Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Český automat na poezii rozezněl bruselské náměstí

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 29. 9. 2017

 

 

Při příležitosti Evropského dne jazyků, který se každoročně koná 26. září, byl na náměstí St. Catherine v Bruselu odhalen Poesiomat z dílny spolku Piána na ulici. Poesiomat každému kolemjdoucímu může po zmáčknutí tlačítka zprostředkovávat básně evropských autorů v jejich rodném jazyce, včetně češtiny, nebo v jazycích Belgie, francouzštině a vlámštině. Iniciátorem umístění Poesiomatu do bruselského veřejného prostoru bylo České centrum Brusel.

„Slyšet původní hlas 18 evropských básníků bude jedním z nejoriginálnějších zážitků, které může město nabídnout,“ věří autoři poeziomatu Ondřej Kobza a Michaela Hečková. Sami se dlouhodobě věnují oživování veřejného prostoru, v Čechách již rozmístili několik desítek pian a šachovnic. Jejich Poesiomat už stojí třeba v New Yorku nebo v Praze, teď svůj nápad představili i v evropském hlavním městě. Poesiomat je pojat jako socha vycházející z tvaru tradičních hlásných zařízení jako jsou hlásná trouba, megafon nebo starý gramofon. Je koncipován tak, aby působil jako svébytná instalace, kterou je možné umístit jak do historického centra, tak na místa modernější zástavby.

Poesiomat inaugurovala při příležitosti Evropského dne jazyků bruselská radní pro kulturu, paní Karine Lalieux. „Poezie přínáší do našich měst tolik potřebnou intimitu,“ řekla při úvodní ceremonii. Při té také vystoupila česká autorka Zuzana Fuksová, úryvky z jejíž knihy Cítím se jako Ulrike Meinhof také Poesiomat nabízí. Zuzana Fuksová zároveň vystoupila večer v hlavní bruselské knihovně Muntpunt během festivalu Transpoesie, uspořádaného sdružením kulturních institutů EUNIC.

„Město Brusel Poesiomat natrvalo převzalo a s českou poezií se tak Bruselané budou při svých procházkách setkávat již napořád. Básně můžeme pravidelně obnovovat, těšíme se tedy, že ve spolupráci s bruselskou radnicí tímto způsobem v Belgii představíme širší škálu českých i dalších evropských básníků,“ dodává ředitelka Českého centra Brusel Jitka Pánek Jurková. „Česká hravost vstoupila do bruselského veřejného prostoru a věřím, že bude dlouho těšit nás i místní.“

 


Ředitelka Českého centra Brusel Jitka Pánek Jurková u Poesiomatu, Autor: Kateřina Hončová

 


ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Z toho více než 230  událostí spadá do kategorie LITERATURAOd dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: