Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Kolaps ze Strašnic zahájí mezinárodní divadelní festival v Maďarsku

Tisková zpráva – Česká centra, ústředí, 23. 8. 2017

 

1. 9. - 3. 9. 2017
Y.EAST Festival, Maďarsko 

 

Ve dnech 1. - 3. září proběhne již druhý ročník festivalu Y.EAST. Přehlídka  současného divadla a worldmusic se koná v prostoru bývalé raketové základny v Zsámbéku. Festival společně s maďarskými partnery organizuje České centrum Budapešť. Během dvou dnů se tady vystřídá Divadlo X10, Cirkus Tety, Hombres, Demižon a Circus Problem. Vedle divadelních a hudebních představení nabídne festival také filmovou projekci.

Divadelní festival Y. EAST v Maďarsku představuje tvorbu nejmladší generace divadelníků ze střední a východní Evropy. V loňském roce se pozornost organizátorů zaměřila na české tvůrce, letošní v pořadí druhý ročník je v pravém slova smyslu visegrádský. Na pozvání Českého centra Budapešť přijíždí hned pět  českých souborů. 

Lucie Orbók, ředitelka Českého centra Budapešť:

 „V Maďarsku de facto chyběl mezinárodní divadelní festival věnovaný nezávislé scéně a tvorbě ze zemí střední a východní Evropy. Po loňském úspěchu jsme se rozhodli pokračovat a letos se přehlídky zúčastní celkem 11 souborů z 5 zemí.“

Ředitelka Českého centra Budapešť stála u zrodu divadelní přehlídky a současně je iniciátorkou. Sama uvádí, že k založení Y.EASTu byla vedena dvěma aspekty. Jednak silným vztahem k prostoru bývalé raketové základny, což je unikátní místo o rozloze 14 hektarů, které je tak trochu mementem bývalého režimu a chráněnou krajinnou oblastí zároveň a které slouží kultuře už více než 20 let, a dále pak potřebou vytvořit platformu, v rámci které by se mohly setkávat zahraniční soubory z oblasti nezávislého divadla.

V maďarských divadelních kruzích je totiž mezinárodní spolupráce stále ještě okrajové téma 
a založení festivalu v tomto uzavřeném, tvůrčím prostředí považovala Lucie Orbók za nejlepší možný krok tuto situaci změnit a přinést do Maďarska trochu více zahraničních hostů. Cílem do budoucna je zvýšit počet koprodukčních projektů i počet zemí, které se festivalu zúčastní.    

CO A KDO NA Y.EAST?

Strašnické Divadlo X 10 přiveze inscenaci Kolaps. Příběh o konci světa režírovala kmenová režisérka souboru Ewa Zembok. Cirkus Tety představí svoji nejnovější inscenaci Hrdinky, kterou opět režíroval Radim Vizváry a jejíž premiéra se chystá v rámci festivalu Letní Letná. Chillout zónu s workshopy připravuje pražský soubor Hombres.  Kromě divadla slibuje festival také bohatý hudební program. Ze Strážnice přijede soubor Demižon, jehož členové budou vyučovat návštěvníky tradiční jihomoravské tance. Sobotní večer pak bude patřit české kapele Circus Problem.

Na festivalu Y.EAST se také představí dva visegrádské projekty.  Prvním z nich bude scénické čtení hry polské autorky Marie Wojtyszko Stolen language. Drama, napsané přímo pro Divadlo X10, se zabývá tématem jazykové manipulace a reflektuje dění v zemích Střední Evropy. Druhým visegrádským projektem je Cena Ferdinanda Vaňka, dramatická soutěž na téma politické hry, pořádaná časopisem Svět a Divadlo.

Vedle divadla a hudby nabídne festival i bohatý doprovodný program. V letním kině proběhne promítání  Menzelova filmu Postřižiny, na střeše jednoho z hangárů bude mobilní hvězdárna. 
Ne náhodou je mottem festivalu Y.EAST  slogan „blíže ke hvězdám.“

www.czechcentres.cz

www.yeast.hu

 


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: