Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Česká zima v Soulu

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 20. února 2018

České sportovní osobnosti a příběhy jejich slavných úspěchů připomíná nový projekt nazvaný Česká zima. Výstava ilustrací studentů ateliéru Mediální a didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara byla minulý víkend v době konání zimních olympijských her k vidění v jihokorejském Soulu. Zdarma přístupná výstava představuje českou historii zimních sportů a osobnosti jako byli a jsou Jiří Raška, Tomáš Verner, Martina Sáblíková, Aleš Valenta, Ester Ledecká, Dominik Hašek nebo Jaromír Jágr. Soubor mnoha desítek ilustrací a kreseb, jimiž studenti pod vedením významné české  ilustrátorky Renáty Fučíkové mapovali fenomén českých úspěchů v zimních sportovních odvětvích, budí mezi návštěvníky velký ohlas.  Projekt Česká zima připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Jeho realizace v Koreji se společně ujalo České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v Soulu. 

Během minulého víkendu bylo všem návštěvníkům olympiády, kteří zavítali také do korejského hlavního města Soulu, umožněno si na vlastní oči prohlédnout výběr ilustrací českých studentů  v olympijské zóně Gwanghwamun KT Live Site,  která se nachází v samotném historickém jádru jihokorejské metropole na hlavním náměstí přímo před branami nejstaršího královského paláce Kjongbok. Prezentaci České republiky připravilo České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v Soulu. Návštěvníci si mohli vyzkoušet i dresy hokejové reprezentace a přátelům rozeslat pohlednice spojující v sobě tématiku zimních sportů a propagace českého piva. Pro nejmenší návštěvníky byla připravena brožura s nejrůznějšími aktivitami jako omalovánky, výroba pohyblivých sportovců, pexeso.  

 MICHAELA LEE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOUL:
„Příležitost prezentovat Českou republiku a představit osudy nejvýznačnějších českých a slovenských sportovců stejně jako krásu české zimní krajiny v době konání zimních olympijských her v jedné z olympijských zón v samotném historickém centru 20-milionové jihokorejské metropole bylo velkou výzvou. Nespočetné davy, které do stánku proudily, byly důkazem, že naše úsilí nepřišlo na zmar. Četné návštěvníky zaujaly pohnuté osudy některých česk(oslovensk)ých sportovců stejně jako je překvapily jejich výjimečné sportovní úspěchy.“

Komiksem, ilustrací a grafikou převyprávěli studenti historii sportovních odvětví, včetně politického pozadí mnoha sportovních událostí. Pro korejské i zahraniční návštěvníky zimních olympijských her 2018  zobrazili českou zimní krajinu i české hory a horské chaty, české chlouby - jako třeba sklo, porcelán, pivo, bižuterii, automobily, ale především sportovní osudy většiny úspěšných československých a českých reprezentantů: českých hokejistů, krasobruslařů, skokanů na lyžích, rychlobruslařů, běžců, biatlonistů, akrobatů a snowboardistů, ale i těch, kdo sportují jen rekreačně.

RENATA FUČÍKOVÁ:
„Korea je zemí, kde komiks patří k uznávaným literárním žánrům. Proto bylo od samého začátku jasné, že právě obrazové sekvence s bublinami budou pro korejské návštěvníky tím nejpříznivějším řešením, jak vyprávět o českém sportu. Mimo komiks máme na výstavě i sérii osmi výrazných posterů s portréty slavných hokejistů.“

 Z rozsáhlého souboru vybral šéfredaktor nakladatelství Albatros, Petr Eliáš, kapitoly, které jsou určeny především pro malé čtenáře, a doplnil je stručnými texty. Bohatě ilustrovaná kniha “Česká zima” se nyní čerstvě objevila na pultech českých knihkupectví, obohacená o přílohu s herními vstupy. V nadcházejících dnech se kniha dočká i korejského překladu, který vydává České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v Soulu. Projekt Česká zima připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Jeho realizace v Koreji se společně ujalo České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v Soulu.

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

 

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:
Oddělení  strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center; M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;  T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: