Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

PO GRANDIÓZNÍM ZUSKOVI UHRANČIVÝ BARTOVANEC: PRAGUE – NEW YORK EFFECTS VE 3. STÁDIU

Česká centra, 17. června 2016

Koprodukční projekt Českého centra New York a Paláce Akropolis pokračuje další světovou premiérou. 29. června se v Praze opět odehraje unikátní představení dvou umělců z různých kontinentů. Tentokrát se představí český choreograf a tanečník Jiří Bartovanec spolu s herečkou, zpěvačku a moderátorkou Helgou Davis, a to výjimečně v prostorách Lodi Tajemství Bratří Formanů. O několik dní dříve, 24. a 25. června 2016, bude možnost představení zhlédnout v České národní budově na Manhattanu a v tanečním studiu Dance Loft on 14 ve Washingtonu.

Projekt Prague – New York Effects odstartoval letos v únoru v Paláci Akropolis vyprodaným koncertem české zpěvačky Lenky Dusilové a  newyorské tanečnice a jazzové vokalistky Tendayi Kuumba. O měsíc později následovalo strhující vystoupení šéfa baletu Národního divadla Petra Zusky a Jen Shyu, multiinstrumentalistky, skladatelky a tanečnice. Červnový „třetí efekt“ se ponese opět ve velkém stylu. Americká vokalistka a múza Roberta Wilsona Helga Davis se setkává s českým tanečníkem, choreografem a dlouholetým členem souboru Sashy Waltz Jiřím Bartovancem, aby spolu stvořili originální představení propojující tanec, zpěv, mluvené slovo a vlastní příběhy z obou břehů Atlantiku.

Prague-New York Effects  je pilotní projekt vzájemných vlivů a účinků uměleckých setkání mezi tanečními a hudebními performery ze dvou kontinentů, který má za cíl  představit současné tendence v umělecké tvorbě dvou významných kulturních metropolí – Prahy a New Yorku. Výběr protagonistů ze dvou zdánlivě vzdálených destinací není náhodný a dobře zapadá do strategie činnosti Českého centra New York. Jeho ředitelka Barbara Karpetová dává důraz na posilování česko-amerických vazeb. A právě v tomto duchu rozvíjí programovou koncepci.

 

BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:

Poslání Českého centra NY vidím jako mimořádně důležité pro rozvoj  vztahů. České centrum představuje důležitou uměleckou a akademickou platformou. Vytváříme program, který doplňuje multikulturní dění města, realizuje dialog mezi dvěma rozdílnými, ale historicky propojenými a spřízněnými kulturami.“

Čtvrtý „Effect“ představí v září umění tanečnice a choreografky Tami Stronach a českého multi-mediálního umělce Tomáše Dvořáka aka FLOEX. Effect se tentokrát opět vrátí do prostor Paláce Akropolis.

Projekt vznikl za podpory Českého Centra New York ve spolupráci s Palácem Akropolis a pod záštitou velvyslance České republiky v USA Petra Gandaloviče a velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro.

Jako doprovodný program budou mít zájemci možnost zúčastnit se 2. července workshopu RAISE YOUR VOICE. Ten povede Helga Davis spolu s Jiřím Bartovanecem a bude se zabývat spojením vokálního a fyzického pohybu. Workshop proběhne od 10 hod do 17:30 hod z Paláci Akropolis.

Podrobnější informace k workshopu: http://www.palacakropolis.cz/work/33298?event_id=24324&genre=2&page_id=33824

 


ČESKÁ CENTRA (ČC)

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 160 patří do kategorie SCÉNICKÁ UMĚNÍ. Od srpna 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.

 Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Nejvýznamnější projekty roku 2015:

Česká centra v roce 2015 zajistila českou účast na světových veletrzích a přehlídkách:

APAP (Association of Performing Arts Presenters) (USA), PAMS (Performing Arts Market in Seoul) (Jižní Korea), Csekkold! (Maďarsko), Edinburgh Fringe Festival (Velká Británie), Loutkový festival v Jeruzalémě (Izrael).

 

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra

Oddělení komunikace a marketingu

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.

 

Palác Akropolis

Eliška Černá, PR – divadlo, M: 604 417 742, E: eliska.cerna@palacakropolis.cz 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: