Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Floex, video projekce i současný tanec: Prague – New York Effects jdou do finále

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 14. 9. 2016

České centrum New York (ČCNY) a Palác Akropolis představují čtvrtou část svého celoročního unikátního projektu Prague-New York Effects. Tentokrát se představí hvězda stříbrného plátna Tami Stronach – herečka, tanečnice a choreografka, a mág multimediálních kompozic, klarinetista a hudební skladatel – Floex. Česko-americký pár představí svůj futuristický duet, na jehož interaktivně-vizuální podobě se podíleli také Dan Gregor (Initi) a Ondřej Průcha 29. září 2016 v Paláci Akropolis v Praze. Američtí diváci ho budou mít šanci vidět již 15. září v České národní budově na Manhattanu.

Tomáš Dvořák, který je dobře známý pod značkou Floex, je klarinetista, skladatel, producent i multimediální umělec. Jeho hudba se vyznačuje unikátní směsí akustických ploch a hloubkových atmosférických nálad. Tomáš je rovněž tvůrcem interaktivních multimediálních instalací a performancí. Jeho spolupracovníkem bude Dan Gregor, který je součástí platformy INITI. Jeho partnerkou pro tento projekt je newyorská tanečnice, herečka a choreografka s izraelskými kořeny Tami Stronach, kterou mohou diváci znát například z filmu Nekonečný příběh.

Během svého působení v ČCNY pozvou Tami Stronach a Floex mladé Newyorčany také na ojedinělý workshop Taneční fráze a zvuková improvizace. 20. září se budou podílet na slavnostním zakončení projektu Prague-New York Effects, jehož součástí bude i panelová diskuse reflektující ohlasy projektu na obou stranách Atlantiku, kterou bude moderovat tanečnice a performerka Miřenka Čechová a zúčastní se ho mimo jiné i vedoucí taneční sekce Institutu umění a šéfredaktorka Taneční zóny Jana Návratová. Během večera budou mít diváci možnost zhlédnout to nejlepší z Dance for Camera.

V průběhu roku se České centrum New York, které si vybudovalo image pulsujícího centra kulturního dění na Upper East Side a bylo označeno deníkem The New York Times jako „mimořádný mezinárodní kulturní institut s celoročním zaměřením na současné experimentální umění“, otevírá jako laboratoř (The Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub), ve které soudobí špičkoví umělci přemosťují českou a americkou kulturu v jedinečném tvořivém dialogu.

Projekt Prague-New York Effects je jednou z mála česko-amerických kulturních spoluprací, která trvá kontinuálně. Byl zahájen v únoru 2016 v divadle Jack v Brooklynu společným dílem české zpěvačky, držitelky šesti cen Anděl Lenky Dusilové a newyorské tanečnice a jazzové vokalistky Tendayi Kuumba členky uskupení Urban Bush Women. Druhý efekt propojil v dubnu 2016 choreografa, tanečníka a uměleckého šéfa Baletu ND v Praze Petra Zusku s multiinstrumentalistkou, zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí Jen Shyu, držitelkou ceny Doris Duke. Třetí efekt v červnu představil herečku, zpěvačku, rozhlasovou moderátorku a uměleckou múzu Roberta Wilsona Helgu Davis s tanečníkem a choreografem, členem Sasha Waltz Company Jiřím Bartovancem.

Projekt organizuje České centrum New York ve spolupráci s Palácem Akropolis pod záštitou velvyslance České republiky ve Spojených státech amerických Petra Gandaloviče a velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrew Schapiro.

ČESKÁ CENTRA (ČC)
 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 160 spadá do kategorie scénická umění.

Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

Nejvýznamnější projekty roku 2015:

Česká centra v roce 2015 zajistila českou účast na světových veletrzích a přehlídkách scénického umění:

APAP (Association of Performing Arts Presenters) (USA), PAMS (Performing Arts Market in Seoul) (Jižní Korea), Csekkold! (Maďarsko), Edinburgh Fringe Festival (Velká Británie), Loutkový festival v Jeruzalémě (Izrael).

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu

Daniela Dvořáčková

M: 776 799 955,

T: 234 668 241, 251  

E: dvorackova@czech.cz; komunikace@czech.cz

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: