Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

České současné umění a Sofia Contemporary - Blízko, blíže, společně…

Česká centra, 18. dubna 2013

V letošním druhém vydání festivalu současného umění v Sofii České centrum aktivně představuje dva mladé umělce. Mezinárodní festival Sofia Contemporary proběhne ve dnech od 19.4 do 12. 5. 2013 v Sofii pod mottem Blízko, blíže, společně. Do programu festivalu je zahrnuta výstava Domácí vězení české umělkyně Evy Koťátkové, laureátky ceny Jindřicha Chalupeckého (2007) a výstava Červený rytíř Lubomíra Typlta, který v galerii ČC představí své velkoformátové obrazy (olej na plátně).

Hlavním cílem Sofia Contemporary 2013 je pomocí výtvarných prací, uměleckých dílen, diskusí a různých programů přiblížit divákovi současné umělecké tendence. Turecká kurátorka celého festivalu Övül Durmusoglu chce především vytvářet sdílený prostor, kde každý může představit a nabídnout nové formy a prostředí pro soužití, akce a myšlení.

Českou výtvarnou scénu zastupuje projekt Evy Koťatkové Domácí vězení, který je v hlavním programu Sofia Contemporary a bude vystaven od 19.4 do 12. 5. 2013 v sofijské galerii Vaska Emanuilova. "Jsme vězni pravidel a konvencí," říká Eva Koťátková. „Chci udělat všechno viditelné. Zhmotnit to.“ V souladu s motem festivalu Koťatková nabízí objekt věnovaný izolaci a vyloučení. Trychtýř plný učebnic visící ze stropu galerie je pozvánka k zamyšlení nad našimi vzpomínkami z dětství a zpracovává osobních zkušenosti střetu se sociálním systémem, který selhává.

Lubomír Typlt a jeho Červený rytíř zavítají do Českého centra 18.4 a výstava bude pokračovat do 12.5. V galerii Českého centra na ul. Rakovski 100 budou vystavena velkoformátová olejová plátna mladého umělce, který je absolventem jak českých vysokých uměleckých škol, tak i Kunstakademie v Düsseldorfu. Ze svérázných barevných obrazů nakukují abstraktní figuríny Snícího, Ležícího, Chlapce s konvicemi, Modrých sourozenců, ale taky rozmanité emoce – Rozmáznutý úsměv, Velmi rozzlobení.

Organizátoři festivalu zdůrazňují, že v dějinách lidstva nikdy nebyly absolutní pravdy: „ Motto Blízko, blíže a společně se vztahuje k času a místu, kde se momentálně nacházíme a zároveň vyžaduje změnu podle předem zadaných pozic“ Jak si dnes představujeme, že budeme žít spolu? Co budeme dělat? Jaký by měly být naše společné zdroje? Jak se zrodí společnost? Při hledání odpovědi na tyto otázky umění nenabízí úlevu nebo pochvalu, spíše podle možnosti vytváří sdílení prostor, kde každý může představit a nabídnout nové formy a prostředí pro soužití, akce a myšlení.

Hostující instituce a organizace jsou příkladem otevřené komunikace a účinné spolupráce, bez kterých by tyto kulturní akce nebyly možné.

Více informací na:
http://sofia.czechcentres.cz/
http://edno.bg/index.php/sofia-contemporary-2013/za-festivala
http://www.typlt.com/
http://www.artalk.cz/2013/01/22/24-1-2013-lubomir-typlt-motyli-efekt/
http://www.artlist.cz/?id=2620
http://www.artlist.cz/?id=2410
http://artycok.tv/lang/cs-cz/324/eva-kotatkova-cesta-do-skolyeva-kotatkova-a-walk-to-school

Tisková zpráva ke stažení:ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Kontakty pro novináře:
Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, odd. komunikace
M: +420 725 890 030
E: komunikace@czech.cz


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: