Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

H. Ch. Andersen zavítá na okamžik do Českého centra Praha

Česká centra, 20. září 2015

Nakladatelství Grada a Skandinávský dům představují novou komiksovou sérii, která začíná vycházet v roce H. Ch. Andersena (210. výročí narození a 140. výročí úmrtí). Dílo slavného dánského pohádkáře se dotklo snad každého čtenáře, a to jak v původní literární podobě, tak i v mnoha dalších zpracováních. Půvabná a vtipná série kreslených příběhů nabízí další příležitost k seznámení se známými příběhy. Tak trochu jako z pohádky je i akce konaná při příležitosti uvedení publikace. Mávnutím kouzelného proutku se návštěvníci Českého centra Praha přenesou také do Dánska. Kdy a jak? 23. 9. 2015 v 18 hodin.  Prostřednictvím telemostu. Iniciátorem a organizátorem „happeningu v Rytířské“ jsou Česká centra.

ZA KOMIKSEM DO RYTÍŘSKÉ

České centrum Praha je partnerem akce, kterou pořádá Velvyslanectví Dánského království a Skandinávský dům. V rámci literární kampaně #ReadNordic se totiž v Praze koná Týden H. Ch. Andersena (21. – 29. 9. 2015) A protože mají Česká centra hodně co do činění s českou i světovou literaturou a vzhledem k faktu, že severské země jsou čestným hostem SVĚTA KNIHY PRAHA 2016, tedy veletrhu, se kterým právě Česká centra pravidelně spolupracují při Noci literatury, nedalo na sebe propojení všech, kteří mají rádi knihy, dlouho čekat. Ve spolupráci s nakladatelstvím GRADA se zrodil nápad na skutečně netradiční happening, na kterém představíme novou komiksovou sérii s názvem Jak H. Ch. Andersen ke komiksu přišel. Dílo francouzského ilustrátora a dánského spisovatele volně interpretuje Andersenovy pohádky zasazené do fiktivního dobrodružného příběhu malého Hanse Christiana, který od svého dědečka dostane kouzelný klobouk. Ten, kdo si ho nasadí, se ocitne ve světě své vlastní fantazie. Dosud obyčejný kluk se tak ocitá v literárním světě známého pohádkáře. Originální komiksový příběh propojuje prvky světoznámých pohádek s volnou fantazií způsobem, který čtenáři připomíná moderní přístup samotného Andersena. Třídílnou sérii Thierryho Capezzona přeložila Lenka Škodová. 

Představení knihy a povídání o vlivu komiksové tvorby na náš život se osobně účastní i sám autor Thierry Capezzone a česká komiksová autorka Lucie Lomová. O ander­se­nov­ské téma se s námi podělí překladatelka a skandinavistka Helena Březinová a Františka Vrbenská spisovatelka, které Andersen učaroval. A telemostem se v Dánsku spojíme také s překladatelkou Capez­zo­novy komiksové série Lenkou Škodovou. To vše ve středu 23. 9. 2015 od 18 hodin v galerii Českého centra Praha v Rytířské 31.  Po neformální tematické diskusi bude následovat slav­nostní křest za účasti významných hostů, mezi kterými nebudou chybět zástupci organizátorů.

 

SCÉNÁŘ A ILUSTRACE

Thierry Capezzone:
Narodil se roku 1963 v Lyonu ve Francii. Již 20 let působí jako ilustrátor komiksů například pro belgický Spirou et Fantasio a řadu dalších evrop­ských komiksových časopisů. Od roku 2000 učí obor animace na Střední odborné škole umělecké a textilní v Odense.
http://www.hc-junior.dk/press.php

 

TEXT

Jan Rybka:
Narodil se roku 1979 v Horsens a vyrostl v idy­lické vesničce jménem Gedved v Dánsku. V roce 2001 se na něj Thierry obrátil, aby mu pomohl s rukopisem k H. Ch. Andersenovi juniorovi. Jeho poslední publikací je časopis Inc, 2003.
http://www.hc-junior.dk/press.php

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech.

www.skandinavskydum.cz/2015/zahajeni-kampane-readnordic/


GRADA PUBLISHING
Grada Publishing, a.s. si za dobu své existence od roku 1991 vybudovala pozici renomovaného nakladatelského domu a největšího tuzemského nakladatele odborné literatury. Ročně vydává téměř 400 novinek z více než 40 oborů a v celkem 152 edicích. Od roku 2015 společnost postupně expanduje do dalších oblastí. Jako první v tomto roce představila speciální značku COSMOPOLIS, která čtenářům přináší zahraniční i českou beletrii všech žánrů. Druhou v řadě uvádí značku pro dětskou knihu s názvem BAMBOOK. Ta představuje dětským čtenářům české i zahraniční autory a ilustrátory. Třetí značkou je ALFERIA, literatura poznání, a knihy z oblasti rozvoje osobnosti, harmonie duše a těla, a alternativního vědění.

Pod svou mateřskou značkou GRADA samozřejmě i nadále přináší kvalitní odbornou literaturu ze všech odvětví a oblastí lidské činnosti. Více na

 www.grada.cz 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: