Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Pocta české animaci na MFF v La Rochelle

Česká centra, 27. června 2014

Česká animace zaujímá na francouzském filmovém trhu nezaměnitelné místo. Čeští umělci jsou žádáni, čeští Mistři animace oceňováni. Velký podíl na prezentaci nese České centrum Paříž. Za jediný rok se zasadilo o českou účast na francouzských filmových festivalech L’Europe autour de l’Europe, Semaine du cinéma étranger, A l’Est du nouveau, Tout-petits cinéma ve Forum des images či Ciné Junior a uspořádalo projekce 85 českých filmů. Další významný počin francouzského Českého centra na sebe nenechává dlouho čekat. Český animovaný film bude vévodit 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v La Rochelle. Představí se zde jedenatřicet českých filmů. Čestným hostem je režisér Jiří Barta.


FRANCOUZI CHODÍ NA ČESKÉ FILMY K NÁM

Prezentace českého filmu patří k prioritám Českého centra Paříž. V nedávné době zde proběhl křest francouzské verze DVD filmů Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil režiséra Karla Zemana. Dosud nejvýznamnější zásluhou je  edice českých filmů na DVD ve spolupráci se společností Malavida films, ve které vyšlo již přes 30 filmů, vždy v nových kopiích, s novými titulky a bohatým doprovodným materiálem: takto velkorysá edice nemá ve světě obdoby.
V kinosále pařížského Českého centra se projekce pořádají každé pondělí a ročně připoutají pozornost 2500 návštěvníků. „Lidé si zvykli chodit převážně k nám,“ říká Michael W. Pospíšil, ředitel Českého centra Paříž. „České filmy z valné většiny nemají francouzské titulky, což ztěžuje jejich uvádění na největším evropském filmovém trhu, jímž je Francie. Proto se zaměřujeme nejen na prosazování českých filmů, ale soustavně zajišťujeme i jejich překlady,“ dodává.


42. ROČNÍK MFF V LA ROCHELLE

MFF v La Rochelle je po Cannes druhým nejnavštěvovanějším filmovým festivalem ve Francii. Dramaturgie klade důraz na retrospektivy velkých filmových klasiků a na objevy současných, často i méně známých, filmařů z celého světa. 42. ročník proběhne ve znamení českého animovaného filmu. Jednou z jeho hlavních sekcí je totiž pocta české animaci s názvem Ať žije český animovaný film!. Návštěvníci zhlédnou 31 snímků, z nichž nejstarší je Inspirace Karla Zemana z roku 1949. Soudobou tvorbu reprezentují snímky Království příborů Evy Skurské, Chybička se vloudí Anety Kýrové či Graffitiger Libora Pixy.


IKONA ČESKÉ ANIMACE VE FRANCII

Na pozvání Českého centra Paříž přijede jako čestný host festivalu režisér Jiří Barta. „Jsem velmi potěšen iniciativou Českého centra, které se zasloužilo o prezentaci českého animovaného filmu na festivalu v La Rochelle, a to ve velkém rozsahu,“ uvádí.
Slavnostní večer konaný v pátek 27. června ve Velkém sále Divadla La Coursive zahájí Barta společně s mladou francouzskou režisérkou Céline Sciammovou, držitelkou francouzského Césara. Předfilmem jejího nového snímku Parta dívek bude právě Bartův Zaniklý svět rukavic z roku 1982. Ten přinesl svému tvůrci mezinárodní ohlas a není tedy náhodou, že právě tímto filmem startuje filmová série věnovaná české animaci. 28. června pak Barta uvede projekci svého nejnovějšího celovečerního filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny, na jehož scénáři se podílel spolu s Edgarem Dutkou. Selekce filmů pro MFF v La Rochelle odráží nejzásadnější historické milníky ve vývoji české animace.
Český animovaný film se u Francouzů těší velké oblibě. Jména Jiřího Trnky, Karla Zemana, Jana Švankmajera či Břetislava Pojara tu zná každý filmový fanoušek. Český film se zde soustavně uplatňuje také v rámci oblíbených dětských filmových programů. Letos tak do kin nově půjdou výběry filmů s Krtkem, Pat a Mat či krátkometrážní filmy Karla Zemana.


KULATÝ STŮL

V neděli 29. června se v rámci festivalu uskuteční rozprava zvaná kulatý stůl. Debatu tu moderuje uznávaný francouzský odborník a ředitel jedné z hlavních institucí pro podporu animovaného filmu Xavier Kawa-Topor. Spolu s Jiřím  Bartou se jí zúčastní ředitel Českého centra Michael W. Pospíšil a spisovatel Jean-Gaspard Páleníček. Pozvání přijal také Michal Bregant, ředitel  NFA. „Vážím si toho, že jsem měl díky Českému centru možnost seznámit se s vedením festivalu a nakonec být pozván do La Rochelle. Festival uvádí často archivní filmy a není tedy vyloučeno, že v budoucnu bude NFA moci prezentovat celou řadu svých vzácných archivních titulů, ale i filmů současných,“ uvedl. Témata obsáhnou historii české animace, současnou tvorbu i hlavní festivaly, které se v Čechách animaci věnují.
České centrum Paříž je významným iniciátorem. Festival z podnětu centra připravil již v minulosti pocty českým osobnostem: Karlu Kachyňovi, Jiřímu Menzelovi, Janu Švankmajerovi, Františku Vláčilovi či Karlu Zemanovi.


Seznam filmů:

Jiří Barta Zaniklý svět rukavic (1982) / Krysař (1985) / Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny (2009)
Karel Zeman Inspirace (1949)
Jiří Trnka Čertův mlýn (1950) / Veselý cirkus (1951) / Císařův slavík (1951)
Zdeněk Miler Měsíční pohádka (1958) / Krtkův karneval (1968-75) – 5 filmů ve francouzské předpremiéře
Břetislav Pojar O skleničku víc (1953) / Lev a písnička (1959) / Půlnoční příhoda (1960) / Pojďte pane, budeme si hrát (3 filmy 1965-73) / Balablok (1972)
Hermína Týrlová Dvě klubíčka (1962)
Václav Vorlíček Kdo chce zabít Jessii? (1966)
Jan Švankmajer Něco z Alenky (1987)
David Súkup Dopis (2001)
Vlasta Pospíšilová Lakomá Barka (1987) / Až listí opadá z dubů (1991) / Splněný sen (2001)
Aneta Kýrová Chybička se vloudí (2009)
Eva Skurská Království příborů (2009)
Libor Pixa Graffitiger (2010)
Prostřený stůl (kolektivní film UMPRUM 1993)

 

Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030   
EM: jungwirthova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení zde:
ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: