Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Prague-New York Effects popáté

Česká centra, 20. dubna 2017

České centrum New York (ČCNY)  představuje již pátou část unikátního projektu Prague-New York Effects. Program propojuje etablované umělce z České republiky a USA. Tito umělci z odlišného kulturního prostředí, s rozdílnými tradicemi, hodnotami, ale také stereotypy, se setkávají na rezidenčním pobytu v České národní budově (Bohemian National Hall) a dále pak na pódiích New Yorku, Washingtonu, D.C., Prahy, Plzně a Ostravy. V průběhu roku se prostory ČCNY otevírají jako laboratoř (The Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub), ve které současní špičkoví umělci spojují českou a americkou kulturu v jedinečném tvořivém dialogu, multižánrové pestrosti, možnosti obohatit obě strany Atlantiku o vzájemné vlivy a umělce o příležitost pracovat v novém kulturním kontextu. V pátém efektu uvidíme interakci hudebního skladatele Petra Bakly, klavíristy Josepha Kubery a smyčcového kvarteta Momenta Quartet.

V pondělí 24. dubna 2017 proběhne ve Willow Palace Auditorium v Brooklynu koncert S.E.M. Ensemble and Orchestra pod taktovkou Petra Kotika, kde vystoupí smyčcové kvarteto Momenta Quartet a mezi sólisty se představí i klavírista Joseph Kubera. Českou skladatelskou scénu bude reprezentovat Petr Bakla. O den později 25. dubna 2017 se uskuteční světová premiéra jeho skladby Major Thirds v podání Josepha Kubery a Momenta Quartet ve velkém sále České národní budovy. Ve středu 26. dubna 2017 Petr Bakla promluví o své práci v kině Českého Centra New York. Česká premiéra skladby Major Thirds v podání Josepha Kubery a Momenta Quartet proběhne v rámci Festivalu nové a experimentální hudby Ostravské dny 30. srpna 2017 v Trojhalí Karolína.

Projekt Prague-New York Effects byl zahájen v únoru 2016 společným dílem zpěvačky, držitelky šesti cen Anděl, Lenky Dusilové a tanečnice a vokalistky Tendayi Kuumba , členky uskupení Urban Bush Women. Druhý efekt propojil v dubnu 2016 choreografa, tanečníka a uměleckého šéfa Baletu ND v Praze Petra Zusku s multiinstrumentalistkou, zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí Jen Shyu, držitelkou ceny Doris Duke. Třetí efekt přivedl na pódium herečku a zpěvačku, múzu Roberta Wilsona, Helgu Davis, a tanečníka a choreografa, člena Sasha Waltz Dance Company Jiřího Bartovance. Čtvrtý efekt propojil cesty taneční hvězdy stříbrného plátna Tami Stronach a mága multimediálních kompozic Tomáše Dvořáka aka Floexe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je řízením Českých center pověřena Monika Koblerová. Podle analýzy Economic Impact přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz


Kontakt pro novináře:

Česká centra: Oddělení marketingu a strategické komunikace  

Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; 

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: