Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Československá nová vlna na Sofia Film Fest

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 20. 3. 2018

Ve dnech 19.3. - 25. 3. 2018 se v rámci 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Sofia Film Fest představí filmová díla generace autorů “Československé nové vlny” v digitálně restaurovaných verzí. Johana Švarcová, režisérka a kurátorka Národního filmového archivu (NFA), vybrala klasická díla, ale i studentské filmy.

Program „Československé nové vlny“ se divákům představí v prostorách Českého centra v Sofii, které je tradičním partnerem největšího filmového festivalu v Bulharsku.

Program byl zahájen 19. 3. 2018 projekcí filmu Miloše Formana Černý Petr. Diváci festivalu měli možnost vidět digitálně restaurovanou verzi, která film zachycuje v podobě z roku 1964, kdy byl snímek premiérově uveden do československých kin. V úterý 20. 3. 2018 bude uveden jeden z nejoceňovanějších titulů šedesátých let, a to snímek jenž získal v roce 1968 Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Film Ostře sledované vlaky je celovečerní debut režiséra Jiřího Menzela, který adaptoval novelu jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Film bude také uveden v digitálně restaurované verzi.

Ve středu 21. 3. 2018 se na festivalu představí jedno ze stěžejních děl československé nové vlny režisérky Věry Chytilové, bizarní satirická groteska Sedmikrásky, z roku 1966. Spolupracovník Miloše Formana scénárista a režisér Ivan Passer natočil v roce 1965 snímek, jenž je pozoruhodnou sondou do atmosféry dobového života a zároveň osobitou studií mezilidských vztahů. Intimní osvětlení bude, stejně jako předchozí snímky, zpřístupněn v digitálně restaurované verzi.

JOHANA ŠVARCOVÁ, REŽISÉRKA A KURÁTORKA NFA:
„Další projekce budou věnované filmům “stínové” osobnosti československé vlny, jehož umělecké aktivity utnula okupace v srpnu 1968. Pavel Juráček se do historie československé nové vlny zapsal především scénáristickou prací a jako režisér natočil několik filmů. Diváci Sofia Film fest budou mít možnost se seznámit hned se dvěma díly: povídkový film Každý mladý muž z roku 1965 nás zavede do prostředí základní vojenské služby.  Případ pro začínajícího kata z roku 1969 nabízí cestu do surreálně hravého světa plného černého humoru, sarkasmu zrcadlící všednodenní komunistickou realitu.“

 DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:
„České centrum Sofie je tradičním partnerem Mezinárodního filmového festivalu Sofia Film Fest. Přehlídka v Českém centru je vždy spojena s velkým zájmem publika. V letošním roce navíc přidáváme také výstavu plakátů ze 60. let. ze sbírek Národního filmového archivu. Těší mě, že máme v rámci přehlídky možnost představit i čtyři digitalizované studentské filmy od věhlasných režisérů.“

Závěr festivalu je věnován krátkometrážní a studentské tvorbě Věry Chytilové v podobě snímku Strop a Pytel blech. Ke studentském lehce agitačním snímku Černobílá Sylva režiséra Jana Schmidta napsal Pavel Juráček scénář v rámci jejich studia na FAMU v roce 1961. Film Fuga na černých klávesách z roku 1964 režisérky Drahomíry Vihanové ve svém experimentálně laděném pojetí přibližuje prostředí a svět hlavního hrdiny - afrického studenta studujícího hru na klavír v Praze. Dokumentární esej Moravská Hellas je absolventský snímek nejvýraznější osobnosti českého filmového dokumentu Karla Vachka.

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:
Úsek strategie a marketingové komunikace:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center; M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 


 

Tisková zpráva ke stažení zde:


 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: