Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Publikum žádalo „Závrať“

Česká centra, 27. června 2014

Činohra a české drama patří vzhledem jazykové bariéře k oblastem, jejichž prezentace se v mezinárodním měřítku může setkávat s řadou překážek. O to větší hodnotu mají dosažené úspěchy.  V červnu se v Berlíně o českém dramatu rozhodně nemlčelo. 18. a 19. 6. 2014 zde proběhl Festival současného českého dramatu, který přilákal pozornost.  Zásluhou Českého centra Berlín se zde představila nová generace českých divadelních autorů.  Na dvoudenním maratonu doslova zářili čeští autoři  Eva Prchalová, Anna Saavedra, Petr Kolečko.  O  úspěchu rozhodli diváci. Závrať Evy Prchalové zvítězila v hlasování o nejlepší hru večera.

NENÍ DRAMA JAKO DRAMA

18. a 19. června 2014 proběhl v Německu    festival současného českého dramatu. Konal se hned na dvou místech. V Českém centru Berlín a v divadle Theater unterm Dach. Dvoudení maraton  poskytl náhled do tvorby nové generace českých divadelních autorů, jejichž texty jsou závažné a aktuální v celoevropském měřítku, přesto však v zahraničí málo známé.

Galerie Českého centra se během prvního večera změnila v divadlo se třemi scénami. Na každé z nich hráli berlínští herci Henning Bochert, Hannah Schröder, Naemi Simon a Anton Weil pod vedením režiséra Eberharda Köhlera zkrácenou verzi nových českých her v německém překladu. K vidění byly hry Pokerface (Petr Kolečko), Tajná zpráva z planety matek / Mamma guerilla (Anna Saavedra) a Závrať (Eva Prchalová).

PUBLIKUM CHTĚLO ZÁVRAŤ

Festival se od jiných přece jen trochu lišil. Publikum totiž mělo možnost hlasovat o nejlepší představení večera. Zvítězila Závrať Evy Prchalové.  Navazující debata se věnovala procesu tvorby a významu současného divadelního dramatu v České republice.

DIVADLO LETÍ 

Další festivalový den mohli diváci zhlédnout inscenaci Zpověď masochisty autora Romana Sikory. Hru režisérky Martiny Schlegelové nastudovalo a představilo divadlo Letí.

Hra byla uvedená se simultánním překladem do němčiny – a pobavené reakce publika ukázaly, že tato absurdní groteska funguje i v Německu. Večer završila diskuse s autorem a režisérkou.

ORGANIZÁTOŘI

Festival se konal za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Ministerstva kultury České republiky, Institutu umění – Divadelního ústavu Praha, divadelní, literární, audiovizuální agentury Dilia a divadla Theater unterm Dach, Berlín.

 

Kontakt pro novináře:
Česká centra
Petra Jungwirthová
tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030    
EM: jungwirthova@czech.cz
 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: