Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

„ČESKOSLOVENSKÉ“ ZNAČKY V RUMUNSKU

Tisková zpráva, České centrum Bukurešť, 19. 10. 2017Výstava Made in CZ / Found in RO představí předměty určené ke každodennímu použití, které byly vyrobeny v bývalém Českoslovenku a dovezeny do Rumunska převážně mezi lety 1950 – 2000. V galerii bukurešťského Národního divadla bude zastoupeno více než 100 dobových exponátů. Od 29. 10. 2017 do 15. 12. 2017 mohou rumunští návštěvníci „vzpomínat“ na textilie z Moravolenu nebo židle Toner z Moravské Třebové. Hlavním organizátorem výstavy je České centrum Bukurešť.

Společným jmenovatelem ojedinělé výstavy je produktový design, tedy disciplína znovu objevovaná. Zaměřuje se především na produkty navrhované českým designérem Stanislavem Lachmanem přezdívaným Lada českého designu. Lachman je autorem návrhů zhruba 1200 výrobků, které ovlivnily život několika generací například elektrický vysoušeč vlasů EM 521. Tato ojedinělá přehlídka  představuje z velké části produkty dovážené mezi lety 1950 – 2000 z bývalého Československa do Rumunska,  zastoupeny jsou však i produkty z 20. a 30. let minulého století a několik ukázek pochází z 90. let.  Výstava celkově přiblíží více než 120 dobových výrobků z portfolia známých značek: pracovní nástroje Narex, topná tělesa Rukov Rumburk, Meopta, židle Toner z Moravské Třebové, repelent Alpa, textilie z šumperského Moravolenu, anebo více známější produkty jako Supraphon, kolo Favorit, Becherovka, Tesla, Koh-i-noor, Eta, české sklo a nábytek.

FRANTIŠEK ZACHOVAL, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA BUKUREŠŤ
„Základem výstavy jsou objekty, které se sem dostaly ve větším množství, mají tudíž určitou kvalitu, neboť  jejich funkčnost přežila desítky let denní spotřeby. Z toho důvodu je možné na expozici nazírat jako na výstavu tradičních československých značek“.

Raritou výstavy jsou objekty z tzv. Tuzexu, plechovka od zrnkové kávy nebo plechovka od frankfurtských párků. Tuzex představoval síť prodejen zahraničního zboží ze ‚Západu‘. Poláci měli „své“ Pewexy, východní Němci Intershop a elitáři v bývalém Rumunsku nakupovali v Comturistu.

Celá expozice je nejen sondou do obchodních vztahů mezi oběma zeměmi, ale je také barometrem oblíbenosti československých produktů v tradičním východním odbytišti. Zahájení výstavy je součásti recepce ke státnímu svátku České republiky 28. října 2017. Vernisáž uvede ředitel bukurešťského Národního divadla a významný rumunský  disident Ion Caramitru.

  


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,8 mil. návštěvníků. Z toho bezmála 70 událostí spadá do kategorie DESIGN.

Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová. Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí  dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: