Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České domy v Londýně

Česká centra, 18. srpna 2015

V galerijních prostorách londýnského sídla Evropské komise bude od 15. – 26. 9. 2015 k vidění pozoruhodná prezentace české architektury. Výstava Czech Houses (České domy) vznikla na základě stejnojmenné publikace architektů Ondřeje Beneše, Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře. Autorský výběr 33 realizací českých rodinných domů doposud zhlédli návštěvníci v Moskvě, Budapešti a Bratislavě.

Na přelomu léta a podzimu se přesouvá do britské metropole, právě v době konání  London Open House - populární a zároveň největší londýnské architektonické přehlídky.

 
Czech Houses
Výstava nabízí dokonalý obraz vývoje individuálního rodinného bydlení v České republice po změně společensko-politických vztahů od roku 1989. Seznamuje s širokou škálou přístupů k individuálním potřebám bydlení včetně velkých a malých staveb, nových projektů, renovací, domů na venkově, v hustě osídlených městských částech i na předměstí.  

Jan Jakub Tesař, jeden z kurátorů výstavy o vybraných domech říká: „Jsou to domy, u kterých je cítit a vidět - v souladu se zásadním požadavkem patriarchy české architektury Karla Hubáčka – že slouží: …Uchopují problematiku bydlení jako službu „úkolu, vizi, věci, klientovi“ – vrací „službě“ věcnost a přes „vizi“ i noblesu. Z rodinných domů vyzařuje „radost bydlet“. Publikace tedy prezentuje především domy, které takto stanoveným kritériím vyhověly, které „obstály”.

Knižní vydání je doplněné o kritické recenze od teoretiků Eugenna Asseho (RUS), Ákoše Moravánského (CH) a Adama Gebriana (CZ), kteří se shodují, že současná česká architektura významně doplňuje celosvětový architektonický a civilizační kontext.

Autoři projektu
Kurátory výstavy jsou autoři knihy Ondřej Beneš, Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, kteří jsou profesně spojeni s Fakultou architektury na ČVUT v Praze. Již několik let prostřednictvím své publikační činnosti také informují a vzdělávají odbornou a laickou veřejnost. Jejich zatím poslední kniha Czech Houses / České domy (Kant, 2014) vysílá za hranice České republiky zprávu o tom, že v Čechách vzniká díky vynikajícím architektům a moudrým klientům řada kvalitních staveb.

Výstava Czech Houses tvoří součást série prezentací české architektury ve Velké Británii iniciované a organizované Českým centrem Londýn. V této souvislosti proběhla v Londýně v únoru letošního roku výstava kreseb Jana Kaplického v Architecture Association. České centrum Londýn dale připravuje výstavu věnovanou urbaninistické revitalizaci Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Rozsáhlá  prezentace by se měla uskutečnit v roce 2016 ve spolupráci s prestižní institucí Architecture Association
v rámci London Festival of Architecture.

 
 

 

Czech Houses
12 Star Gallery
Europe House, 32 Smith Square
Londýn

Po - Pá 10:00-18:00
http://bit.ly/Czech_Houses_CZ

 

Organizátoři a partneři:

České centrum Londýn
Reprezentace Evropské Komise ve Velké Británii

Fotografie a informace:
Renata Clarková, České centrum Londýn

Tel ČR: 234 668 318,

clarkova@czechcentre.org.uk

 

 

 

Kontakt pro novináře:

 

Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz                                              


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: