Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

6. ročník Czech Showcase na Edinburgh Festival Fringe

Tisková zpráva – Česká centra, ústředí, 11. 7. 2017

 

 

4. 8. - 28. 8. 2017
Edinburgh Festival Fringe, Velká Británie 

 

Na letošním jubilejním 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe se vedle desítek zvučných jmen současného světového divadla a tance představí i pět českých souborů, a to již po šesté pod hlavičkou Czech Showcase. Na své úspěchy z předchozích ročníků přijedou navázat Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka, zatímco pro 420PEOPLE se jedná o vůbec první výjezd do skotské metropole. Přehlídka Czech Showcase, kterou iniciovalo České centrum Londýn, se koná ve spolupráci s řadou českých i britských partnerů a za podpory Ministerstva kultury ČR a Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Letos ji navíc doprovází celá sezóna českých uměleckých projektů, kterou ve Skotsku londýnské České centrum pořádá od července do listopadu 2017. 


Czech Showcase 2017 

České centrum Londýn podporuje české scénické umění na Edinburgh Festival Fringe již od roku 2008. Za tu dobu si přehlídka Czech Showcase díky kvalitě pečlivě vybraných představení vybudovala vynikající pověst mezi laickou i odbornou veřejností sledující současný tanec a pohybové divadlo. Svědčí o tom i řada cen udělených českým souborům a následná pozvání do celého světa. Tento rok Czech Showcase představí silnou sestavu pěti souborů, které v rámci programu nabídnou šest představení.

Spitfire Company se po čtyřech letech vrací s inscenací One Step Before the Fall, která učarovala divákům na Fringe v roce 2013, a zároveň v britské premiéře uvede sólové představení Vypravěč. Cirk La Putyka přiveze v britské premiéře magickou inscenaci Batacchio. Lenka Vagnerová & Company, v minulosti na Fringe již několikrát oceněná, přijíždí zpět s Gossip, vzrušující kombinací tance, fyzického divadla i loutek. Soubor DOT504 na své předchozí úspěchy na Fringe naváže s temně krásnou choreografií You Are Not the One Who Shall Live Long. 420PEOPLE si pro svou první účast na Fringe vybrali dynamické taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

Václav Kuneš, umělecký ředitel 420PEOPLE: 

„Wind-up jsme odehráli již v mnoha zemích; od Německa přes Itálii či Finska až po Mexiko. Máme toto představení takříkajíc pod kůží. Ale tím, jak je Fringe specifická a jaká je tam atmosféra, se samozřejmě těšíme o to víc. Bude se jednat o novou zkušenost a i super začátek další sezony."

Novinkou letošní Czech Showcase je také fakt, že všechna česká představení probíhají na jednom místě - ZOO Venues. Jedná se v rámci Fringe o známý prostor zaměřený na tanec a pohybové divadlo.

Martina Pecková Černá, vedoucí Odd. mezinárodní spolupráce IDU:  

„I letos Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s dalšími českými i zahraničními partnery připravuje v rámci propagace českého divadla do zahraničí prezentaci českých umělců na dvou nejprestižnějších divadelních festivalech v Avignonu a Edinburghu. Festival v Edinburghu patří bezesporu k největším událostem v Evropě a pro řadu českých divadelníků již v minulosti posloužil jako odrazový můstek pro mezinárodní spolupráci a kariéru. Jsme přesvědčeni, že na této platformě máme co nabídnout a že díky synergii všech zúčastněných bude i letošní showcase českého divadla a tance úspěšný.“ 

Česká sezóna ve Skotsku   

Letošní ročník Czech Showcase je zajímavý i díky dalším českým projektům, které se během léta a podzimu ve Skotsku představí ve formátu tzv. České sezóny: cestující automat na verše Poesiomat, jazzové trio Fragile Bliss na festivalu Edinburgh Jazz and Blues Festival, zmíněných šest tanečních představení během Fringe a fotografické výstavy Markéty Othové, Aleksandry Vajd a Radka Brousila v Glasgow. Vrcholem sezóny bude uvedení dvou českých uměleckých instalací kombinujících světlo, zvuk a architekturu na prestižním festivalu Sonica. Tomáš Dvořák a Dan Gregor zde obnoví svou pozoruhodnou místně specifickou hudební instalaci Archifon, která bude na několik dní umístěna v kostele v centru Glasgow. Na Sonice se také ve skotské premiéře představí český projekt Makula, zabývající se vztahem mezi obrazem, zvukem a divákem. Jejich Hidden Towers, představující surrealistické vize kybernetické budoucnosti, budou moci skotští diváci zažít v místním planetáriu.

Tereza Porybná, Ředitelka Českého centra Londýn:

„Díky pravidelným cestám na Fringe jsme postupně začali objevovat bohatou současnou skotskou kulturní scénu a její skutečný zájem o mezinárodní spolupráci v mnoha oborech. Právě díky skvělým skotským kolegům je pro nás možnost pořádat akce ve Skotsku prostě radost…  A samozřejmě jsme se, jako tolik jiných, také zamilovali do kouzelné místní krajiny a skotského přízvuku. Věřím, že po letošní sezóně se ještě mnohé příležitosti k dlouhodobé spolupráci otevřou.“

 

CZECH SHOWCASE 2017: Představení a data

ZOO Southside, 117 Nicolson St, Edinburgh EH8 9ER 
4. – 27. srpna 2017
zoovenues.co.uk | 0131 662 6892

Lenka Vagnerová & Company: Gossip 
Vzrušující kombinace tanečního, fyzického a loutkového divadla  pracující s tématem pomluv, drbů, planých řečí, dezinformací či fám.
4. – 8., 10. – 15. srpna | 20:30


Cirk La Putyka: Batacchio
Okouzlující novocirkusová inscenace plná magických triků, akrobacie a humoru. Cirk La Putyka zve do dob starých kočovných show, které volně spojovaly cirkusová čísla, divadelní a hudební scénky a zázraky tehdejších nových technologií. 
4. – 12. srpna | 18:30


Spitfire Company: One Step Before the Fall
Vyčerpávající bitva tanečnice Markéty Vacovské a éterický vokál a zničující zvuk kytary zpěvačky Lenky Dusilové v představení věnovanému Muhammadu Alimu a všem bojovníkům kolem nás.
16. – 17., 20. – 22., 24. srpna | 17:00


Spitfire Company: Vypravěč
Francouzská performerka Cecile Da Costa tančí, zpívá a podstupuje extrémní fyzickou zátěž, aby mohla vyprávět svůj intimní příběh.
14., 15., 18., 19., 23., 25. – 27. srpna | 17:00

DOT504: You Are Not the One Who Shall Live Long
Politická a sociální kritika společnosti i posedlosti po uspokojování vlastních potřeb, ať už jde o lásku, sex nebo peníze.
13. – 19. srpna | 13:20 


420PEOPLE: Wind-Up
Dynamické vystoupení plné živelného proudu energie, tance a originální hudby.
10. – 19. srpna | 15:20  

 

ČESKÁ SEZÓNA VE SKOTSKU: Ostatní akce 

LITERATURA

Poesiomat
Jasně žlutý Poesiomat, automat na verše 30 evropských básníků, se objeví na několika veřejných místech v Edinburghu během šestiměsíčního turné po Skotsku.
Duben – říjen 2017 | Na různých místech ve Skotsku.

HUDBA

Fragile Bliss na Edinburgh Jazz & Blues Festival
Vystoupení skvělého českého tria Malina-Liška-Nejtek nabídne kombinaci banja, klavíru a kontrabasu a repertoár na pomezí jazzu, bluegrassu i soudobé klasické a lidové hudby.
20. července 2017 | 20: 00 | Traverse Theatre, Edinburgh

Robert Balzar Trio: One Day
Talentovaný skladatel a basový virtuóz Robert Balzar zahraje za doprovodu klavíristy Jiřího Levička a bubeníka Kamila Slezáka.
12. října 2017 | The Jazz Bar Edinburgh  // 13. října 2017 | Swing, Glasgow

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Markéta Othová & Aleksandra Vajd
Výstava Markéty Othové a Aleksandry Vajd je nejen jejich první společnou expozicí ve Velké Británii, ale i jejich první společnou expozicí vůbec. Klade si za cíl ukázat aktuální práci významných představitelek středoevropské a východoevropské fotografie a zároveň poukázat na obecnější kvality fotografického média. 

Radek Brousil
Fotograf Radek Brousil vytváří pro Glasgow nový site-specific projekt inspirovaný místními botanickými zahradami a květinářským průmyslem, který exportuje květiny z Afriky do Evropy. Projekt navazuje na jeho úspěšnou výstavu Černá a bíla ve fotografii. I tentokrát bude spojujícím tématem nerovnost mezi fotografovaným a fotografujícím. Výstava sestává ze série fotografií, videí a textu vypracovaného skotským kurátorem.

8. září – 5. listopadu 2017 | 16 Nicholson Street, Glasgow

SOUND ART A SVĚTELNÝ DESIGN

Bienále Sonica se řadí mezi jednu z mála pravidelných mezinárodních událostí věnovaných umění zvukového a světelného designu. Tento rok také značí premiéru českých umělců na tomto festivalu, a to rovnou v podobě dvou projektů – interaktivního Archifonu a velkolepých Hidden Towers.
Tomáš Dvořák, Dan Gregor – Archifon
Macula – Hidden Towers

obojí 26. října – 5. listopadu 2017 | Sonica Festival Glasgow 

 

Další informace a sociálně sítě

www.czechcentre.org.uk
https://www.facebook.com/londonczechcentre/
https://twitter.com/CzechCentreLnd
https://www.youtube.com/user/CzechCentre
#czechshowcase
#CzechSeasonScotland

www.czechcentres

 


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

6. ročník Czech Showcase na Edinburgh Festival Fringe  

4. 8. - 28. 8. 2017, Edinburgh Festival Fringe, Velká Británie 

 

Tisková zpráva – Česká centra, ústředí, 11. 7. 2017

Na letošním jubilejním 70. ročníku Edinburgh Festival Fringe se vedle desítek zvučných jmen současného světového divadla a tance představí i pět českých souborů, a to již po šesté pod hlavičkou Czech Showcase. Na své úspěchy z předchozích ročníků přijedou navázat Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company a Cirk La Putyka, zatímco pro 420PEOPLE se jedná o vůbec první výjezd do skotské metropole. Přehlídka Czech Showcase, kterou iniciovalo České centrum Londýn, se koná ve spolupráci s řadou českých i britských partnerů a za podpory Ministerstva kultury ČR a Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Letos ji navíc doprovází celá sezóna českých uměleckých projektů, kterou ve Skotsku londýnské České centrum pořádá od července do listopadu 2017.  

 

Czech Showcase 2017 

České centrum Londýn podporuje české scénické umění na Edinburgh Festival Fringe již od roku 2008. Za tu dobu si přehlídka Czech Showcase díky kvalitě pečlivě vybraných představení vybudovala vynikající pověst mezi laickou i odbornou veřejností sledující současný tanec a pohybové divadlo. Svědčí o tom i řada cen udělených českým souborům a následná pozvání do celého světa. Tento rok Czech Showcase představí silnou sestavu pěti souborů, které v rámci programu nabídnou šest představení.

Spitfire Company se po čtyřech letech vrací s inscenací One Step Before the Fall, která učarovala divákům na Fringe v roce 2013, a zároveň v britské premiéře uvede sólové představení Vypravěč. Cirk La Putyka přiveze v britské premiéře magickou inscenaci Batacchio. Lenka Vagnerová & Company, v minulosti na Fringe již několikrát oceněná, přijíždí zpět s Gossip, vzrušující kombinací tance, fyzického divadla i loutek. Soubor DOT504 na své předchozí úspěchy na Fringe naváže s temně krásnou choreografií You Are Not the One Who Shall Live Long. 420PEOPLE si pro svou první účast na Fringe vybrali dynamické taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

 

Václav Kuneš, umělecký ředitel 420PEOPLE: 

„Wind-up jsme odehráli již v mnoha zemích; od Německa přes Itálii či Finska až po Mexiko. Máme toto představení takříkajíc pod kůží. Ale tím, jak je Fringe specifická a jaká je tam atmosféra, se samozřejmě těšíme o to víc. Bude se jednat o novou zkušenost a i super začátek další sezony."

Novinkou letošní Czech Showcase je také fakt, že všechna česká představení probíhají na jednom místě - ZOO Venues. Jedná se v rámci Fringe o známý prostor zaměřený na tanec a pohybové divadlo.

 

Martina Pecková Černá, vedoucí Odd. mezinárodní spolupráce IDU:  

„I letos Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s dalšími českými i zahraničními partnery připravuje v rámci propagace českého divadla do zahraničí prezentaci českých umělců na dvou nejprestižnějších divadelních festivalech v Avignonu a Edinburghu. Festival v Edinburghu patří bezesporu k největším událostem v Evropě a pro řadu českých divadelníků již v minulosti posloužil jako odrazový můstek pro mezinárodní spolupráci a kariéru. Jsme přesvědčeni, že na této platformě máme co nabídnout a že díky synergii všech zúčastněných bude i letošní showcase českého divadla

a tance úspěšný.“

 

 

Česká sezóna ve Skotsku   

Letošní ročník Czech Showcase je zajímavý i díky dalším českým projektům, které se během léta a podzimu ve Skotsku představí ve formátu tzv. České sezóny: cestující automat na verše Poesiomat, jazzové trio Fragile Bliss na festivalu Edinburgh Jazz and Blues Festival, zmíněných šest tanečních představení během Fringe a fotografické výstavy Markéty Othové, Aleksandry Vajd a Radka Brousila v Glasgow. Vrcholem sezóny bude uvedení dvou českých uměleckých instalací kombinujících světlo, zvuk a architekturu na prestižním festivalu Sonica. Tomáš Dvořák a Dan Gregor zde obnoví svou pozoruhodnou místně specifickou hudební instalaci Archifon, která bude na několik dní umístěna v kostele v centru Glasgow. Na Sonice se také ve skotské premiéře představí český projekt Makula, zabývající se vztahem mezi obrazem, zvukem a divákem. Jejich Hidden Towers, představující surrealistické vize kybernetické budoucnosti, budou moci skotští diváci zažít v místním planetáriu.

 

Tereza Porybná, Ředitelka Českého centra Londýn:

Díky pravidelným cestám na Fringe jsme postupně začali objevovat bohatou současnou skotskou kulturní scénu a její skutečný zájem o mezinárodní spolupráci v mnoha oborech. Právě díky skvělým skotským kolegům je pro nás možnost pořádat akce ve Skotsku prostě radost…  A samozřejmě jsme se, jako tolik jiných, také zamilovali do kouzelné místní krajiny a skotského přízvuku. Věřím, že po letošní sezóně se ještě mnohé příležitosti k dlouhodobé spolupráci otevřou.“

 

 

 

 

 

 

CZECH SHOWCASE 2017: Představení a data

 

ZOO Southside, 117 Nicolson St, Edinburgh EH8 9ER 

4. – 27. srpna 2017
zoovenues.co.uk | 0131 662 6892

 

 

Lenka Vagnerová & Company: Gossip

 

 

Vzrušující kombinace tanečního, fyzického a loutkového divadla  pracující s tématem pomluv, drbů, planých řečí, dezinformací či fám. 

4. – 8., 10. – 15. srpna | 20:30

 

Cirk La Putyka: Batacchio

 

 

 

Okouzlující novocirkusová inscenace plná magických triků, akrobacie a humoru. Cirk La Putyka zve do dob starých kočovných show, které volně spojovaly cirkusová čísla, divadelní
a hudební scénky a zázraky tehdejších nových technologií.
 

4. – 12. srpna | 18:30

 

 

Spitfire Company: One Step Before the Fall

 

 

 

Vyčerpávající bitva tanečnice Markéty Vacovské a éterický vokál a zničující zvuk kytary zpěvačky Lenky Dusilové v představení věnovanému Muhammadu Alimu a všem bojovníkům kolem nás.

16. – 17., 20. – 22., 24. srpna | 17:00

 

 

Spitfire Company: Vypravěč

 

 

 

Francouzská performerka Cecile Da Costa tančí, zpívá a podstupuje extrémní fyzickou zátěž, aby mohla vyprávět svůj intimní příběh.

14., 15., 18., 19., 23., 25. – 27. srpna | 17:00 

 

DOT504: You Are Not the One Who Shall Live Long

 

 

 

Politická a sociální kritika společnosti i posedlosti po uspokojování vlastních potřeb, ať už jde o lásku, sex nebo peníze.

13. – 19. srpna | 13:20 

 

 

420PEOPLE: Wind-Up

 

 

 

Dynamické vystoupení plné živelného proudu energie, tance a originální hudby.

10. – 19. srpna | 15:20  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ČESKÁ SEZÓNA VE SKOTSKU: Ostatní akce

 

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA

 

Poesiomat  

Jasně žlutý Poesiomat, automat na verše 30 evropských básníků, se objeví na několika veřejných místech v Edinburghu během šestiměsíčního turné po Skotsku.

Duben - říjen 2017 | Na různých místech ve Skotsku.

 

 

HUDBA

 

Fragile Bliss na Edinburgh Jazz & Blues Festival 

Vystoupení skvělého českého tria Malina-Liška-Nejtek nabídne kombinaci banja, klavíru a kontrabasu a repertoár na pomezí jazzu, bluegrassu i soudobé klasické a lidové hudby.

20. července 2017 | 20: 00 | Traverse Theatre, Edinburgh

 

Robert Balzar Trio: One Day  

Talentovaný skladatel a basový virtuóz Robert Balzar zahraje za doprovodu klavíristy Jiřího Levička a bubeníka Kamila Slezáka.

12. října 2017 | The Jazz Bar Edinburgh  // 13. října 2017 | Swing, Glasgow

 

 

VÝTVARNÉ UMĚNÍ 

 

Markéta Othová & Aleksandra Vajd 

Výstava Markéty Othové a Aleksandry Vajd je nejen jejich první společnou expozicí ve Velké Británii, ale i jejich první společnou expozicí vůbec. Klade si za cíl ukázat aktuální práci významných představitelek středoevropské a východoevropské fotografie a zároveň poukázat na obecnější kvality fotografického média.

 

Radek Brousil

Fotograf Radek Brousil vytváří pro Glasgow nový site-specific projekt inspirovaný místními botanickými zahradami a květinářským průmyslem, který exportuje květiny z Afriky do Evropy. Projekt navazuje na jeho úspěšnou výstavu Černá a bíla ve fotografii. I tentokrát bude spojujícím tématem nerovnost mezi fotografovaným a fotografujícím. Výstava sestává ze série fotografií, videí a textu vypracovaného skotským kurátorem.

8. září – 5. listopadu 2017 | 16 Nicholson Street, Glasgow 

 

 

SOUND ART A SVĚTELNÝ DESIGN

Bienále Sonica se řadí mezi jednu z mála pravidelných mezinárodních událostí věnovaných umění zvukového a světelného designu. Tento rok také značí premiéru českých umělců na tomto festivalu,
a to rovnou v podobě dvou projektů – interaktivního Archifonu a velkolepých Hidden Towers.

Tomáš Dvořák, Dan Gregor – Archifon

Macula – Hidden Towers

obojí 26. října – 5. listopadu 2017 | Sonica Festival Glasgow

 

 

 

 

Partneři Czech Showcase a České sezóny ve Skotsku: 

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: