Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká centra chtějí v cizině nabourat představu o zemi jako levné montovně

Tisková zpráva, 16. června 2017, Česká centra – ústředí

Už ne levná montovna, ale chytrá země s mezinárodními vědeckými projekty
a inovativním firemním prostředím. Takový pohled nabízí německé odborné i laické veřejnosti Czech Innovation Festival, třídenní akce organizovaná už podruhé Českým centrem a českou ambasádou v Berlíně. Letos představí vědecký projekt ELI Beamlines či sedm vybraných českých startupů z oblasti IT. Jedním z hlavních témat bude i rozmach virtuální a augmentované reality.

 „Smyslem projektu je přivést místní k novým asociacím, které si s Českem budou spojovat. Řada Němců nás bohužel stále vnímá jako východní Evropu, odkud pochází subdodavatelé pro německé vývojáře a velké firmy,“ říká Tomáš Sacher, ředitel Českého centra Berlín. „Přitom v oblasti IT a digitalizace jsou Češi mimořádně progresivní a úspěšní, zároveň je to téma, které spolu s celým fenoménem tzv. čtvrté průmyslové revoluce silně rezonuje,“ dodává s tím, že na festival České centrum láká i otázkami typu „Odkud pochází nejrozšířenějších antivirový program na světě?“, či „V jaké jediné demokratické zemi světa donedávna prohrával americký gigant Google s místním konkurentem?“

Festival si každý rok vybírá jeden vědecký projekt jako svého hlavního partnera. Loni jím byl Institut kybernetiky a robotiky při ČVUT. Letos je jím ELI Beamlines, výzkumné centrum právě dokončované v Dolních Břežanech u Prahy za účasti vědeckých týmů ze 13 zemí. Jeho součástí je i stavba nejvýkonnějšího laseru na světě. Berlínským účastníkům festivalu projekt představí bývalý rektor Univerzity Karlovy, Prof. Ivan Wilhelm. Zároveň jej návštěvníci budou moci prozkoumat v rámci virtuálních prohlídek, které budou díky speciálním setům pro virtuální realitu na místě k dispozici.

Organizátoři festivalu spolupracují i s organizacemi Czechinvest, Technologická agentura ČR, Jihomoravské inovační centrum nebo Česká inovace. Nejdůležitějšími firemními partnery je pak vedle Budějovického Budvaru technologická firma Avast (výrobce zmiňovaného antivirového softwaru) či jeden z nejrychleji rostoucích evropských IT startupů Kiwi.com. Důležitými účastníky bude i sedm vybraných českých IT startupů, kteří se představí v rámci soutěžní přehlídky Czech Startup Pitch. Spolu s místním publikem bude vybrán nejlepší projekt, který získá věcné ceny od partnerů festivalu (seznam všech účastníků viz Příloha). Ještě předtím pro účastníky České centrum organizuje návštěvu startup inkubátoru v berlínském technologickém parku Adlershof.

Festivalu se daří získávat i německé partnery. Letos je to například největší německá asociace IT firem Bitkom nebo První německý svaz firem pro virtuální realitu (EDFVR), jejichž ředitelé budou v rámci přehlídky diskutovat s českými hosty o vlivu digitalizace a inovací na společnost. V rámci svého třetího, závěrečného dnes se Czech Innovation Festival navíc stane součástí Dlouhé noci vědy, oblíbené přehlídky vědy a nových technologií, které se v Berlíně účastní na sto místních institucí a organizací.

 


 

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030,
E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.   


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: