Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Začíná 6. ročník Noci literatury na Smíchově a v dalších 22 městech v zahraničí

Česká centra, 16. května 2012

Večer 16. května patří literatuře. Již 6. ročník literárního happeningu Noc literatury, který pořádají Česká centra, se odehrává na pražském Smíchově.  Na 15 místech se představí 15 nových překladů současné evropské literatury v podání známých hereckých osobností. Kromě Prahy a Kutné Hory probíhá Noc literatury  v 22 zahraničních městech. Projekt Noc Literatury získal v letošním roce podporu v rámci programu EU Kultura a inspiruje tak země Evropy, které se do projektu v příštích letech zapojí.

„Šestý ročník Noci literatury se odehrává na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5 – Smíchova. Mezi nejzajímavější místa patří například pivovar Staropramen, stylová budova hudebního klubu Jazz Dock, inspirativní prostředí pražského HUBu, se Smíchovem 130 let spojená Tiskárna Libertas, ale i architektonicky významný barokní letohrádek Portheimka či budova Městské knihovny (tržnice),“ říká ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková.

 

PRŮBĚH ČTENÍ

Všechna čtení probíhají paralelně v pravidelném intervalu po 30 minutách. Akce začíná v 18.00 a potrvá do 23.00 hodin.

Stejně jako během minulých ročníků, i letos zazní ukázky v podání osobností české kulturní scény:
Aleše Procházky, Vladimíra Javorského, Matěje a Kryštofa Hádka, Igora Bareše, Báry Hrzánové, Daniely Kovářové a Emila Viklického, Lenky Krobotové a Miloslava Königa, Jana Bidlase, Jana Potměšila, Miroslava Táborského, Jana Budaře, Jiřího Ornesta, Jana Kačera, Karla Dobrého či Ladislava Freje.

Do Prahy v této souvislosti zavítá například Josef Haslinger z Rakouska, Boualem Sansal z Francie, Peter Terrin z Belgie, Roy Jacobsen z Norska nebo Janusz Rudnicki z Polska. Posluchače mimo jiné čekají úryvky z románů dvou nositelů Nobelovy ceny: Josého Saramaga a Maria Vargase Llosy.

 

ORGANIZÁTOŘI

Projekt Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union

National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Generálním partnerem je každoročně Zastoupení Evropské komise v ČR. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2012 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se koná v předvečer největšího knižního veletrhu v zemi – Světa knihy.

 

Noc literatury 2012 se uskuteční pod záštitou primátora Hl. města Prahy a starosty MČ Praha 5. Hlavními partnery jsou ČSOB, MČ Praha 5, Svět knihy,  Labyrint Revue a Hl. m. Praha. Mediální partneři jsou Česká televize, Seznam.cz, Český rozhlas, Hospodářské noviny, Radio 1, Marianne,  Xantypa, Literární noviny, České noviny, SANQUIS, Nový prostor, Pětka, 90 dní v Praze a časopis Želežničář. Generálním partnerem sítě Českých center je Staropramen.

 

ČESKÁ CENTRA INSPIRUJÍ ZEMĚ EU Unikátní literární projekt Noc literatury získal letos poprvé významnou finanční podporu v rámci programu Evropské unie Kultura. Do netradičního způsobu, jak prezentovat široké veřejnosti literaturu, se zapojí v příštích dvou letech spolu s Českými centry také Portugalsko, Litva, Polsko a Rumunsko.

 

 

NOC LITERATURY VE SVĚTĚ

V letošním roce se zapojila do Noci literatury kromě Prahy tato města: Amsterdam, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Düsseldorf, Edinburgh, Jerevan, Kyjev, Londýn, Lvov, Madrid, Milán, Mnichov, Riga, Sofie, Stockholm, Varšava, Vídeň, Žilina.

 

STREET ART NA ŽELEZNIČNÍ ZASTÁVCE NA KNÍŽECÍ

Netradiční akcí – realizací nástěnné malby (mural) s názvem Vrstvy slov –  se Česká centra rozhodla upozornit na 6. ročník Noci literatury.

 

Obraz „Vrstvy slov“ je společným dílem streetartové skupiny umělců. Skupina v sestavě Michal Škapa (Tron), Pasta, Xdog a Obik vytvořila v  místě vlakové zastávky Na Knížecí monumentální malbu věnovanou Noci literatury 2012.  Malba zůstane trvale umístěna na zdi nádražního domku. Umělci zpracovali fasádu budovy každý po svém, zároveň se jejich obrazy propojují a prolínají. První zleva je komiksová a primitivistická poloha Xdoga, kde superwomen zápasí se sfingami. Následují vrstvy od Trona, kam jsou spláchnuty na hromadu psací stroje a všechna písmena abecedy, ze kterých se dají sestavit slova, ze slov věty a vět příběhy. Další vrstva reprezentuje dnešní svět techniky a její studenou účelnost, jež může být během okamžiku smetena na jednu hromadu. Poslední vrstva je plná kostí a náhrobků se jmény spisovatelů a také zesnulých graffiti umělců, kteří psali svoje příběhy v ulicích velkoměst. Další část zdi zpracoval Pasta. Jeho nezaměnitelný styl tvoří halucinogenní  nápis a postava s televizí místo hlavy. Heslo dne zní - Society killed the teenager! Průčelí budovy ze strany Smíchovského nádraží ztvárnil Obik se svojí pověstnou geometrickou hříčkou. V jeho pointovaných  totemech lze spatřit tvary písmen.

V loňském roce měla Noc literatury, která se konala v Libni, 10 000 individuálních návštěv.

 

VÍCE O PROJEKTU

www.nocliteratury.cz, www.facebook.com/noci.literatury

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů.

 

Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě. Více na www.czechcentres.cz

-------------------------------------------------------

Kontakty:

ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha

Václavské nám. 49

oddělení komunikace

komunikace@czech.cz

 

Ivana Síglerová

T: +420 234 668 251

GSM: +420 725 890 029

 

Petra Jungwirthová

T: +420 234 668 237
GSM: +420 725 890 030

 

České centrum Praha

Radka Lím Labendz  ­
E: labendz@czech.cz

T: +420 234 668 507

GSM: + 420 777 055 040

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: