Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Výstava o vile Tugendhat v galerii CIVA v Bruselu

Česká centra, 10. září 2015

České centrum Brusel ve spolupráci se zastoupením Jihomoravského kraje v Bruselu a městem Brnem uvede výstavu o vile Tugendhat v bruselském Mezinárodním centru pro město, architekturu a krajinu CIVA. Výstavu připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat. Hlavním tématem je přiblížení historie vily od jejího vzniku až do současnosti. Bruselští návštěvníci se s historií vily mohou seznamovat od 23. 9. 2015 - 31. 10. 2015.

 Architektonický skvost, brněnská vila Tugendhat přitahuje pozornost světového publika. České centrum Brusel ve spolupráci s partnery se rozhodlo představit unikátní budovu prostřednictvím výstavy, která bude zahájena 23. září 2015 přednáškou ředitelky Vily Tugendhat, Ing. arch. Ivety Černé na téma Ve skleněném pokoji: Mnoho životů ve Vile Tugendhat“. Svou účast na vernisáži přislíbili radní pro kulturu města Brno Matěj Hollan. Výstavu podpořil velvyslanec České republiky v Belgii pan Jaroslav Kurfürst.

Brusel je město plné architektonických skvostů především z doby art deco a proto jsme rádi, že zde představíme i český architektonický skvost – Vilu Tugendhat. Výstava navíc přibližuje i skvělou rekonstrukci, kterou vila prošla v nedávné době a ukazuje tak českou péči o architektonické památky,“ uvedla Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra  Brusel. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928-1929 architekt Ludwig Mies van der Rohe. Jde o unikátní umělecké dílo ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce v podobě sloupů na půdorysu kříže. V interiérech jsou vzácné materiály - onyx z Maroka, italský travertin, dřeviny z jihovýchodní Asie.

Vzhledem k velkému zájmu odborné i laické veřejnosti připravilo Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat ve spolupráci s brněnským grafickým studiem Atelier Židlický výstavu, která přibližuje historii i současnost této jedinečné stavby klasické architektonické moderny. Celkem se jedná o 14 ucelených tematických okruhů. Na velkoformátových panelech s archivními a soudobými fotografiemi, doplněnými texty, je shrnuta historie vily od jejího vzniku až do současnosti. Výstavu  doplňují projekce dokumentů Osud jménem Tugendhat a Vila Tugendhat – Památková obnova 2010–2012. 

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
EM: jungwirthova@czech.cz                                               

 

České centrum Brusel
Kristina Prunerová
ředitelka Českého centra v Bruselu
M: +32 479 490 493
E: prunerova@czech.cz 


Úvodní foto: David Židlický

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: