Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

V PRAZE SE PŘEDSTAVÍ DRŽITELÉ ITALSKÉ UMĚLECKÉ CENY

Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 29. března 2018 30. 3. 2018 - 20. 4. 2018 Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1

Výstavní prostory Galerie Českých center se otevřou mladému umění. Od 30. března do 20. dubna 2018 zde bude k vidění výstava děl držitelů ceny Carla Bonatto Minelli (CBM).  Díky iniciativě Radky Neumannové, ředitelky Českého centra Milán, se podaří představit 19 evropských a jednoho izraelského umělce také v Praze. Českou republiku reprezentuje umělec Břetislav Malý. Kurátorem pražské výstavy je Petr Hájek, ředitel Chemistry Gallery, a Karin Reisová, ředitelka italské asociace Areacreativa42.

Umělecká cena Cena Carla Bonatto Minelli (CBM) je jedním ze stěžejních projektů kulturní asociace Areacreativa 42, která působí v Turíně. Cena CBM vznikla v roce 2010, koná se jednou za dva roky a má putovní charakter. Kmenovým partnerem CBM je České centrum Milán, které se podílí na přípravách události. Přehlídku děl vybraných laureátů pak v  každé jednotlivé zemi připravuje samostatný kurátor dané země. Kurátory pražské části prezentace jsou Petr Hájek, ředitel pražské galerie Chemistry Gallery, Karin Reisová, ředitelka Areacreativa 42.

KARIN REISOVÁ, ŘEDITELKA AREACREATIVA 42:
„Umožnění konfrontace umělecké tvorby v mezinárodním kontextu je jedním ze stěžejních momentů pro jakýkoli umělecký obor. V tomto směru se České centrum v Miláně snaží vyvíjet projekty a spolupracovat s místními italskými partnery. Díky tomu se pro české umělce otevírá jedinečná příležitost účastnit se výstav a akcí s mezinárodním přesahem, rozvíjet svůj talent a získávat cenné zkušenosti ze zahraničí.“

RADKA NEUMANNOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA MILÁN:
“Spolupráce s organizátory CBM se v loňském roce konkretizovala realizací výstav vybraného českého a italského finalisty soutěž v Českém centrum v Miláně. V letošním květnu se tak uskuteční výstava Břetislava Malého a Ilarie Bochiccio.  Mladé generaci výtvarníků, tak umožňujeme nejenom možnost prezentace v zahraničí, ale především možnost rozšířit si perspektivu náhledu na vlastní dílo a tematicky se obohatit ze spolupráce v mezinárodním kontextu.”

Vítězové a finalisté 4. ročníku CBM byli vyhlášeni v listopadu loňského roku v rámci uměleckého veletrhu Artissima Turín. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších mezinárodních veletrhů umění v Itálii. Poté následovala prezentace tvorby ve Velké Británii na London Art Fair.  Nyní se výstava přesouvá z Londýna do Prahy. Další jarní zastávkou má být Madrid.

Soutěž je otevřena umělcům z celého světa. Základními kritérii pro výběr je soudržnost v uměleckém výzkumu a kvalita přijatých výrazových prostředků včetně schopnosti vyzdvihnout osobní reflexi k zadanému tématu. Cena je rozdělena do dvou kategorií pro umělce do třiceti a nad třicet let. V oblasti videoartu je cena udělována bez věkových hranic.

„FORMY A MATERIÁLY“ JAKO NESNADNÉ ZADÁNÍ
Cena je pojmenována po piemontském, mimořádně talentovaném studentovi Akademie Albertina v Turíně Carlo Bonatto Minelliovi(1855-1878), který předčasně zemřel ve třiadvaceti letech. Každá ročník je tematicky zaměřen k vybranému Minelliho dílu. Letošní porota, složená z ředitelky asociace Arecreativa42, Karin Reisové, historika umění Antonia D´Amico, ředitelky London Art fair, Sarah Monk, ředitelky Galeria Blanca Solo v Madridu, Blancy Solo, ředitele italského uměleckého časopisu Exhibart, Federica Pazzagli, kurátora Akademie LABA Alberta Mattia Martini a kurátora Galerie NOD Praha Pavla Kubesy, vybrala nelehké téma „Formy a materiály očekávání.“  

 Vernisáž uskuteční ve čtvrtek 29. 3. 2018 v Galerii Českých center, výstava potrvá do 20. dubna 2018. V rámci doprovodného programu je plánována beseda s českých umělcem, Břetislavem Malým, který má na svém kontě řadu výstav i ocenění, finalistou CBM se však loni stal poprvé.

 

VYSTAVUJÍCÍ UMĚLCI V KATEGORII DO 30 LET:

CYGAN MICHAL (Polsko) vítěz kategorie
GIULIA NELLI (Itálie)
GIACOMO MENCONI (Itálie)
SARA HUPAS (Polsko)
ALEX ORTIGA (Itálie)
PAUL DE FLERS (Francie)
GEORGE LITTLE (Dánsko)

VYSTAVUJÍCÍ UMĚLCI V KATEGORII NAD 30 LET:
ENRICO TEALDI (Itálie) vítěz kategorie
BRETISLAV MALY (Česká republika)
JUSTYNA ADAMCZYK (Polsko)
SARAH CARTER-JENKINS (Austrálie)
NIKLAUS MANUEL GUDEL (Švýcarsko)
LYUBEN PETROV (Bulharsko)
ROBYN DAY (USA)
GIULIO CALAMANDREI (Itálie)

VIDEOART:
STEFAN NESTOROSKI (Makedonie), vítěz kategorie
CRISTINA VALIANI (Itálie)
YORGOS PAPAFIGOS (Řecko)
BEN LIVNE WEITZMAN (Izrael) 

Informace o výstavě:

Organizátor: Česká centra
Partner: Chemistry Gallery, Areacreativa42
 

Místo konání:
Galerie Českých center
, Rytířská 31, Praha 1
30. 3. 2018  –  20. 4. 2018  

Otevírací doba:
Pondělí – pátek: 11.00–18.00
Sobota: 11.00–17.00 


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

 

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:  
Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace
Petra Jungwirthová
, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251

 

 


 

 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: