Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Český komiks ve světě

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 17. 10. 2017

 

 

Programovým spektrem zahraničních českých center doslova proudí komiksové příběhy. V první polovině roku proběhly úspěšné prezentace převážně současné české komiksové tvorby v Polsku, Švédsku a Rusku, ve druhém pololetí se téma komiks dostalo díky českým centrům v zahraničí také do Bratislavy, Vídně, Bruselu a do Tokia.

 

ČESKÝ KOMIKS V TOKIU (29. 9. 2017 - 28. 1. 2018)
Výstava „100 let českého komiksu“ představuje japonské veřejnosti český komiks v jeho různorodosti a uvádí jeho nejvýznamnější autory a díla. Návštěvníkům nabízí průřez českou komiksovou scénou 20. a 21. století. Tematické okruhy zahrnují například prvorepublikový komiks Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru až k příběhům Rychlých šípů nebo období komunistického režimu s akcentem na autora Káju Saudka. Zohledněny jsou oborové přesahy mezi komiksem a divadlem, filmem či videohrami nebo ohlasy Japonska v české komiksové tvorbě. 14. října 2017 proběhne v rámci výstavy přednáška o historii českého komiksu Pavla Kořínka z Centra pro studia komiksu Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

EVA TAKAMINE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA TOKIO:
„Chceme připoutat pozornost Japonců na soudobou českou komiksovou tvorbu v celé její rozmanitosti. Přehlídka je nyní  v Tokiu k vidění až do konce ledna 2018, třikrát se ale kompletně promění tak, aby ve čtyřech epizodách představila na dvě stovky českých komiksových příběhů, sešitů i knih, a dva tucty originálů od Pavla Čecha, Lucie Lomové, Karla Jerieho a Nikkarina.“

 

ČESKÝ STÁNEK V BRUSELU
Již potřetí se České centrum Brusel zapojilo do místního komiksového festivalu neboli Fête de la BD, jehož osmý ročník proběhl v září. Českým komiksům a knížkám pro děti se zde dostalo zasloužené pozornosti. Součástí české prezentace byl také workshop a setkání s jednou z nejznámějších autorek českého komiksu, Lucií Lomovou a jejími hrdiny Ančou a Pepíkem, a také přednáška představitelky mladé generace komiksových kreslířek Štepánky Jislové na téma Gender a komiks, která zaujala desítky posluchačů.

 JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:
„České centrum Brusel letos opět pátralo po té nejlepší nové tvorbě českých autorů, kteří publikují nejen u nás, ale jsou překládáni i do zahraničí, a tak jsme rádi, že jsme letos mohli na stánku nabídnout nejen knihy v češtině, ale i francouzské překlady. Novinkou letošního programu bylo rozšíření prostor festivalu i na palác BOZAR.“ 

 

OD JARA DO PODZIMU
České komiksy byly od května letošního roku k vidění na několika mezinárodních festivalech. Polská veřejnost měla šanci seznámit se s oblíbeným dětským hrdinou Ferdou Mravencem i další tvorbou výtvarníka a spisovatele Ondřeje Sekory. V Moskvě se festivalu KomMissia 2017 zúčastnil český historik Pavel Kosatík s komiksy vztahujícími se ke klíčovým momentům československých dějin nebo autorka Lucie Lomová. Tvorba českých komiksových autorů byla vidět také na největší švédské přehlídce, kterou na jaře letošního roku pořádala komiksová knihovna Serieteket. Další úspěšné prezentace proběhly koncem léta a začátkem podzimu také v Bratislavě a ve Vídni. Výstava ‚Ještě jsme ve válce‘ byla založená na stejnojmenné komiksové knize. Třináct předních českých a slovenských umělců zapsali a vykreslili příběhy svědků, skutečných lidí. Vznikl tak soubor strhujících příběhů z válečné fronty, koncentračních táborů nebo komunistického vězení. Na realizaci výstavy konané v Českém centru Vídeň se podílel Ústav pro studium totalitních režimů.

 


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Z toho 230 událostí spadá do kategorie LITERATURA. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: