Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

68. ročník Fringe 2015

Česká centra, 28. července 2015

Edinburgh Festival přivítá české divadelní soubory
7.8. - 30. 8. 2015, Edinburgh Festival Fringe, Velká Británie
                        

 České scénické umění má opět šanci zazářit. Kde? Na největší přehlídce divadelního a scénického umění Edinburgh Festivalu Fringe. Česká sezóna Czech Showcase 2015 hostí čtyři představení, která české odborníky ani širokou veřejnosti „nenechala v klidu“. Na letošní Fringe zazáří originální pojetí adaptace Havlovy Audience Antiwords v podání Spitfire Company, uhrančivé produkce Dolls souboru Cirk La Putyka, cenami ověnčený taneční projekt Korekce skupiny VerTeDance a hravý duet Terezy Ondrové a Petera Šavela Boys Who Like to Play With Dolls. Mistři českého divadelního a scénického umění vystoupí během jediného měsíce celkem třiašedesátkrát na čtyřech různých místech v Edinburghu. České centrum Londýn opět podpoří účast českých umělců. Letos již popáté.

Czech Showcase 2015

Fringe nabízí jedinečnou možnost ukázat českou taneční a divadelní tvorbu početnému mezinárodnímu odbornému i laickému publiku. Zároveň je, vzhledem ke srovnání se stovkami jiných špičkových souborů z celého světa, velkou výzvou především pro samotné umělce. V posledních letech zaznamenali čeští tanečníci vynikající úspěchy v podobě příznivých recenzí, festivalových cen (tři ceny Herald Angel, dvě nominace na Total Theatre Award etc.) a pozvání na festivaly ve Velké Británii i ve světě. Tyto zkušenosti ukazují, že české nonverbální divadlo kvalitativně obstojí i v konkurenci současného světového dění.

 

Překonání omezení

Letošní výběr se soustředí na etablované soubory, které patří ke špičce českého pohybového divadla a tance, a které na Fringe již v minulých letech vystupovaly. Právě postupné vytváření povědomí a stavění na předchozích oceněních či recenzích může výrazně přispět k zájmu novinářů a odborníků o celou národní sezónu i jednotlivá představení. „Žánrově různorodá představení – současný tanec, nový cirkus, pohybové divadlo – spojuje schopnost originálního vyjádření a strhující výkony interpretů ve fyzicky náročných choreografiích. Napříč představeními se pak nesou témata omezení a nesvobody, ať již vnitřní, tvůrčí nebo společenské, a možností, jak se s nimi vypořádat. Náročná látka je však vždy zpracovaná s překvapivým nadhledem a vtipem.“ Sdělila Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.

 

Čtyři představení, Tři divadla, jeden stan

Do krásného prostoru ZOO Venues se po dvou letech vrací VerTeDance s inscenací Korekce. Uhrančivé představení režiséra Jiřího Havelky s živým doprovodem Clarinet Factory sbírá ocenění (Taneční inscenace roku 2014, Cena Divadelních novin 2014 ad.) a příznivé kritiky už od loňské premiéry. V červnu dokonce soubor získal hned dvě hlavní ocenění na prestižním BE festivalu v Birminghamu. Divácky vstřícná inscenace s podtitulem „pojďte zažít slast z nesvobody“ je pozoruhodná originálním a scénicky mimořádně efektním režijním řešením.

Na Fringe se také po čtyřech letech vrací originální Cirk La Putyka, tentokrát s temnými a výraznými Dolls. Působivá směs tance, akrobacie, originální hudby a sofistikovaného vizuálního divadla zkoumá fenomén umělých nápodob člověka a jeho vliv na naše životy. Diváci ji uvidí v cirkusovém stanu Underbelly, jedné z nejnavštěvovanějších scén na Fringe. Cirk La Putyka byl na svém posledním Fringe angažmá nominován na prestižní cenu Total Theatre Award 2011 a na festivalu je zastupován přední promotérskou agenturou Aurora Nova.

Ve stáji Aurory Novy je letos i Spitfire Company. Soubor patří k tomu nejprogresivnějšímu z českého divadla, což potvrzuje i cena Herald Angel z Fringe 2013 za One Step Before the Fall. Inscenace Antiwords, má díky originální směsi absurdního humoru a dokonalého fyzického divadla velkou šanci zaujmout publikum. Spitfire vystoupí v působivém sále Summerhall, bývalé veterinární školy a dnes jednoho z neformálních festivalových center.

Do oficiálního programu jedné z mála celoročně provozovaných tanečních institucí DanceBase se dostala taneční dvojice Tereza Ondrová a Peter Šavel se svou výmluvně nazvanou inscenací Boys Who Like to Play with Dolls. Skvělý projekt mohl vzniknout díky iniciativě sdružení Alt@rt.

Zpracovává problematiku genderu vycházející z fyzické podobnosti obou protagonistů, uchvátil loni evropské taneční publikum a stal se součástí tzv. „European Top 20 Priority Companies 2014“ každoročně vybíraných mezinárodní sítí Aerowaves.

 

Program Czech Dance Showcase

DOLLS – CIRK LA PUTYKA

Underbelly – Circus Hub

The Lafayette

7. – 29. srpna v 15.25 hodin (s výjimkou 12.,18, 24.8. 2015)
KOREKCE – VERTEDANCE

ZOO Southside

11 – 19. srpna, 20. 15 hodin

BOYS WHO LIKE TO PLAY WITH DOLLS – ALT@RT

Dancebase

12 – 22 srpna ve 13 hodin (s výjimkou 17. 8. 2015) 

ANTIWORDS – SPITFIRE COMPANY

Summerhall – Old Lab Venue

10. – 30. srpna ve 20.25  hodin (s výjimkou 17. a 24.8. 2015)

 

Partneři a sponzoři Czech Dance Showcase

Organizátoři: České centrum Londýn, Cirk La Putyka, VerTeDance, Alt@rt,  Spitfire Company / Bezhlaví o.s., Aurora Nova

Partneři: Nadace ČEZ, PRE, Budějovický Budvar, n.p., Nadace pro občanský rozvoj.

Projekt dále podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy  

 

Kontakty:

Česká centra – ústředí:  Petra Jungwirthová, jungwirthova@czech.cz / T: + 420 725 890 030

České centrum Londýn: Renata Clark, clarkova@czechcentre.org.uk/ T: 234 668 318

Více na: www.czechcentre.org.uk

 


ČESKÁ CENTRA  

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 

 

Česká centra pro oblast scénických umění

  • Podporují mezinárodní spolupráci českých divadel, tanečních a pohybových souborů, pantomimy i loutkového divadla se zahraničními partnery.
  • Klíčovou aktivitou je prezentace tvorby daného umělce či skupiny umělců, spolupráce při zajištění účasti na zahraničních turné, festivalech a přehlídkách a to napříč obory i žánry.
  • Iniciují českou účast na přehlídkách mezinárodní divadelní tvorby a na významných veletrzích v zahraničí, též formou ukázek vystoupení (tzv. showcase).
  • Využívají zahraniční akce ve veřejném prostoru pro prezentaci českých umělců.
  • Přinášejí bezprostřední pohled na soudobou českou divadelní scénu a podporují překlady divadelních her.

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: