Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

ČESKÝ FILM JE VE SVĚTĚ „IN“

Tisková zpráva, 31. května 2017, Česká centra – ústředí

O český film je ve světě zájem. Oblibě se těší nejen filmová klasika, ale i díla současnosti. Díky aktivitám Českých center se každoročně uskuteční více než 600 filmových událostí v zahraničí. Programová koncepce roku 2017 počítá s uvedením desítek českých filmů na mezinárodních filmových přehlídkách i v rámci samostatných projekcí organizovaných pod hlavičkou Českých center. V USA právě probíhají dvě úspěšné filmové akce - přehlídka CZECH THAT FILM a evropský festival PANORAMA EUROPE. V Madridu sklízejí ovace filmy Jiřího Menzela v rámci retrospektivy tvorby slavného českého režiséra a Tel Aviv se chystá na přehlídku studentských filmů.


CZECH THAT FILM DORAZIL DO NEW YORKU!

Stejně jako v předchozích letech tak i letos se do New Yorku vrací již pošesté putovní festival CZECH THAT FILM. Přehlídku v Los Angeles zahájil Pavol Šepeľák, generální konzul České republiky. Cílem této rozsáhlé filmové akce je předvést americkému publiku významné počiny současné české kinematografie a zároveň představit mladé české tvůrce.

Po třech měsících putování patnácti městy USA a Kanady, jsou nyní nejnovější české snímky představeny i newyorskému publiku (květen – červen 2017). Milovníkům české kinematografie se právě tady představí film Kobry a užovky. Snímek získal ocenění na MFF v Karlových Varech a na Manhattanu bude promítán v budově Českého centra New York a dále ještě v prestižní MOMI (Museum of Moving Image). Projekce proběhnou za účasti producenta Ondřeje Zimy a scénáristy Jaroslava Žváčka. Mladý režisér, scénárista a producent Matěj Chlupáček přijíždí do New Yorku osobně uvést mysteriózní drama Polednice. Newyorskou část přehlídky pak uzavírá animovaný snímek Jana Baleje Malá z rybárny. Doposud zde byly promítnuty filmy Já, Olga Hepnarová (rež. Tomáš Weinreb, Petr Kazda) a Učitelka (rež. Jan Hřebejk).

NA MANHATTANU O FILMU PODRUHÉ

České centrum New York letos již podeváté přivítalo ve svém kině také filmový festival Panorama Europe a ve spolupráci 17 evropských kulturních institutů (EUNIC) a MOMI představilo newyorskému publiku přehlídku současného evropského celovečerního i animovaného filmu (Animated Spirit). Festival doprovázela výstava Evropský film a český filmový plakát v letech 1960-1990 a konaly se tu rovněž besedy s režiséry, herci, producenty a filmovými vědci.

BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:

New York je stejně jako v mnoha jiných kulturních žánrech destinací, kterou pro prezentaci své práce vyhledávají čeští filmoví tvůrci i další odborníci z oboru kinematografie. Aktivity Českého centra New York napomáhají jak prezentaci českého filmu v kině České národní budovy, tak ve slavných newyorských venues.“  

REŽISÉR JIŘÍ MENZEL OSLAVIL V MADRIDU OSKARA

Padesát let od udělení ceny Americké filmové akademie stojí na slavnostní uvedení Ostře sledovaných vlaků před madridským Cine Doré stometrová fronta. Režisér Jiří Menzel říká, že ho zájem mimořádně těší. Přehlídka v Cine Doré, kterou pořádala Španělská filmotéka ve spolupráci s Českým centrem, začala 2. dubna a do prvního květnového týdne se uskutečnilo přes dvacet projekcí Menzelových filmů. 

STANISLAV ŠKODA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA MADRID:

Filmy nové vlny ve španělsku pořád táhnou, na projekce ve velkých filmotékách v Madridu a v Barceloně chodí stovky lidí. V Kolumbii se promítal v Bogotě a Medellínu v květnu film David režiséra Jana Těšitele a diváci ve městě Ibagué měli možnost vidět i Svěrákova Kolju, Michálkovo O rodičích a dětech a Lidice Petra Nikolaeva.“

Na přehlídku českého oscarového režiséra navazuje cyklus Československé nové vlny v severošpanělském městě Gijón. V rámci prestižního festivalu zde budou mít diváci možnost zhlédnout filmy Miloše Formana, Jiřího Menzela nebo autorské dvojice Ján Kádár a Elmar Klos až do června letošního roku. Snímek „Učitelka“ Jana Hřebejka, který zde byl představen v rámci „nové vlny“ se stal po mnoha letech po Koljovi jedním z mála českých, respektive česko-slovenských filmů, které pronikly do komerční distribuce, a tak ho mohli zhlédnout diváci ve stovkách kin v celém Španělském království.

RYBÁŘI V TEL AVIVU (18. 6. – 30. 6. 2017)

V červnu se v Tel Avivu koná Mezinárodní studentský filmový festival. Letos sem byl vybrán animovaný film „Rybář“ studentky pražské FAMU Báry Anny Stejskalové. Izraelská soutěž prezentuje novou generaci místních filmových tvůrců. Nezávislá soutěž představuje filmy, které vznikají mimo akademické prostředí. Přehlídka studentské tvorby z celého světa je kulturní událostí s dlouholetou tradicí a významem pro filmový průmysl v Izraeli, zároveň představuje největší setkání filmových studentů v regionu. Studenti přijíždějí z více než 30 zemí, každoročně se promítá více než 250 filmů ze 70 filmových škol na světě.

ČESKÝ FILM V SÍTI ČESKÝCH CENTER

Další filmové akce s českým zastoupením proběhnou v nejbližší době například ve Vídni, Paříži a Tokiu. V rámci Vídeňských slavností Wiener Festwochen (12. 5. – 18. 6. 2017) probíhá v Rakouském filmovém muzeu od 11. 5. do 25. 6. 2017 promítání filmů z let 1929–2012 s názvem „Europa erzählen“ – Příběhy z Evropy. Diváci zhlédnou celkem 15 evropských filmů. Francouzské milovníky české kinematografie potěší 4. ročník filmového festivalu Czech-In, na kterém se ve prvním a druhém červnovém týdnu představí snímky Miloše Formana nebo Jana Hřebejka. Letošní ročník exkluzivně uvede poslední film „enfant terrible Československé nové vlny“ režiséra Jana Němce, „Vlk z Královských Vinohrad“ a úspěšný slovenský koprodukční snímek „Rudý kapitán“ Michala Kollára.

V Moskvě nedávno skončil festival dokumentárních filmů „Kamera – prostředník“ přibližující rozmanitost národních kultur. Pozvání přijali Pavel Borecký, Ivo Bystřičan a Michal Pavlásek. Podle Marka Havlíčka, ředitele Českého centra Moskva budily nemalou pozornost také Ozvěny festivalu dokumentárního filmu Jihlava v Moskvě, Nižnim Novgorodu a samostatná projekce v Petrohradě.

Japonští návštěvníci budou pro změnu tleskat „Malému pánovi“. Český loutkový film režiséra Radka Berana, který byl v roce 2015 nominován na Cenu české filmové kritiky v kategorii audiovizuální počin se představuje na filmovém festivalu EU FILM DAYS 2017 v Tokiu (26. 5. – 22. 6. 2017) První tokijskou projekci uvede v sobotu 3. 6. 2017 producent filmu Jakub Červenka.

www.czechcentres.cz

 

  

 

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 600 událostí spadá do kategorie FILM. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: