Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

FILMOVÝ PODZIM V ČESKÝCH CENTRECH

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 5.10. 2017

O český film je ve světě zájem. Oblibě se těší nejen filmová klasika, ale i díla současnosti. Díky aktivitám Českých center v zahraničí se každoročně uskuteční více než 600 filmových událostí. V USA nedávno proběhla filmová projekce české klasiky ve Walter Reade Theater, na milánském filmovém festivalu sklízejí ovace filmy Karla Zemana, Jana Švankmajera či Jiřího Brdečky a v Haifě se chystá 33. ročník Mezinárodního filmového festivalu.

 

FILMOVÝ PODZIM V MILÁNĚ a JANOVĚ  (28. 9. - 8. 10. 2017)
Český filmový podzim v Itálii (Milano Film Festival) proběhne ve znamení českého nezávislého filmu a české animace, tedy tématu, jemuž se České centrum Milán věnuje dlouhodobě.  Po úspěšných prezentacích díla Karla Zemana, Jana Švankmajera, Jana Koutského, a řady dalších osobností současné i klasické české animace, se k italskému publiku dostává tvorba Jiřího Brdečky. Nabídka zahrnuje projekce  pro veřejnost, které představí to nejlepší z díla (za přítomnosti Terezy Brdečkové), český nezávislý film, ale  i masterclass pro studenty.  Vedle milánského filmového festivalu probíhá v říjnu Filmový festival v Janově. Opět se zastoupením české kinematografie.

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN:
„Český nezávislý film na Filmovém festivalu v Janově reprezentuje snímek ‚David‘ od Jana Těšitele, s nímž České centrum Milán dlouhodobě spolupracuje. V Janově se českému filmu daří. Filmy ‚Smrtelné historky‘ či ‚Pojedeme k moři‘ zde v minulosti získaly ocenění. Na milánský filmový festival se podařilo prosadit snímek ‚Girl Power‘, kde jej uvede autorská dvojice Sany a Jan Zajíček.‘

 

PO TŘIATŘICÁTÉ V HAIFĚ (5. 10. – 14. 10. 2017)
České centrum Tel Aviv se pravidelně účastní Mezinárodního filmového festivalu v Haifě, jehož třiatřicátý ročník začíná 5. října. Česká republika bude zastoupena filmy „Bába z ledu“ režiséra Bohdana Slámy a „Obchod na korze“ Jána Kadára a Elmara Klose. Z iniciativy clusteru EUNIC byla do festivalového programu zařazena také speciální sekce evropských ekologických filmů „Tomorrow/ today“, kde bude promítán dokumentární film ‚Hormonální akvárium‘ od režisérky Terezy Tara. Projekt bude následně putovat po celém Izraeli v podobě digitální videotéky.  

 

STOCKHOLMSKÝ „REX“ (11. – 15. 10. 2017)
České centrum Stockholm je dnes již tradičním partnerem festivalu animovaných filmů REX (aktivita místního clusteru sdružení EUNIC). V daném případně se jedná o unikátní festival, neboť je svého druhu ve Švédsku jediný se zaměřením na animovanou tvorbu pro děti a dospělé. Letos reprezentuje českou animátorskou školu pět krátkých filmů z posledních dvou let a celovečerní snímek „Pat a Mat“, jehož protagonisty švédské publikum dobře zná z televizního seriálu.

 

VÍKEND S NFA (20. – 22. 10. 2017)
Švédským milovníkům filmové klasiky se představí Národní filmový archiv (NFA).  Prezentace vychází především z činnosti v oblasti restaurování. Filmy ze sbírek NFA se pravidelně objevují v programu švédské Cinemateket. Tentokrát se víkend s filmovým archivem zaměří na samotnou digitalizaci. O práci NFA promluví jeho ředitel Michal Bregant.  Na diváky čekají tři restaurované české filmy z různých období československé kinematografie.


 VÝSTAVU V MNICHOVĚ DOPROVÁZÍ ČESKÝ FILM 
V doprovodném programu k výstavě „Neulich im Momentenland“ (19. 10. – 26. 11. 2017), která se fotograficky a literárně věnuje rozmanitostem soužití v česko-bavorském pohraničí, budou ve spolupráci s kulturní institucí Pasinger Fabrik představeny čtyři české filmy. Všechny vybrané snímky nahlížejí zcela odlišným způsobem na aspekty česko-německé (kulturní) historie, ale i problémy současnosti.

ONDŘEJ ČERNÝ, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA MNICHOV:
Oceněný animovaný film ‚Alois Nebel‘ tematizuje vyhnání Němců z Československa. Dokumentární film ‚Kytice, Zimmer frei‘ Rozálie Kohoutové vypráví dějiny střední Evropy prizmatem vesničky Kytlice v tehdejších Sudetech. Debut Ivety Grófové ‚Až do města Aš‘ se zabývá chudobou a sociálními problémy v česko-bavorském pohraničí. Založení Charty 77 před čtyřiceti lety pak připomíná ‚Magický hlas rebelky‘, filmový portrét zpěvačky Marty Kubišové.“


NA MANHATTANU O FILMU
Také České centrum New York sází na český film: Ve třetím zářijovém týdnu zde proběhla projekce pěti zakázaných československých filmů ve Walter Reade Theater v Lincoln Center. Akci organizovalo České centrum New York, které ve spolupráci s Film Society of Lincoln Center uvedlo trezorové snímky „Ucho“, „Spalovač mrtvol“, „Hoří, má panenko“, „Všichni dobří rodáci“ a „Skřivánci na niti“. V listopadu se dále chystá projekce restaurované kopie filmu „Černý Petr“ a to v kině Metrograph a následně v Bohemian National Hall za přítomnosti Ivana Passera. Další filmový zásah představuje listopadová přehlídka výjimečných filmových debutů režisérů ze zemí V4, včetně České republiky s názvem „Famous Firsts“. Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava zde proběhnou v termínu  17.10 – 26. 10. 2017 a nabídnou divákům výběr čtyř  dokumentárních snímků oceněných na Festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2016.

BARBARA KARPETOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:
New York je stejně jako v mnoha jiných kulturních žánrech destinací, kterou pro prezentaci své práce vyhledávají čeští filmoví tvůrci i další odborníci z oboru kinematografie. Aktivity Českého centra New York napomáhají jak prezentaci českého filmu v kině České národní budovy, tak ve slavných newyorských venues.“

 

DO LONDÝNA NA „MADE IN“  (10. – 19. 11.  2017)
21. ročník filmového festivalu Made in Prague představí první britskou retrospektivu režiséra a „enfant terrible Československé nové vlny“ Jana Němce. V jejím rámci Britové zhlédnou nejen Němcovy klasické snímky z 60. let jako jsou „Démanty noci“ nebo film „O slavnosti a hostech“, ale budou mít také možnost vidět (v britské premiéře) jeho poslední film, „Vlk z královských Vinohrad“, který uvede dramaturg Jakub Felcman, či „Noční hovory s matkou“. Přehlídku doplní vůbec první výstava digitálních černobílých fotografií z Němcova nedokončeného filmového eseje „Co je tam za tou zdí?“, která divákům zprostředkuje Jana Němce jako nadšeného a podmanivého fotografa.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
Výraznou součástí letošního filmového programu jsou ale také ‚ filmové highlights‘, které uvedou to nejlepší z české filmové tvorby loňského roku včetně filmu Bohdana Slámy ‚Bába z ledu‘ nominovaného za Českou republiku na Oskara, kterou přijíždí uvést herec Pavel Nový nebo filmu Jana Hřebejka ‚Učitelka‘ nominovaného na Evropskou filmovou cenu. Dětské publikum pak zaručeně ocení dobrodružství dvou oblíbených domácích kutilů ve snímku ‚Pat a Mat ve filmu‘, který u příležitosti 40. výročí tohoto seriálu natočil syn původního tvůrce, Marek Beneš.“  

Milovníci němých filmů se mohou těšit na další ze série projekcí s živým hudebním doprovodem v prestižním kulturním centru Barbican. Uvidí zrekonstruovanou verzi filmu Karla Lamače „Hříchy lásky“ s inovativním hudebním doprovodem skladatele a hudebníka Ivana Achera.

 

ČESKÝ FILM V SÍTI ČESKÝCH CENTER
Další filmové akce s českým zastoupením proběhnou v nejbližší době například ve Španělsku a díky Stanislavu Škodovi, řediteli Českého centra Madrid se daří téma „český film“ neméně úspěšně propagovat v Malaze či v Peru. V Českém centru Sofie proběhne v říjnu tradiční festival Biting  Docs/ Ozvěny Jednoho světa.

V Moskvě proběhl festival dokumentárních filmů „Kamera – prostředník“ přibližující rozmanitost národních kultur. Podle Marka Havlíčka, ředitele Českého centra Moskva budily nemalou pozornost také Ozvěny festivalu dokumentárního filmu Jihlava v Moskvě, Nižnim Novgorodu a samostatná projekce v Petrohradě. Podzim je v Moskvě věnován festivalům Czech In, v Kaliningradu se chystá Festival evropského filmu.

 

Ročně se v síti Českých center uskuteční více než 600 filmových událostí zahrnujících vlastní projekce nebo účast na významných zahraničních filmových festivalech.

 

www.czechcentres.cz

 


 

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
E: jungwirthova@czech.czkomunikace@czech.cz
M: 725 890 030; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 



PARTNEŘI: