Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Made in Prague: Retrospektiva Jana Němce

Tisková zpráva ze dne 14. 11. 2017, Česká centra – ústředí

21. ročník filmového festivalu Made in Prague představuje první britskou retrospektivu režiséra Jana Němce. V jejím rámci Britové zhlédnou Němcovy klasické snímky z 60. let  a (v britské premiéře) jeho poslední film „Vlk z královských Vinohrad“, který uvede dramaturg Jakub Felcman. Britské publikum zcela poprvé zhlédne i Němcův slavný dokumentární esej Oratorium pro Prahu z roku 1968 v kombinaci s oskarovým snímkem Philipa Kaufmana Nesnesitelná lehkost bytí. Přehlídku doplní výstava digitálních černobílých fotografií z Němcova nedokončeného filmového eseje Co je za tou zdí? Klíčové filmy retrospektivy pak zhlédnou i diváci Mezinárodního filmového festivalu v Leedsu. Za rozsáhlou prezentací Němcovy tvorby stojí České centrum Londýn.

MADE IN PRAGUE: RETROSPEKTIVA JANA NĚMCE
Retrospektivu zahájí dramaturg a producent Jakub Felcman, který uvede slavnostní premiéru Vlka z Královských Vinohrad, Němcova posledního filmu, na němž s ním úzce spolupracoval, a zúčastní se diskuse s diváky. Vlk z Královských Vinohrad spolu s Nočními hovory s matkou (2011), ve kterých se Němec nechal inspirovat Kafkovým Dopisem otci, představují příklady Němcových osobně laděných, intimních filmů, ve kterých čerpá z vlastního bohatého života a zároveň pomocí archívních záběrů či komentářů poskytuje širší reflexi historie 20. století. Tou se zabývá i Němcova Toyen (2005), portrét surrealistické umělkyně Marie Čermínové a jejího vztahu s židovským básníkem a filosofem Jindřichem Heislerem ve válečné Praze a v Paříži po roce 1948. V tomto experimentálním filmu, který není ani dokumentem ani hraným filmem, Němec používá asociací k vytváření linků mezi reálným světem a světem imaginárním za pomoci obrazů a poezie.

Filmovou lahůdkou bude pro diváky zařazení Němcova vysoce experimentálního krátkého filmu Česká spojka (1975), který Jan Němec natočil již v exilu a který se stal metaforou jeho vlastní smrti reflektující Němcovu vzrůstající frustraci z nedostatků tvůrčích příležitostí v emigraci. Němcovo americké období je pak zastoupeno filmem Nesnesitelná lehkost bytí, adaptací Kunderova románu, na kterém Němec pracoval coby umělecký konzultant a pro který vytvořil Prahu poté, co Philipu Kaufmanovi nebylo umožněno natáčet v Praze.

JAN NĚMEC: CO JE ZA TOU ZDÍ?
Retrospektivu doplňuje digitální prezentace fotografické tvorby Jana Němce z let 2009 – 2016, součást nedokončeného filmového eseje Co je za tou zdí?, která režiséra představuje coby fotografa a zároveň poskytuje širší kontext jeho tvorby. Leitmotivem zde je Krásova ulice na Žižkově, přičemž motivy popraskané omítky, výklenků a kolemjdoucích zachycených na Němcově každodenní cestě z bytu do ateliéru nám připomínají režiséra, pro kterého detail a obraz hrály klíčovou roli.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
Výraznou součástí letošního filmového programu jsou také tzv. filmové highlights, které uvedou to nejlepší z české filmové tvorby loňského roku včetně filmu Bohdana Slámy Bába z ledu nominovaného za Českou republiku na Oskara, kterou přijíždí uvést herec Pavel Nový nebo filmu Jana Hřebejka Učitelka, který byl nominován na Evropskou filmovou cenu.“ 

Výkonná producentka HBO Tereza Polachová pak uvede v exkluzívní premiéře první tři díly seriálu Pustina, který si získal nadšené publikum nejen v České republice, ale i na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Dětské publikum pak zaručeně ocení dobrodružství dvou oblíbených domácích kutilů ve snímku Pat a Mat ve filmu, který u příležitosti 40. výročí tohoto seriálu natočil syn původního tvůrce, Marek Beneš. Milovníci němých filmů se mohou těšit na další ze série projekcí s živým hudebním doprovodem v prestižním kulturním centru Barbican. Uvidí zrekonstruovanou verzi filmu Karla Lamače „Hříchy lásky“ s inovativním hudebním doprovodem skladatele a hudebníka Ivana Achera. 

NEJEN O FILMU
Kromě bohatého filmového programu je letošní festivalový ročník věnovaný také literatuře, divadlu a výtvarnému umění. Spisovatelka Petra Hůlová přijíždí na slavnostní křest anglického vydání své knihy Umělohmotný třípokoj, zatímco literární kritik a expert na underground Martin Machovec spolu s překladatelem Markem Tominem představí první anglický překlad básní Ivana Magora Jirouse, kterou u příležitosti 40. výročí Charty 77 vydává ve spolupráci s Českým centrem Londýn nakladatelství Divus London. Chartě je také věnováno představení Vaňkovská trilogie, které jako bytové divadlo nastudovala britská divadelní společnost ONEOHONE Theatre. V rámci akcí výtvarného umění se Londýňané budou moci seznámit s tvorbou výtvarnice Viktorie Langer, která zahajuje výstavní program nové Window Gallery Českého centra; Romana Štětiny, který představí výsledky svého rezidenčního pobytu v Lux London; a Martina Kohouta a jeho projektu pro Wellcome Trust zpracovávajícího vliv nočních směn na každodenní život Londýňanů.

 

www. czechcentres.cz

 

Organizátoři: České centrum Londýn

Partneři: Jan Němec Film, NFA, Barbican, Regent Street Cinema
ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,8 mil. návštěvníků.

Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová. Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí  dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

 

www. czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře:
Oddělení  strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center; M: 725 890 030,
E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;
T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251 

Tisková zpráva ke stažení zde:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: