Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

V Tel Avivu „letí“ český film

Tisková zpráva – Česká centra, ústředí, 24. 8. 2017

 

 

České centrum Tel Aviv otevřelo téma „Karel Zeman“. Představení tvorby v rámci výstavy začátkem srpna na jeruzalémském Mezinárodním festivalu loutkového divadla a následné projekce restaurovaného filmu Baron Prášil probíhají v cinematékách  napříč Izraelem až do konce měsíce. Současně začíná další, tentokrát již osmý ročník putovního festivalu Czech Film Week. Diváci budou moci zhlédnout české filmy od 21. 8. do 5. 9. 2017. Přehlídku české tvorby letos ozvláštní výstava fotografií Pavlíny Schultz.

Léto Karla Zemana. Tak lze nazvat sérii událostí, které vévodily letošnímu Mezinárodnímu festivalu loutkového divadla v Jeruzalémě (6. 8. – 10. 8. 2017). Ten zavedl návštěvníky do fantastického světa animace českého „Melièse“. Mnozí se tak seznámili se zákulisím filmových efektů v dobách před počítači či Photoshopem. Na vlastní kůži si vyzkoušeli různé triky, například focení v měsíční krajině na okřídleném koni. V rámci doprovodného projektu uvedlo České centrum Tel Aviv v Jeruzalémské Cinematéce speciální projekci restaurovaného filmu Baron Prášil. Tento film nadále putuje po Izraeli v rámci srpnové přehlídky českého filmu Czech Film Week – a na cestách zůstává až do konce srpna.

LUKÁŠ PŘIBYL, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA TEL AVIV:

„České centrum Tel Aviv dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním festivalem loutkového divadla v Jeruzalémě, který si v letošním roce připomněl dílo Karla Zemana a jeho fantastický svět animace. Ten inspiroval filmaře jako je Steven Spielberg, Tim Burton nebo Terry Gilliam. Společně s Muzeem Karla Zemana jsme v rámci festivalu připravili výstavu fotografií ze Zemanových filmů a interaktivní zemanovský trik.“

Czech Film Week (21.8. - 5. 9. 2017)

České centrum Tel Aviv pravidelně představuje izraelskému publiku práce mladých talentovaných režisérů a producentů. V letošním roce uvádí tři tituly od filmového producenta Jana Macoly, který bude rovněž festivalovým hostem. Festival zahájí film Nikdy nejsme sami. Jedná se o temnější drama s prvky černého humoru z dílny režiséra Petra Václava, které se stalo senzací na letošním Berlinale. Promítat se bude rovněž další Václavův film Cesta ven. Třetím filmem je dokument Takový normální autistický film, který vrací víru v lidskost a zároveň rozvolní hranice vnímání "co je normální". Film je citlivým pohledem do světa autistických dětí, který s laskavým humorem zachytil režisér Míra Janek a zaslouženě získal cenu České filmové akademie za nejlepší dokumentární film.

V pořadí osmý ročník přehlídky českého filmu tedy uvede osm filmů (6 hraných, 2 dokumentární) v pěti izraelských městech (Jeruzalém, Tel Aviv, Haifa, Herzliya, Holon).

Be Our Guest (21.8. - 31. 10. 2017) 

U příležitosti přehlídky současného filmu Czech Film Week probíhají další ukázky časosběrné série fotoportrétů - tentokrát filmových hostů - během jejich návštěvy v Izraeli. Výstava nese název Be Our Guest IV. a jedná se o dlouhodobý projekt fotografky Pavlíny Schultz s cílem vytvořit fotoarchiv osobností, které ve spolupráci s Českým centrem Tel Aviv v Izraeli prezentovaly českou kulturu. Ve filmové části se představí herečky Jenovéfa Boková, Lucie Žáčková či Zuzana Mauréry, režisér Jan Hřebejk a Slávek Horák, producent Tomáš Vach, umělecký ředitel Mezinárodního festivalu Karlovy Vary Karel Och, kurátorka Tereza Stejskalová či team dokumentaristů Post Bellum

 

Odkazy:

Fotografie z akcí ČC Tel Aviv / autorka: Pavlina Schultz

https://www.dropbox.com/sh/xu2v8t41sw1hbyv/AADhpPxaY2H96wkXGGwsiJG7a?dl=0

Czech Film Week / filmová distribuce

https://www.dropbox.com/sh/lw7brgmljaltd0v/AAAjA6COkmtiAytMeCmXgfOna?dl=0

 

 


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: