přesune do Maďarska, Belgie a Španělska. V Budapešti bude rozšířena o audiovizuální prezentaci ÚOCHB AV ČR – nejprestižnějšího českého výzkumného pracoviště. V příštím roce se s objevy profesora Holého seznámí mj. Rakousko a Švýcarsko.
 

Kontakt pro novináře:

Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030        
EM: jungwirthova@czech.cz  

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

                                         ČESKÁ CENTRA Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť Českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: