Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Jaromír 99: Kill Time

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 3. 7. 2017

 

7. 7. 2017 – 31. 8. 2017
České centrum Berlín, Wilhelmstraße 44

 

České centrum Berlín připravilo výstavu tvorby Jaromíra Švejdíka nazvanou „Kill Time“. Výstava prezentuje dvě aktuální polohy siluet artu Jaromíra Švejdíka (1963), cyklus portrétů a siluet. Jedná se o vůbec první samostatnou výstavu tohoto umělce organizovanou Českým centrem Berlín.

Práce Jaromíra 99 (komiksy Alois Nebel a Zátopek, koncert kapely Priessnitz), byly v Českém centru Berlín prezentovány v minulosti několikrát, ale tentokrát se jedná o vůbec první samostatnou výstavu. Umělec patří k nejvýraznějším osobnostem v oblasti českého komiksu. Byl zastoupen na mezinárodní výstavě v berlínské galerii neurotitan. Samostatná výstava v galerii Českého centra Berlín, která se soustřeďuje na aktuální pozice českého umění, je tedy logickým pokračováním řady úspěšných prezentací a výstav v Německu.

TOMÁŠ SACHER, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA BERLÍN:

„Nápad realizovat samostatnou výstavu se zrodil po velké přehlídce Jaromírovych prací v Brně, umělec nás spojil s kurátorem Miroslavem Houškou, který připravil koncept na site-specific výstavu v galerii Českého centra. Jaromír si našel fanoušky i v Německu, vydal už tří grafické novely: Alois Nebel, Zátopek, Das Schloss podle Franze Kafky, s Kafka Bandem vystupuje po Německu, v Berlíně bude kapela po druhé hrát v sobotu, 8.7. v Literarisches Colloqium.“

Díla zastoupená na výstavě jsou vytvořena metodou prořezávaného papíru (papercut). Tato tvorba rehabilituje zapomenuté techniky charakteristické v minulosti například pro jarmareční tisky nebo vyřezávání portrétních siluet. Jejich propojením s komiksovými postupy tak nalézá nový výtvarný jazyk a systém výtvarných prostředků, charakteristický pro bohatý svět Jaromírovy imaginace. Jedná se o velmi originální přístup, který jistě ocení i berlínské publikum. Letní výstava částečně navazuje na poslední prezentaci Jaromírovy tvorby, která se v prostorách Českého centra Berlín uskutečnila před čtyřmi lety.

KDO JE JAROMÍR 99?  

Jaromír Švejdík používající pseudonym Jaromír 99 pracoval na trilogii komiksu Alois Nebel
a u stejnojmenného filmu působil jako spoluautor scénáře, výtvarník a tvůrce písní (Půlnoční). Vytvořil storyboardy pro filmy Samotáři, Děti Duny či Grandhotel a s americkým scénáristou Davidem Zanem Mairowitzem do komiksu adaptoval i slavný Zámek Franze Kafky. Založil literárně-hudební projekt Kafka Band. V letech 2004-2009 vycházely Švejdíkovy komiksové stripy Na trati v časopisech Reflex a Respekt. Ilustroval též nový román Olgy Tokarczuk Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých a knihu pro děti Tři maminky a tatínek. Zatim posledním komiksem je příběh Zátopek -…když nemůžeš, tak přidej!, který napsal Jan Novák.

www.czechcentres.cz

 


 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;
komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: