Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Petr Zuska má premiéru v New Yorku

Česká centra, 14. dubna 2016

České centrum New York (ČCNY) pokračuje další světovou premiérou ve svém celoročním unikátním projektu Prague-New York Effects. Dne 21. dubna 2016 se v České národní budově na Manhattanu představí Petr Zuska – choreograf, tanečník a umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze – společně s Jen Shyu – multiinstrumentalistkou, jazzovou zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí.

Americké publikum bude mít možnost představení shlédnou ještě 23. dubna v Národní galerii ve Washingtonu D.C., česká premiéra se uskuteční 27. dubna 2016 v pražském Paláci Akropolis. Projekt organizuje České centrum New York pod záštitou velvyslance České republiky ve Spojených státech amerických Petra Gandaloviče a velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro.

Před dvěma lety ukončil Petr Zuska svou interpretační kariéru. V rámci Prague-New York Effects se vrací zpět k současnému tanci. Na okamžik odloží své profesní povinnosti uměleckého šéfa Baletu Národního divadla a stane se z něj nezávislý choreograf a taneční experimentátor. Jen Shyu jako všestranná inovativní umělkyně se znalostí vážné hudby a baletu, která se pohybuje v rovině současného umění, přináší Petru Zuskovi tu nejlepší inspiraci z fascinujícího území avantgardy.

Prague-New York Effects je pilotní projekt vzájemných vlivů a učinků uměleckých setkání mezi tanečními a hudebními performery ze dvou měst a dvou kontinentů. V průběhu roku se prostor ČCNY otevírá jako laboratoř, ve které současní špičkoví umělci přemosťují českou a americkou kulturu v jedinečném tvořivém dialogu, multižánrové pestrosti, možnosti obohatit obě metropole o vzájemné vlivy a umělce o příležitost pracovat v novém kulturním kontextu.

 Projekt Prague-New York Effects byl zahájen v únoru 2016 v divadle Jack v Brooklynu společným dílem české zpěvačky, držitelky šesti cen Anděl – Lenky Dusilové – a newyorské tanečnice a jazzové vokalistky Tendayi Kuumba – členky uskupení Urban Bush Women. Třetí efekt propojí herečku, zpěvačku a rozhlasovou moderátorku Helgu Davis s tanečníkem a choreografem Jiřím Bartovancem v červnu 2016. Čtvrtý efekt je plánován na září 2016 a bude prezentovat umění taneční hvězdy stříbrného plátna Tami Stronach a mága multimediálních kompozic Tomáše Dvořáka aka Floexe.

 

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu

 

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; 

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  

 


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. Česká centra loni uspořádala více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací)  a získala téměř 2,5 mil. návštěvníků. Více než 100 akcí bylo z kategorie „divadlo, tanec, scénická umění“. Od srpna roku 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.

 

 

Česká centra v oblasti scénických umění 

  • Podporují mezinárodní spolupráci českých divadel, tanečních  a pohybových souborů, pantomimy i loutkového divadla.
  • Iniciují českou účast na přehlídkách mezinárodní divadelní tvorby a významných veletrzích v zahraničí formou ukázek vystoupení (tzv. showcase).
  •  Využívají zahraniční akce ve veřejném prostoru pro prezentaci českých umělců.
  •  Přinášejí bezprostřední pohled  na soudobou českou divadelní scénu prostřednictvím scénických čtení českých divadelních her.
  •  Podporují překlady současných divadelních her.

 

 

 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: