Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

ČESKÝ POESIOMAT VYRÁŽÍ NA TURNÉ VE VELKÉ BRITÁNII

Česká centra, 2. května 2016

Britská verze českého projektu Poesiomat kavárníka Ondřeje Kobzy má šanci uspět v Londýně. V úterý 3. května 2016  pokřtí před Britskou knihovnou Básnický periskop (The Poetry Periscope) anglický básník Ian McMillan. Následuje poetický večer, který odstartuje putování Poesiomatu napříč Velkou Británií. Další zastávkou bude  Festival poezie v Ledbury, Knižní veletrh v Durhamu, Brighton a Birmingham. Unikátní projekt pro Británii připravilo České centrum Londýn a Piána na ulici ve spolupráci s britskou organizací The Poetry Society. Akce se koná v rámci Evropského festivalu literatury rovněž organizovaného Českým centrem Londýn.

 

Z PRAHY DO SVĚTA  

Poesiomat, ze kterého se místo hudby linou básně, se poprvé objevil před rokem v Praze

na Náměstí mírů. Postupně se česká instalace začala šířit Evropou a v nejbližší době se chystá jeho uvedení v Benátkách, Lodzi, Berlíně nebo v New Yorku. Doposud nejrozsáhlejší mezinárodní spolupráci však představuje právě The Poetry Periscope ve Velké Británii, a to díky turné a zastávkách na několika prestižních britských literárních festivalech.

 

Šedesát svítivých diod zde tentokrát označuje básně zastupující třicet evropských zemí a národnostních regionů v původním jazyce a jejich anglickém překladu. Stisk tlačítka rozhoduje například o tom, zda si poslechnou báseň českého zástupce Ondřeje Buddeuse či ukázku z tvorby některého z evropských velikánů, jako jsou například řecký básník Títos Patríkios či rakouská básnířka Friederike Mayröcker.

 

ONDŘEJ KOBZA, autor projektu

„Poesiomat dostal v Británii novou podobu, název i obsah. V rámci Evropského festivalu literatury se objeví jako zářivě žlutý periskop, který bude vítat na prostranství před Britskou knihovnou návštěvníky i kolemjdoucí, a dá jim ´nahlédnout´ do toho nejlepšího ze současné evropské poezie. Je to vůbec poprvé, co se z poesiomatu linou básně v několika překladech a myslím, že se tím z něj stává skutečně evropský projekt.“

 

TEREZA PORYBNÁ, ředitelka Českého centra Londýn

 „Každý rok se snažíme Evropskou noc literatury někam posunout a něčím ji oživit. Veřejné prostranství před Britskou knihovnou, kterým projdou denně tisíce lidí, bylo naší dlouhodobou metou. Letos se to díky Poesiomatu, který zaujal i naše britské kolegy, povedlo. Je pro nás důležité, že si básně může poslechnout každý kolemjdoucí i v původním jazyce, a užít si tak neuvěřitelné rozmanitosti, kterou Evropský festival literatury a evropská kultura poskytuje.“

 

MICHAELA HEČKOVÁ, ředitelka Pián na ulici a producentka projektu Poesiomat

„Během několika pár hodin strávených na piazzettě Britské knihovně při instalaci poesiomatu už víme, jak dobré rozhodnutí bylo zvolit básně napříč Evropou – každý cizinec si v Londýně s velkou zvědavostí rád poslechne „tu svou“ báseň v originále i překladu.“  

 

POESIOMAT NABÍDNE BÁSNĚ TŘICETI EVROPSKÝCH AUTORŮ

Ačkoli Poesiomaty jsou k vidění v Čechách, Kyjevě nebo Moskvě, britský periskop
je jiný. Poprvé v historii projektu neobsahuje pouze básně v domovském jazyce hostitelské země, ale pokrývá široké spektrum básnické tvorby napříč evropským kontinentem. Zvuková instalace obsahuje nahrávky třiceti básní reprezentujících třicet evropských kultur, a to jak v originálním jazyce v podání samotných autorů, tak v anglickém překladu, namluveném jejich britskými kolegy. Kurátorská úloha a nelehký úkol vybrat pouze jednu báseň z každé země připadly britské organizaci The Poetry Society.

 Výsledná reprezentativní sbírka evropské poezie se navíc stane trvalou součástí audio archívu Britské knihovny. Návštěvníci Britské knihovny tak budou mít šanci si poslechnout  si také skvělou českou báseň Ondřeje Buddeuse Je mi třicet pět let v nezaměnitelném přednesu mladého básníka, který v kolekci zastupuje Českou republiku, i její anglický překlad čtený jeho britským kolegou Richardem Scottem. 

 Organizátoři projektu: České centrum Londýn, Piána na ulici, EUNIC London, The British Library, Evropská komise v Londýně, The Poetry Society

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu 

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; 

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  


 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra  více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a  oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 230 uskutečněných akcí patří do kategorie „literatura“.

 V roce 2015 přinesla jedna koruna vložená do činnosti Českých center  v zahraničí dalších 2,84 korun externích zdrojů a partnerství. Každá koruna vložená do propagace země tedy přinesla propagaci země v celkové hodnotě 3,84 korunOd srpna 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.


Česká centra pro oblast literatury

 

  • Pořádají veřejná čtení spisovatelů, prezentují knihy vydané v cizích jazycích ve spolupráci s místními institucemi a partnery.
  • Podporují českou účast na mezinárodních knižních veletrzích. 
  • Iniciují překlady české literatury do cizích jazyků.
  •  Realizují literární projekty s mezinárodní účastí.
  •  Svými aktivitami ročně zacílí více než 650 000 zahraničních návštěvníků.

 

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PARTNEŘI: