Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česko na Manhattanu

Tisková zpráva – Česká centra, ústředí, 30. 8. 2017

 

 

Newyorské babí léto zazáří na českou notu přímo v centru kulturního dění na Manhattanu - v Lincoln Center. Walter Reade Theater uvede sérii trezorových filmů Československé nové vlny v projektu The Power of the Powerless (Moc bezmocných), a připomene tak divákům nejen mistrovská díla Vojtěcha Jasného, Juraje Herze, Karla Kachyni, Jiřího Menzela a Miloše Formana, ale také významné datum. 28. září, Den Václava Havla  v New Yorku. Organizátorem filmové přehlídky je České centrum New York.

Provokativní, vtipné, temné a vzdorovité skvosty zlatého fondu světové kinematografie jsou svědectvím síly a neochvějnosti disidentského umění, které nachází i dnes své diváky, a to i na Manhattanu. České centrum, které je v newyorském kontextu vnímáno jako místo pulzující kulturou, tak i v létě 2017 dostojí své pověsti zajímavého kulturního spotu, který, jak vyzývá slavný průvodce 111 míst, by žádný Newyorčan neměl minout. Cyklus projekcí s názvem Pět zakázaných filmů československé nové vlny proběhne ve Walter Reade Theater v Lincoln Center od 21. – 24. 9. 2017. Američané tedy mohou zhlédnout kultovní film Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného nebo snímek Juraje Herze Spalovač mrtvol. V nabídce nebudou chybět další díla české kinematografie Ucho (rež. Karel Kachyňa), Hoří má panenko (rež. Miloš Forman), Skřivánci na niti (rež. Jiří Menzel).

Promítalo se i na střeše

Léto na Manhattanu proběhlo v Českém centru New York ve znamení sérií cinékoncertů - projekcí němých filmů doprovozených živou hudbou. Program, který má svou tradici, lákal náročné newyorské diváky svou kvalitou a atmosférou. Odehrával se totiž na střešní terase České národní budovy pod širým nebem s překrásným panoramatem Manhattanu. Mistrovské filmy Hitchcocka, Murnaua a Brown s českou herečkou Anny Ondrak, doprovázejí dnes již neméně slavné legendy newyorské hudební scény Shariq Tucker, Anthony Miller, Chelton Grey, Michael Krásný, Ondřej Pivec a Karel Růžička.

Červencovým projekcím předcházel dramaturgický úvod Vita Andriaensense, filmového historika Columbijské univerzity.

Nejen český film

České Centrum New York uvádí výstavu ANTIDIMENSION pražské skupiny SpermOnTheClothes (SOTC) jako další díl za série the New Bohemia. Jedná se o součást projektu the Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub v Českém centru New York, vytvořeném za účelem podpory mladých začínajících umělců, kteří jsou inspirování nebo ovlivněni českou kulturou.

Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra New York:

„Léto odstartovalo České centrum New York projektem New Bohemia a dalo tak šanci dalším mladým umělcům do 30 let představit svoji práci v rámci širšího projektu Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub v galerii Českého centra na Manhattanu. V té galerii, kterou vybrali New York Times, jako jednu z mála, která se nebojí prezentovat experimentální umění v tak tradiční části města jakou je Upper East Side.

Tuto výstavu (a krátký film Cold War Christmas americké naděje Emmy Penaz Eisner ze San Francisca) vybrala odborná porota vedená Charlotou Kotíkovou. Projekt byl uveden ve spolupráci s New York Foundation for Arts (NYFA), která poskytla začínajícím umělcům fundovaný vhled do profesionálního světa výtvarného umění na Manhattanu.

 


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Z toho více než 197 událostí spadá do kategorie SCÉNICKÁ UMĚNÍ. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 


Tisková zpráva ke stažení zde:

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: